Wyboista droga do euro. Przyjęcie wspólnej waluty będzie jeszcze trudniejsze

25 lipca 2018, 05:50 | Aktualizacja: 25.07.2018, 15:24
Źródło:Bloomberg
Wskaźnik postrzegania korupcji

Wskaźnik postrzegania korupcjiźródło: Forsal.pl

Mieć euro czy pozostać przy własnej walucie? Na to pytanie muszą sobie odpowiedzieć kraje Europy Wschodniej. Niektórzy już podjęli decyzję, jednak teraz droga do przyjęcia wspólnej waluty będzie bardziej wyboista.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (40)

  • krzysztof Muszka(2018-07-25 09:21) Zgłoś naruszenie 11837

    Ja bym sie raczej martwił czy euro przetrwa jeśli na świecie wybuchnie nastepny kryzys.Wielu ekonomistow twierdzi że pierwszymi ofiarami padną kraje najbardziej zadłużone.Włochy i Hiszpania ( zadłużenie oficjalne po 130% pkb).Zagrożona też może być Francja.Kilkaset miliardow Euro potrzebne było aby ratować małą Grecje.Ratowania Francji czy Hiszpani euro nie przetrzyma.Moim zdaniem w takiej sytuacji warto mieć swoją walute,by mieć wpływ na jej kurs.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • niestety(2018-07-25 09:40) Zgłoś naruszenie 5475

    Biorąc pod uwagę potężne zadłużenie , jakie ma obecnie Polska oraz stabilny już trend emigracji Polaków , zwłaszcza młodzieży , do krajów rozwiniętych, a także brak własnych technologii, Polsce będzie coraz trudniej sprostać wymaganiom ażeby przystąpić do prawdziwej strefy euro, która z czasem będzie coraz b scalona ze względu na jednolity pieniądz. A ludzie w PL będą bulić różnice kursowe na wszystkim, poczynając od paliwa i kończąc na lekach, a wszystko przez to, że gro ludzi , jak i również państwo na tym zarabia, dodatkowo odbierając te marne grosze obywatelom.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Rene(2018-07-25 09:49) Zgłoś naruszenie 7345

    Najważniejsze, aby gospodarka rosła minimum 5% rocznie i nie wpaść w pułapkę "sredniego rozwoju". Brak rąk do pracy jest swietnym przykladem, ze idziemy do przodu. Wymusi to efektywność, innowacyjnosc i wydajnosc.Wczesniej czy później kapital doceni pędzący rynek polski i wróci z inwestycjami. I tu idę o każdy zaklad. Gdyż spokojnych miejsc do inwestycji zaczyna gwałtownie brakowac w Europie. Presja płacowa to pikuś. Przerobili ten temat w dwadzieścia lat i Hiszpanie i Irlandczycy .Tam też było od nędzy do pieniędzy.Euro może poczekać

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Karol(2018-07-25 10:28) Zgłoś naruszenie 12543

    Z obciazeniami socjalnymi, jakie zafundowal nam PIS wejscie do strefy Euro spowodowloby zupelna utrate konkurencyjnosci i brak mozliwosci inflacyjnej deprecjacji tych socjalnych zdobyczy populistow. Ponadto musielibysmy zyrowac dlugi zamoznych panstw, ktore sa jeszcze bardziej zadluzone od nas. Absolutnie zbyteczny krok.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Newsroom(2018-07-25 10:53) Zgłoś naruszenie 9134

    Nam potrzebne jest euro, jak ***** kamizelka , na 1 Maja !!

    Odpowiedz
  • Newsroom(2018-07-25 10:54) Zgłoś naruszenie 3325

    hahhahah - słowo ****** na Forsal pl, też się cenzuruje ??

    Odpowiedz
  • Newsroom(2018-07-25 11:10) Zgłoś naruszenie 3119

    Koń też ocenzurujecie ?? /śmiech/

    Odpowiedz
  • Adi(2018-07-25 12:47) Zgłoś naruszenie 10957

    Kraje euro popadają w coraz większe długi dlatego Bruksela szuka nowych naiwnych idiotow co przyjmą wspólna walutę a potem wspólnie i odpowiedzialnie podziela długi do spłacenia takich krajów jak Włochy, chiszpania, Grecja, Francja. Oczywiście już teraz nam wmawiaja i oglupiaja jaki to wspaniały interes mies wspólna walutę. Karma dla idiotow. Idee wspólnej waluty i Unii stworzyły faszystowskie Niemcy, proszę o tym nie zapomnieć. Wszystko wspólne ale Niemiec będzie tym zarządzać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Asd(2018-07-25 16:41) Zgłoś naruszenie 1438

    Po co nam euro? Wprowadzmy parytet ziemniaka. W Polsce kartofli, az nadto. Ciekawe ile ziemniakow jest wart jeden patriot made in usa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • .(2018-07-25 16:53) Zgłoś naruszenie 9614

    Był przedwczoraj artykuł, za danymi eurostatu, pokazujący zmianę w ostatnich 10 latach udziału zywności w średniej płacy w danym kraju, według parytetu siły nabywczej. O ile 10 lat temu Polska, Słowacja i Litwa były na podobnym poziomie, o tyle po 10 latach, Litwa i Slowacja przyjęła euro i wskaźnik ten wzrósł im do poziomu 140% na Litwie i 125% na Słowacji w stosunku do Polski, innymi słowy mają o 40% i 25% droższą żywność. Płace natomiast na naszym polskim poziomie, a dokładniej odrobinę niższe, przy wyższym bezrobociu. To jest właśnie to o czym piszą w artykule "Doświadczenia w krajach nadbałtyckich pokazały, że jeśli kraj o niższym poziomie dochodów przyłączy się do stery euro, może dojść do niebezpiecznego cyklicznego kryzysu" - komentował agencji Bloomberg Daniel Gros.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zzzppp(2018-07-25 16:56) Zgłoś naruszenie 6522

    Zamożność narodu nie zależy od koloru farby którą są drukowane banknoty, tylko od ilości i jakości pracy wniesionej do gospodarki. Grecja nie dlatego stała sie bankrutem, który przez co najmniej kilkadziesiąt lat będzie płacił odsetki od kredytów, Niemcom i Francuzom, bo ludzie są leniwi. Nie jesteśmy w unii walutowej, a już teraz Niemcy i i Francuzi starają się osłabić siłe naszej gospodarki - casus pracownicy za granicą i kierowcy. Jak będziemy w unii walutowej środków nacisku będzie więcej. To jak pętla na szyję. Zdecydowanie NIE !!!!!!!!!!!!!!!???????????

    Odpowiedz
  • m(2018-07-25 17:28) Zgłoś naruszenie 6212

    Pracuje z litwinami i oni z tego euro nie sa az ak zadowoleni, mowia ze oplaca im sie przyjechac do Polski kupowac jedzenie itp. Bo na litwie jest dorogo w storunku do tego co sie zarabia.

    Odpowiedz
  • Tehawanka(2018-07-25 22:24) Zgłoś naruszenie 200

    Ktoś nie lubi Niamców, sądząc po opisie wykresu.

    Odpowiedz
  • a taki jeden(2018-07-25 22:57) Zgłoś naruszenie 8111

    Strefa Euro teoretycznie jeszcze istnieje...

    Odpowiedz
  • Lemont, IL(2018-07-25 23:06) Zgłoś naruszenie 237

    Ludzie, o co wy się kłócicie? Sama Unia mówi Bułgarii, Rumuni i Chorwacji nie. Polskie poziom rozwoju jest ważysz od wspomnianych gospodarek, ale na pewno nam bliżej do nich niż to Niemiec czy Holandii. A więc jeśli nas Unia raczej w tej chwili nie chce, temat się zamyka. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Tlik2(2018-07-26 00:24) Zgłoś naruszenie 338

    Przeczytalem forum i od razu przypomnial mi sie cytat Stanislawa Lema: "Do czasu internetu nie wiedzialem, ze na swiecie jest tylu idiotow"

    Odpowiedz
  • Piotr(2018-07-26 01:35) Zgłoś naruszenie 3928

    Do Adi. Euro to pomysł i realizacja Francois Mitterand po to by zaprząc Niemcy do wspólnej idei powiązanej gospodarki by uchronić Europę przed wojna taka jak | i || . Wtedy Francja jeszcze miała potencjał polityczny i gospodarczy by w Europie coś zmieniać . Zreszta to była generacja ludzi którzy te wojnę przeżyli i mieli zupełnie inne , bardziej wizjonerskie i strategiczne podejście do budowania wspólnej polityki europejskiej . Dziś Niemcy są hegemonem gospodarczym i dyktują warunki . Nie oburzały m się bo kto mądry to kopiowały by te politykę na własny użytek a my tylko krzyczeć potrafimy a ***** dostajemy bo tak się polityki nie robi . W Brukseli nie istniejemy , mój dobry znajomy byl szefem pewnego departamentu, właśnie na emeryturę poszedł ,powiedział mi ze z nami nie da się negocjować bo tego poprostu nieumiemy i dlatego mamy co mamy . Zreszta jak można kogoś szanować jak sami na siebie donosimy , jak za targowicy . Chce tu powiedzieć ze nie popieram PiS ale pokażcie mi drugi kraj który tak postępuje jak róża thun. Polska była potęga gdy twardo była rządzona przez jedynowładcą - króla . Im więcej demokracji przybywało tym polska topniała . Piłsudski twardo grał i potrafił nawet przeciwników sobie zjednać jak nie próżna to groźbą i liczono się z nim . A Europą z kim w Polsce ma się liczyć i co mamy do zaoferowania ? Proszę o zimne przemyślenia a nie krzyk ze Polskę biją

    Odpowiedz
  • Ulasojka(2018-07-26 16:40) Zgłoś naruszenie 385

    Przyjmując euro szybciej i skuteczniej staniemy się krajem barfziej atrakcyjnym ekonomicznie dla Rodaków i dla Świata.

    Odpowiedz
  • Gural(2018-07-27 03:18) Zgłoś naruszenie 5353

    Zawsze gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, jednak to my nim nie jesteśmy tylko eksporterzy

    Odpowiedz