Przejęcie Solarisa przez Hiszpanów obnaża słabość planu Morawieckiego [OPINIA]

4 lipca 2018, 07:35 | Aktualizacja: 08.07.2018, 09:26
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Tramwaje Solarisa dla Krakowa. Źródło: materiały prasowe

Tramwaje Solarisa dla Krakowa. Źródło: materiały prasoweźródło: Materiały Prasowe

Jeśli hiszpański gigant przejmie Solarisa, będzie to kolejny dowód, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest jedynie PR-owym zabiegiem. Okazuje się też, że wciąż nie ma krajowego kapitału zdolnego do sfinansowania takiego przejęcia - pisze w opinii Bartek Godusławski. 

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (59)

  • Huncwot(2018-07-04 07:55) Zgłoś naruszenie 7034

    Zawsze mnie to ciekawiło. Dlaczego "Bartek" a nie "Bartosz". Skoro pełnoletni i pisze jednak nie w Bravo no to chyba powinien być "Bartosz". Bartosz - Bartek - Bartuś. Coś jeszcze tak czuję, że gdyby to niemiecki podmiot przejmował Solarisa to żaden taki artykuł by się nie pojawił. W przypadku Solarisa chyba był jeszcze jeden kłopot - cała firma jest własnością prywatną i takiemy właścicielowi łatwiej w tajemnicy (ma do tego prawo) prowadzić negocjacje dot. ew. sprzedaży firmy podmiotowi, który mu sie spodobał. I wręcz przeć do sprzedaży podmiotowi zagranicznemu. Np. w PESA nawet przed dofinasowaniem chyba (pewien nie jestem) część udziałów należała do samorządu lub państwa. Wg mnie ta sprzedaż Solarisa to wielbłąd, podobnie jak kiedyś sprzedaż Biedronki czy Żabki. I zwłaszcza teraz, kiedy możliwy był kontakt z rządem i inne rozwiązania. No cóż - inaczej teraz będzie się spogląda na Solarki. Może czas na AMZ albo Autosana lub Solbusa.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • dave(2018-07-04 08:06) Zgłoś naruszenie 9953

    Morafka to pajac...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • asd123(2018-07-04 08:43) Zgłoś naruszenie 13141

    Rządowe sądy oskarżą SOLARIS o działanie na szkodę Państwa :D

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mieciooo(2018-07-04 09:12) Zgłoś naruszenie 295107

    A skąd ten polski kapitał ma się wziąć skoro z każdej strony dociska się firmy? Jak nie nowe podatki to kontrole. Taki mamy klimat. Na zbudowanie polskiego kapitału trzeba lat. Nie wystarczy zapis w prezentacji Power Pointa. Tu trzeba kilkunastu lat spokoju, ponadpartyjnego porozumienia. A w klimacie "przedsiębiorca to ten zły co wyzyskuje" nie da się spokojnie kapitału budować. Dość powiedzieć, że polskie to nawet centra handlowe nie są. Polskich przedsiębiorców na to nie stać

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • WAZ(2018-07-04 09:16) Zgłoś naruszenie 24531

    Prywatna firma sprzedana i basta .Co ma do tego Morawiecki ,plan rozwoju dotyczy kierunku w jakim podąża Polska .Na tej drodze ,będą zdarzały się sukcesy jak i porażki.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • df(2018-07-04 09:20) Zgłoś naruszenie 3551

    PFR chciał wyłożyć 1mld zł a CAF daje 300mln EUR = 1,32mld PLN przy obecnym kursie. Dla PFR ten biznes to ogromne ryzyko, bo co zrobić z tym dalej? a to trzeba rozwijać. Takie rzeczy mógłby rozwijać jakiś przemysłowiec polski, ale czy są tacy? Bo Kulczyki to wiadomo paserzy, Solorz siedzi mediach, reszta bogaczy też obstwiła sektor finansowy i deweloperski (w deweloperce koledzy jonego danielsohna). Ja to bym widział tak: PFR wspólnie z jakimś polskim przemysłowcem to kupuje i rozwijają, potem PFR wyzbywa się udziałów na GPW. Brakuje więc tego jednego elementu: polskiego przemysłowca!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nostradamus(2018-07-04 11:07) Zgłoś naruszenie 2588

    nie wiem w czym problem np.Niemcy wspierają swoje rodzime firmy jak BMW, WV itd dlaczego polski rząd i politycy nie mieli by wspierać i pomagać polskiej firmie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2018-07-04 11:35) Zgłoś naruszenie 258112

    Polski kapital jest wypierany inwigilacja i presja fiskalna przez polskie panstwo, ktore swoje podstawowe zadanie widzi w rozdawnictwie na cele konsumpcji indywidualnej a nie na inwestycje. Gielda wiednie, zlotowka slabnie, inwestycje prywatne i infrastrukturalne maleja. Jedziemy jeszcze na oparach paliwa z przeszlosci, przyszlosc bedzie marna.

