"Będę kandydatem na urząd prezydenta Warszawy" - oświadczył Śpiewak na konferencji prasowej na Placu Defilad. Jak dodał, popierające go porozumienie, które wystartuje pod szyldem "Wygra Warszawa", chce być "alternatywą wobec PO-PiS-u" i wobec "polityki, w której wygrywają tylko deweloperzy i grupy interesu". "My chcemy reprezentować interes mieszkańców" - podkreślił aktywista.

Porozumienie przedstawiło jednocześnie w poniedziałek cztery kandydatki na stanowiska wiceprezydentów miasta: wieloletnią warszawską radną i liderkę warszawskich struktur Inicjatywy Polska Paulinę Piechnę-Więckiewicz, Hannę Gospodarczyk i Justynę Drath z Partii Razem oraz przewodniczącą warszawskiego koła Partii Zieloni Dagmarę Misztelę. Jeśli znajdą się w ratuszu, będą odpowiadać odpowiednio za: planowanie przestrzenne, sprawy seniorów i osób z niepełnosprawnościami, edukację oraz inwestycje, w tym w energię odnawialną i ciepłownictwo.

Kandydaci przedstawili też swoje kluczowe propozycje dla Warszawy, w tym m.in. utworzenie wokół Pałacu Kultury i Nauki na stołecznym Placu Defilad Parku Centralnego, wybudowanie w ciągu 10 lat 50 tys. tanich mieszkań na wynajem, a także stworzenie "transparentnego systemu zarządzania miastem".

Śpiewak zasiada obecnie w radzie dzielnicy na warszawskim Śródmieściu; w latach 2014-2016 był liderem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jest znany z zaangażowania m.in. w nagłaśnianie afery reprywatyzacyjnej. W czasie, kiedy kierował MJN organizacja ta stworzyła i opublikowała w internecie tzw. Warszawską Mapę Reprywatyzacji - interaktywną grafikę, na której znajduje się 29 nazwisk osób, które - według MJN - brały udział w kontrowersyjnych zwrotach nieruchomości w Warszawie, ich wzajemne relacje oraz nieruchomości, z którymi mają powiązania. Śpiewak jest też autorem poświęconej kulisom afery reprywatyzacyjnej książki "Ukradzione miasto".(PAP)

Reklama

autor: Marceli Sommer