Szwedzcy prawodawcy chcą zmusić największe banki w kraju do utrzymania gotówki w obrocie, by powstrzymać narodowy zwrot w kierunku całkowitej bezgotówkowości.

Parlamentarna komisja Riksbank, która aktualnie pracuje nad ustawą o banku centralnym, zaproponowała, by banki były zobowiązane do wypłat gotówki i obsługiwania codziennych wpływów gotówkowych. Jak podaje Bloomberg, wymóg ten miałby dotyczyć wszystkich banków, które zapewniają rachunki bieżące i posiadają ponad 70 miliardów koron (8 miliardów dolarów) depozytów od szwedzkich obywateli, zgodnie ze sprawozdaniem komisji.

Ustawodawcy stwierdzili, że musi istnieć „rozsądny dostęp do tych usług w całej Szwecji”. Według komisji 99 proc. Szwedów powinno mieszkać w odległości maksymalnie 25 kilometrów od najbliższego miejsca, w którym można wypłacić gotówkę.

To odpowiedź na szybką transformację Szwecji, która staje się jednym z najbardziej bezgotówkowych społeczeństw na świecie. Istnieją obawy, że taki stan rzeczy doprowadzi do uzależnienia od telefonów komórkowych i kart bankowych. Pojawiła się również wątpliwość: co się stanie, jeśli systemy płatności cyfrowych nagle się zawieszą?

Członkowie komisji wypowiedzieli się dla dziennika Dagens Nyheter: „Uważamy, że dalszy rozwój publicznego dostępu do gotówki musi odbywać się w kontrolowany sposób, tak aby zaspokoić zapotrzebowanie społeczeństwa na gotówkę”.

Reklama

Komisja pochyliła się nad problemem gdy stwierdziła, że rezygnacja z gotówki odbywa się za szybko. Większość oddziałów banków w Szwecji przestała obsługiwać gotówkę, a wiele sklepów i restauracji również przeszło jedynie na obrót bezgotówkowy. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Riksbank wykazało, że spadek gotówki wynika z faktu, że Szwedzi preferują płatności elektroniczne, takie jak karty debetowe i płatności mobilne.

Dyrektor Riksbank Stefan Ingves wyraził obawy, że w sytuacji kryzysowej może to być problematyczne. Zasugerował nowe prawo w celu zabezpieczenia publicznego zarządzania systemem płatności.

„Uważamy, że duże banki ponoszą szczególną odpowiedzialność za dostęp do gotówki w społeczeństwie”, oświadczyła komisja. „Dlatego całkowita rezygnacja z gotówki nie jest uzasadniona, zwłaszcza, że jest to legalny środek płatniczy”.

Komisja ma duże ambicje co do upowszechniania dostępności gotówki w społeczeństwie. Jeśli jej wymagania nie zostaną spełnione, banki będą musiały stawić czoła sankcjom gospodarczym, których wielkość będzie zależeć od wielkości banku.

>>> Czytaj też: Największy bank w Niemczech jest wart tyle, co średniej wielkości amerykański kredytodawca