W zasobie miasta jest ponad 99 tys. lokali komunalnych. Najwięcej zadłużonych lokali znajduje się na Woli (4156), na Mokotowie (3781) i Pradze-Północ (2892). Na koniec 2007 r. łączne zadłużenie wszystkich mieszkań komunalnych w stolicy sięgało prawie 158 mln zł. Dane za ub. rok nie zostały jeszcze opracowane, jednak z analiz Ratusza wynika, że dłużników nie przybywa już w takim tempie, jak miało to miejsce kilka lat temu.

Z danych Biura Porad Obywatelskich wynika, że najczęstszą przyczyną zaniechania wnoszenia opłat za mieszkanie jest trudna sytuacja finansowa oraz brak wiedzy na temat konsekwencji zadłużenia mieszkania. Znaczna część osób przestała płacić czynsz także z powodu nagłej choroby i pogorszenia stanu zdrowia, przeznaczając pieniądze w pierwszej kolejności na leczenie.

Tylko 6 proc. osób korzystających z porad BPO jako przyczynę powstania zadłużenia wskazało podwyżkę czynszu. Jak zaznaczyła Małgorzata Kaźmierczak z warszawskiego BPO, gdy pojawiają się problemy finansowe, wiele osób przestaje płacić czynsz, gdyż perspektywa negatywnego skutku tego jest dla nich bardzo odległa.

W październiku 2008 r. Rada Warszawy zdecydowała, że podstawowa stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych w stolicy będzie od stycznia br. wynosić 6 zł za metr kwadratowy, a nie, jak uprzednio - 2 zł.