Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,23 proc. do 25.857,07 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,19 proc. do 2.877,13 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,27 proc. do 7.924,16 pkt.

"Główne giełdy w USA są na lekkim plusie, ale są to relatywnie niewielkie wzrosty. Traderzy ostrożnie podchodzą do kupowania amerykańskich akcji, a napięcie między Waszyngtonem a Pekinem się utrzymuje" - napisał David Madden, analityk CMC Markets w komentarzu.

W poniedziałek rosły akcje Facebooka, traciły m.in. Apple. W poprzednim tygodniu spółki technologiczne straciły na wartości ponad 3 proc. Mocno zniżkowali też w zeszłym tygodniu producenci półprzewodników.

Zniżkował Amazon, dla którego to była już czwarta spadkowa sesja z rzędu. To najdłuższa taka seria dla akcji tej spółki od grudnia 2017 roku.

Najdroższy w historii jest indeks Dow Jones grupujący spółki transportowe.

Akcje Tesli zyskały ponad 8 proc. po raporcie analityka Baird, który zaleca kupno akcji producenta samochodów elektrycznych.

Pozytywne nastroje przeważały na giełdach w Europie.

W Europie na zamknięciu notowań indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,48 proc., niemiecki DAX zyskał 0,22 proc., brytyjski FTSE wzrósł 0,02 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował 0,33 proc.

Giełda w Londynie oddała wzrosty i zaczęła spadać po wypowiedziach Michela Barniera, głównego negocjatora UE w sprawie Brexitu, który ocenił, że porozumienie z Wlk. Brytanią jest możliwe do osiągnięcia w ciągu 8 tygodni.

Po tej informacji funt umacniał się do dolara o 0,8 proc., a przejściowo USD/GBP spadł do najniższego poziomu od początku sierpnia.

Szwajcarska spółka farmaceutyczna Novartis rosła o blisko 2 proc. po podniesieniu przez analityków BofAML rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" z "poniżej rynku". Cena docelowa została zaś podwyższona do 100 CHF franków szwajcarskich, o 26 proc. więcej niż kurs na zamknięciu w piątek.

Zyskiwały też włoskie banki, po komentarzach ministra finansów Włoch - Giovanni Tria stwierdził, że włoski rząd ma świadomość konieczności obniżenia deficytu i utrzymania w ryzach budżetu.

W poniedziałek podano mocniejsze od oczekiwań rynkowych wyliczenia PKB Wielkiej Brytanii, który wzrósł o 0,3 proc. kdk, a analitycy szacowali +0,1 proc. kdk, po wzroście w I kw. o 0,1 proc.

Turecka lira słabła o 0,9 proc. do dolara. PKB Turcji wzrósł w II kw. o 5,2 proc. rdr wobec szacunków analityków +5,3 proc.

Szwedzka korona umacniała się do dolara o 0,4 proc. W niedzielnych wyborach parlamentarnych zwyciężyła rządząca Szwecją Partia Robotnicza-Socjaldemokraci, drugie miejsce zajęła konserwatywno-liberalna Umiarkowana Partia Koalicyjna, zaś trzecie - antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci.

Zdaniem komentatorów Szwecję czekają długie polityczne pertraktacje, których celem będzie zbudowanie większości w parlamencie.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji spada o 1 pb do 2,93 proc., a niemieckich rośnie o 1 pb do 0,40 proc. (PAP Biznes)