Monstrualne zarobki w Szwajcarii. Pensja w wysokości 30 tys. zł to standard

14 września 2018, 19:30
Źródło:Cinkciarz.pl
Frank szwajcarski

Frank szwajcarskiźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Valentin Flauraud

Zarobki w Szwajcarii przyprawiają o zawrót głowy. Ponad 90 proc. zatrudnionych na pełen etat otrzymuje powyżej 4 tys. franków miesięcznie, a najczęściej spotykaną wypłata jest 6502 franków, wynika z danych Federalnego Biura Statystycznego. Rzadkością nie są także pensje przekraczające 8 tys. franków - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (87)

  • Mariusz(2019-11-01 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    Kucharz w restauracji 4.800 brutto . Minus podatki I zarcie to netto 3.800 . Minus pokoj 800 . Minus ubezpieczenie zdrowotne ok. 300 . Tel, 50 . Bilet na jedna zone w Zurichu 85 ch. I powiedzmy 500 na inne wydatki . No to zostaje 2 Tys.ch. do skarpety .

    Odpowiedz
  • Jaś(2019-10-26 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam te wszystkie wpisy i powiem wam że ręce opadają,krótkim słowami można określić że życie w Szwajcarii jest proporcjonalne do zarobków, miejsca w jakim rejonie jesteśmy i jaki zawód wykonujemy. To tak ja byś mieszkał na wsi w Polsce i porównywał życie w Warszawie więc przestańcie pisać głupoty bo ręce opadają.

    Odpowiedz
  • Nat(2019-10-06 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę kontakt o jakoś prace do Szwajcarii. Błagam

    Odpowiedz
  • pcjvsjjsad(2019-08-12 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    nice zarobki

    Odpowiedz
  • Zeglarz(2019-05-06 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    W przypadku JOWów to obywatele decydują, kto trafi do Sejmu, a nie szefowie partii. Robert Gwiazdowski może pomóc to wprowadzić.

    Odpowiedz
  • ???(2019-05-05 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ja zarabiam w Polsce około 35 tyś pln ale pracuje około 70 godz/tydz

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • i to by było na tyle(2019-05-05 13:10) Zgłoś naruszenie 01

    Szwajcaria nie wzięła udziału w obu wojnach światowych. Nie obraża sąsiadów. Rozwija turystykę. Zawartych umów dotrzymują. Ich chłopcy są w gwardii papieskiej, ale w kraju kler katolicki nie rządzi. Ceni się uczciwość i pracę. Nie ceni się kłamczuchów, zboczonych, żyjących za cudze, nawet gdyby byli ustosunkowani i bogaci lub święci.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • po prostu(2019-05-04 21:34) Zgłoś naruszenie 00

    nie mieli geniuszy pokroju Balcerowicza, Kwacha czy OTUA ...

    Odpowiedz
  • delf56(2019-05-04 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    A przy rekrutacji też pytają co Pan/Pani umie?

    Odpowiedz
  • Andrzej(2019-05-04 07:49) Zgłoś naruszenie 20

    Witam mieszkam tutaj juz 11lat ale wracam do Polski.Jesli myslicie ze tu taki miód zapraszam do pracy.Pracownik do produkcji europalet 3300chf brutto 9h pracy po odliczeniu przerw 5razy w tyg.Netto 2800chf.Dzwonic 0791374380 tylko żebym zdążył tel odbierac.Pozdrawiam

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • D.(2019-05-03 14:40) Zgłoś naruszenie 00

    ilu polakow w UK nie mowi po angielsku ? naturalna kolej rzeczy, ktos wyemigrowal, to ktos musi zajac ich miejsce :)

    Odpowiedz
  • Ben(2019-02-11 10:43) Zgłoś naruszenie 10

    Pracowałem w CH w 1991 roku. Zarabiałem płacę minimalną wtedy 2420 franków. Miałem kawalerkę za która połowę płacił szef, a połowę ja. Odkładałem wtedy 1000 franciszków na miesiąc. Bez przesady jak ktoś rozrzutny to wszędzie za mało zarobi. Szwajcarzy żyją bez przepychu bo wolą mieć pełne konta. Jestem tam dość często i mogę powiedzieć dziś ceny są wyższe niż kiedyś, ale płace też są większe. Minimalna dziś bodajże ponad 3000. Na ubezpieczenia czyli coś takiego jak ZUS od pensji 2420 płaciłem około 10 %. Ludzie w Szwajcarii inni i takich trzeba ich akceptować.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wew(2019-02-01 14:35) Zgłoś naruszenie 10

    Zarobek Szwajcara 30 tys. daje tyle samo co Polaka w Polsce 5 tysięcy, żadne cuda, Co to za kraj jak o 16,30 nie włączysz kosiarki, betoniarki, nic nie możesz samemu robić w domu za wszytko płacić, a o grillowaniu, ognisku jak w Polsce zapomnij. To dopiero niewolnicy w złotej klatce.

    Odpowiedz
  • Zenek (2018-09-17 00:03) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko się zgadza! Śmiało przyjeżdżajcie do oracy. Szukają dyrektorów nauczycieli menadżerów sprzątaczek kucharzy. Czekają tu na nas :) tak jak my na sąsiadów z Ukrainy - dla nich w Polsce się kokosy zarabia - zarobią w Polsce, żyją w Polsce w luxusach na dobrych stanowiskach a ile jeszcze do domu pieniędzy zawioza;)

    Odpowiedz
  • Kaito(2018-09-16 17:23) Zgłoś naruszenie 204

    Lepiej napiszcie ile czasu potrzebuje "przeciętny" Szwajcar aby zarobić na 1L paliwa, albo "podstawowy" koszyk zakupów, czy choćby na tego burgera z popularnej sieci a ile Polak w PL. I wtedy wszyscy co krzyczą, że: "no tak, ale tam przecież wszystko jest 100x droższe niż w PL i w efekcie żyje się za te 30k tak samo jak w PL" mocno by się zdziwili....To czas jest aktywem a nie liczba papierków stąd też takie zestawienie było by znacznie sensowniejsze...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • no more PIS(2018-09-16 09:33) Zgłoś naruszenie 3618

    Są bogaci i nie martwią się Ukraińcami i innymi, nie pozwalają na sytuację , żeby 2 mln Ukraińców pracowało, a 1 milion Szwajcarów siedziało na bezrobociu bez prawa do zasiłku! Ale Pis jest Bogatszy niż Szwajcaria i dobrze robi banderowcom a nie Polakom.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Adel(2018-09-16 09:12) Zgłoś naruszenie 121

    Pracowałem w Szwajcarii około dwóch lat, ale zrezygnowałem na rzecz Niemiec. Fakt, zarobki są tam wysokie, ale to wygląda dobrze tylko na papierze. Tak jak autor napisał, mieszkanie, ubezpieczenie to podstawowe wydatki. Za pokój ze wspólną łazienką i kuchnią 700 CHF, ubezpieczenie 400 CHF, a do tego żywność(mięso średniej jakości 45CHF za kilogram) i usługi, typu fryzjer(60CHF). Plus jakieś inne opłaty, z którymi spotyka się tam na każdym kroku. Płatny lekarz, pomimo ubezpieczenia(tak, wiem mogłem wziąć droższe ubezpieczenie 1000CHF). Do tego utrzymanie samochodu( w moim przypadku około 250CHF/miesiąc). Więc z wypłaty(około 6000 CHF brutto) mogłem zaoszczędzić max 600CHF, i to bez szaleństw. O! I taka to Szwajcaria, z mojego punktu widzenia

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz