AIG nie dość, że dostało już 150 mld dolarów pomocy od amerykańskiego rządu i Fed, to ma kolejną – w poniedziałek zapadła decyzja o nowym, wartym 30 mld dolarów pakiecie pomocy. Ta pomoc nadciąga w chwili, gdy AIG ogłosiło stratę w wysokości 61,7 mld dolarów za czwarty kwartał, co jest największą stratą w historii amerykańskich firm.

Fatalne wyniki za czwarty kwartał AIG przyćmiły swoją skalą rekordowe dotychczas straty AOL Time Warner Inc. o wartości 44.9 mld dolarów w czwartym kwartale 2002. W ciągu minionego roku straty AIG otarły się o 100 mld dolarów i wyniosły 99,3 mld dolarów. Netto. Jeszcze w 2007 zyski wyniosły 6,2 mld dolarów.

Jak przypomina AFP, po odliczeniu strat o charakterze nadzwyczajnym, takich jak utrata wartości aktywów czy straty na produktach finansowych powiązanych z kredytami hipotecznymi, kwartalna strata AIG wyniosła 37,9 mld dolarów, czyli 14,17 dolara na akcję. Analitycy spodziewali się straty (bez uwzględnienia czynników nadzwyczajnych) w wysokości 37 centów na akcję.

Jak uniknąć zachwiania światowego rynku

Decyzja amerykańskich władz ma służyć ustabilizowaniu sytuacji AIG i całego sektora finansowego. Od września ubiegłego roku sytuacja AIG wciąż się pogarsza, a pomoc rządowa rośnie, bo grupa AIG jest – jak cytował Bloomberg „instytucją, której upadek miałby znaczenie systemowe”, czyli oznaczałby poważne kłopoty nie tylko dla całego amerykańskiego sektora finansowego i tak już mocno obolałego po kryzysie subprime. Zabezpieczenia, które AIG wystawiło bankom dla aktywów hipotecznych za pośrednictwem sprzedanych instrumentów pochodnych wynoszą ponad 300 mld dolarów.

Reklama

Amerykański department skarbu (który ma 80 proc. akcji AIG) i Fed poinformowały w oświadczeniu, że AIG może skorzystać z dodatkowego wsparcia rządowego, jeśli rynki się nie ustabilizują. I tego właśnie oczekują zarządzający. Haag Sherman z Salient Partners uznał, że „to prawdopodobnie nie jest ostatni raz, kiedy AIG przychodzi po wsparcie”. Zwrócił uwagę, że AIG zostało już zmuszone do sprzedaży aktywów, ale to wymuszanie szybkiej sprzedaży nie zadziałało.

„Amerykański rząd próbuje uchronić światowy system finansowy przed całkowitym załamaniem” – mówi cytowany przez Bloomberga Phillip Phan, profesor zarządzania w Johns Hopkins Carey Business School w Baltimore.

Na razie rząd USA, w ramach pomocy dla AIG, zgodził się też na niższe oprocentowanie pożyczek dla firmy oraz na zamianę 40 mld dolarów w akcjach preferencyjnych na nowy typ akcji preferencyjnych, które – jak informuje Bloomberg - „przypominają zwykłe akcje”. Przy tego typu akcjach dywidenda, nawet jeśli nie jest wypłacana, to jest kumulowana do wypłaty w przyszłości.

Wyprzedaż AIG marnie idzie

Jeszcze nie tak dawno AIG było największą na świecie firmą ubezpieczeniową, obecną w ponad 100 krajach, zarówno na rynku ubezpieczeń majątkowych jak i życiowych. Obecnie AIG szuka kupców na swoje spółki na całym świecie, żeby spłacić rządowe pożyczki. Szefowie firmy zaplanowali, że AIG pozostanie przy podstawowej działalności, jaką są ubezpieczenia majątkowe w USA.

Wyprzedaż AIG dotyczy dwóch trzecich dotychczas prowadzonego biznesu, ale nie idzie to najlepiej. W poniedziałek grupa poinformowała, że wydzieli w odrębną spółkę działalność ubezpieczeniową (majątkową i odpowiedzialności cywilnej) dla przedsiębiorstw. W grę wchodzi także sprzedaż udziałów tej firmy na giełdzie. Dotychczas ta działalność miała według planów pozostać w grupie. Teraz może nawet zyskać nową nazwę, by spółka nie była kojarzona z AIG.

W minionym tygodniu Bloomberg informował, że AIG otrzymało oferty od MetLife i Axa na kupno spółek ubezpieczeń na życie w ponad 50 krajach. MetLife miał złożyć ofertę wartą 11,2 mld dolarów za American Life Insurance, a według Bloomberga cena może spaść do 8 mld dolarów. Oferta Axy nie dotyczy życiowej działalności AIG w Japonii. Zarówno MetLife jak i Axa są obecne w Polsce.

Fed wchodzi na polski rynek ubezpieczeń

Niejako rykoszetem, z powodu sytuacji AIG, akcjonariuszami polskich spółek grupy w Polsce stanie się Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Nowojorski Fed i AIG Credit Facility Trust, zgodnie z ubiegłotygodniową decyzją Komisji Nadzoru Finansowego, mają czas do końca kwietnia tego roku na przejęcie kontroli nad polskimi spółkami AIG - Amplico Life i AIG Polska TU.

Wcześniej, pod koniec listopada ubiegłego roku, swoje zainteresowanie kupnem części grupy AIG wyraził PKO BP, który złożył ofertę kupna 99,92 proc. akcji AIG Bank Polska i 100 proc. akcji spółki AIG Credit. W Polsce na sprzedaż są nie tylko spółki ubezpieczeniowe i spółki z sektora consumer finance należące do grupy AIG, ale także fundusz emerytalny i towarzystwo funduszy inwestycyjnych.