GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł m: m do +13,3 pkt w czerwcuWarszawa, 25.06.2018 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w czerwcu br. na poziomie plus 13,3 pkt wobec plus 15,7 pkt miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 13,3 (przed miesiącem plus 15,7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20,8% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 7,6% (przed miesiącem odpowiednio 22,4% i 6,7%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - czytamy w komunikacie.

Prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są mniej optymistyczne niż w maju, przy utrzymujących się korzystnych przewidywaniach dotyczących sytuacji finansowej. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną nieco szybciej niż sygnalizowano w maju. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający w stosunku do zapotrzebowania, podał Urząd.

"Opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną nieco szybciej niż sygnalizowano w maju. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający w stosunku do zapotrzebowania. Planowany jest wzrost zatrudnienia, choć mniejszy od przewidywanego w ubiegłym miesiącu. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do zapowiadanego w maju" - czytamy dalej.

(ISBnews)