    Odpowiedz
  • rechot historii(2018-07-04 11:43) Zgłoś naruszenie 20529

    Biznesmeni widzą, że ten kraj się kończy i kapitalizują majątek, który zaparkują w Szwajcarii itp. Polski lud się cieszy i tańczy jak na Tytanitu a jak powiesz że statek tonie to wywalą cię za burtę. Morawiecki, gdzie Twój plan repolonizacji gospodarki?

    Odpowiedz
  • Heh(2018-07-04 11:46) Zgłoś naruszenie 1343

    A PO CO JEST GIEŁDA GPW ??? NIE WARTO PRZEDSIĘBIORSTWO SPRZEDAĆ POLAKOM W AKCJACH ??? Spółki gamingowe radzą sobie doskonale !!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • sdsds(2018-07-04 11:50) Zgłoś naruszenie 1141

    lepiej inwestować w 10 mieszkanie..

    Odpowiedz
  • Kris(2018-07-04 11:54) Zgłoś naruszenie 275110

    Polski kapitał ? Opodatkowany podatkiem belki ? Rekwirowany przez Państwo w ramach suwaka OFE ? Rekwirowany ze spółek giełdowych w ramach daniny na Polską Fundację Rozwoju ? Rekwirowany z firm rodzinnych w postaci danin i kar ? To jest ta strategia rozwoju i wsparcia polskiego kapitału ? Żart. Obecne władze nienawidzą ludzi zamożnych. To rząd ma dokonywać "dystrybycji bogactwa".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Paweł(2018-07-04 12:42) Zgłoś naruszenie 7821

    Artykuł obnaża impotencję intelektualną Bartusia. Mylenie przyczyn i skutków, błędy rzeczowe, pleonazmy. Jednym słowem, Bartusiu, egzamin gimnazjalny oblany. Spróbuj za rok. Powodzenia!

    Odpowiedz
  • taka prawda(2018-07-04 12:57) Zgłoś naruszenie 1029

    W firmie która kupiła Solaris duze udziały akcji maja rosyjscy oligarchowie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • George(2018-07-04 13:04) Zgłoś naruszenie 211104

    Wielkie strategie i pomoc firmom rodzinnym w wydaniu PiS to: JPK, split payment oraz opłata paliwowa, podatek solidarnościowy, podatek cukrowy.

    Odpowiedz
  • NICKT(2018-07-04 13:20) Zgłoś naruszenie 13619

    Czy listę pobożnych życzeń i mitomańskich wizji można nazwać planem?

    Odpowiedz
  • masło.pl(2018-07-04 13:26) Zgłoś naruszenie 12936

    A masło już po 7,5zł, benzynka znowu powyżej 5 zł/l.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Michał Wielki(2018-07-04 14:19) Zgłoś naruszenie 191209

    wręcz przeciwnie dziennikarscy abderyci! To jest właśnie dopiero początek wyrwania się z pozycji wyrobnika! Czy PiS robi to najlepiej na Świcie? Zapewne nie, ale poziom serwilizmu i hejtu das mediów świadczy tylko o tym, iż obrana droga jest właściwa! A solaris z niemrą [solange], która chce sprzedać Solarisa wbrew własnemu synowi świadczy tylko o tym, iż droga nie będzie łatwa, ale co tak na prawdę jest łatwe...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pablobodek(2018-07-04 15:04) Zgłoś naruszenie 22268

    Następna firma miałaby być upaństwowiona/upartyjniona? Żeby ściągać z niej haracze i wsadzać do niej swoich kumpli? Balcerowicz musi wrócić i dokończyć prywatyzację.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • warto(2018-07-04 15:14) Zgłoś naruszenie 966

    prawda jest tak ze firm w polsce wcale sie nie dosciska maja bardzo niskie podatki co to jest 19% bardzo tanich i wykwalikowanych pracownikow czemu polskie firmy sa slabe kapitalowo? to proste wynika to Z OTWARCIA POLSKIEJ GOSPODARKI dla graczy z europy zachodniej w zwiazku tym polskie slabe firmy musza sobie radzic czesto z globalnymi czempionami to ze ta k to skutek braku cel ochronnych dla polskeigo przemyslu oraz srubujace normy przepisy srodowiskowe forsowane przez bogate kraje UE ale taka zaplacilismy cene za wejscie do UE i swiata zachodniego

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz