Bieżący tydzień rozpoczął się od publikacji wskaźnika PMI dla polskiej gospodarki za sierpień, który wyniósł 51,4 pkt. wobec 52,9 pkt. w lipcu i wobec prognozy 53,1 pkt.

"Po uwzględnieniu czynników sezonowych tempo ogólnej poprawy warunków gospodarczych było najwolniejsze od prawie dwóch lat, co było odzwierciedleniem wolniejszego wzrostu produkcji, liczby nowych zamówień oraz zatrudnienia" - napisano w komentarzu.

"Co istotne, tempo spadku liczby nowych zamówień eksportowych było najszybsze od lipca 2014 roku. Skurczyła się liczba zaległości produkcyjnych, co spowodowało nagromadzenie się zapasów wyrobów gotowych po raz pierwszy od 19 miesięcy. Presje cenowe pozostały silne, pomimo niewielkiego ich osłabienia, podczas gdy oczekiwania dotyczące produkcji pozostały na stosunkowo niskim poziomie" - dodano.

ŚRODA - DECYZJA I KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

W środę, 5 września Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Jak wynika z lipcowych minutek, większość członków RPP uważa, że stabilizacja stóp w kolejnych kwartałach będzie nadal sprzyjać realizacji celu inflacyjnego.

"Pierwsze posiedzenie RPP po wakacjach nie przyniesie według nas zmiany retoryki. Ostatnie dane zapewne utwierdziły Radę w przekonaniu, że powściągliwość w zmienianiu stóp procentowych to wciąż właściwe podejście – inflacja wciąż jest nisko, pomimo solidnych wyników gospodarki. Słaby wzrost inwestycji w II kw. może skłonić gołębich członków RPP do podkreślenia, że polityka pieniężna powinna być tak prowadzona, żeby wspierać ten komponent PKB" - napisali ekonomiści BZ WBK.

"Powszechnie oczekuje się stabilizacji stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP. Uwagę rynków zwróci komunikat po posiedzeniu i konferencja prezesa NBP. Wciąż umiarkowane dane inflacyjne wspierają utrzymanie obecnego status quo w RPP zakładającego długi okres stabilnych stóp" - uważają z kolei analitycy Banku Pekao.

W tym tygodniu wyniki podadzą Atal, LPP (wtorek), Torpol, Ciech (środa), LC Corp, Wirtualna Polska oraz Kruk (piątek).

*********************************

W UBIEGŁYM TYGODNIU

Ubiegły tydzień przyniósł nieznaczne osłabienie złotego w relacji do euro i amerykańskiego dolara. Lekko, o 2 pb wzrosły rentowności polskich papierów skarbowych.

W całym tygodniu WIG20 wzrósł o 1,1 proc., WIG poszedł w górę o 0,7 proc., sWIG80 stracił 1 proc., zaś mWIG40 zanotował 0,7-proc. zniżkę.

GUS poinformował w piątek, że Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,2 proc. rdr w I kwartale. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w II kwartale rdr PKB wzrósł o 5,1 proc.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w II kwartale wzrosły o 4,5 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,8 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes na początku sierpnia spodziewali się, że inwestycje wzrosły o 9,0 proc., konsumpcja prywatna wzrosła o 4,6 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 5,1 proc. rdr.

GUS podał także, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2018 r. wzrosły o 2,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w sierpniu wzrosły rdr o 1,9 proc., zaś mdm spadły o 0,1 proc.

W ubiegłym tygodniu wyniki za drugi kwartał opublikowało pięć spółek z WIG20.

Choć zysk netto Eurocashu okazał się niższy od konsensusu, to analitycy pozytywnie ocenili te wyniki. Ich zdaniem, zysk netto był poniżej oczekiwań rynkowych z powodu wysokiej efektywnej stopy podatkowej, a zmiany w segmencie hurtu wprowadzone w 2017 roku zaczęły przynosić efekty.

Zdaniem analityków, wyniki CD Projekt okazały się nieco wyższe od oczekiwań rynkowych, głównie dzięki niższym kosztom. Zdaniem ekspertów, ważniejsze dla inwestorów niż same wyniki może być opublikowanie przez spółkę fragmentu rozgrywki gry "Cyberpunk 2077", który został odebrany pozytywnie. W środę kurs CD Projektu wzrósł na zamknięciu w środę do 219,80 zł osiągając historyczne maksimum.

Wyniki PKO BP zostały ocenione przez analityków lekko pozytywnie, a wyniki PZU - neutralnie. Zgodne z wcześniejszymi szacunkami okazały się wyniki PGNiG.

W piątek o 34 proc. spadła wycena Altusa TFI. Tak drastyczny spadek był reakcją na nieoficjalne informacje o zatrzymaniu byłych członków zarządu Altusa TFI. W sobotę PAP dowiedziała się, że sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Regionalnej w Warszawie i zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec obu zatrzymanych w piątek rano przez CBA b. członków zarządu Altus TFI - Piotra O. i Jakuba R., którym postawiono zarzuty wyrządzenia szkody majątkowej GetBack. Sobotnią decyzję sądu motywowano obawą matactwa i wysoką karą, która grozi podejrzanym i mogłaby skłonić ich do ucieczki z kraju. (PAP Biznes)