Przetarg na sprzedaż majątku stoczni Szczecin i Gdynia zostanie ogłoszony odpowiednio 9 i 16 marca - poinformowała w czwartek Agencja Rozwoju Przemysłu.

"Przetarg na sprzedaż składników majątku (...) będzie prowadzony z uwzględnieniem zasady zapewnienia przejrzystości, bezwarunkowości, niedyskryminacyjności oraz uczciwej konkurencji - w zgodzie z decyzją Komisji Europejskiej" - podkreśla Agencja w komunikacie.

ARP przypomina, że "nie prowadziła, nie prowadzi i nie będzie prowadzić żadnych rozmów z armatorami, którzy ulokowali, bądź zamierzają ulokować, produkcję statków w Stoczni Szczecińskiej Nowa lub Stoczni Gdynia".

"Zgodnie z zapisami ustawy kompensacyjnej, za bieżące funkcjonowanie obu stoczni odpowiadają zarządy tych stoczni oraz zarządca kompensacji" - dodaje ARP.

21 stycznia br. wierzyciele stoczni Szczecin wybrali tzw. zarządcę kompensacji majątku firmy. Została nim - tak jak w przypadku stoczni Gdynia - firma Bud-Bank Leasing.

Reklama

Bud-Bank Leasing z siedzibą w Warszawie będzie odpowiadał za wycenę, podział i sprzedaż majątku stoczni Szczecin i Gdynia.

W ub.r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, którą polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące).

Szczegóły związane z wyprzedażą majątku oraz zwolnieniami zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. W myśl ustawy sprzedaż majątku obu stoczni ma się odbyć w otwartym, nieograniczonym przetargu. Przepisy nie gwarantują produkcji statków w sprzedanych stoczniach.