Umowę w sprawie dofinansowania podpisali we wtorek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i dyrektor ITME Zbigniew Matyjas - poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w przesłanym PAP komunikacie.

Przyznane dofinansowanie pozwoli na dalsze prowadzenie badań i tworzenie kompleksowych instalacji badawczych, które umożliwią realizację przedsięwzięć naukowych w dziedzinach dotyczących m.in. technologii materiałów, opracowania technologii wytwarzania grafenu i materiałów na bazie grafenu, identyfikacji nowych koncepcji struktur i przyrządów na bazie grafenu oraz struktur dwuwymiarowych. W przyszłości będzie można je stosować w technologiach biomedycznych, sensorach, optoelektronice, fotonice, przyrządach elektronowych, elastycznej elektronice, energetyce.

"Realizacja projektu pozwoli na zastosowanie nowych struktur i przyrządów w systemach wykonawczych oferujących nowe możliwości funkcjonowania, a także integrację grafenu i nowych materiałów z istniejącymi platformami technologicznymi m.in. z technologiami półprzewodnikowymi dla elektroniki" - podano w komunikacie.

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowanych głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Na 2018 r. zaplanowano 31 konkursów na ponad 603 mln zł. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. (PAP)