Bank Światowy: polska klasa średnia nieźle zarabia, ale nie ma socjalnego bezpieczeństwa

25 września 2018, 15:54 | Aktualizacja: 25.09.2018, 15:54
Źródło:PAP
Warszawa, widok na PKiN

Warszawa, widok na PKiNźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Zmiany w charakterze pracy oraz szybki rozwój nowych technologii wypychają niektórych pracowników z rynku pracy, powodując wzrost nierówności - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Banku Światowego. Bank wskazuje na potrzebę reformy podatków czy prawa pracy w UE.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (17)

  • Terminator(2018-09-26 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Polsce brakuje po 1989r. stabilny i zrównoważony rozwój gospodarczo-społeczno-socjalny!!! Szwecja to dobry przykład takiego rozwoju przez ostatnie dekady!!! Szkoda że teraz ten dobry przykład jest niszczony bardzo szybko przez nieodpowiedzialną politykę imigracyjną!!!

    Odpowiedz
  • Rene (2018-09-26 00:03) Zgłoś naruszenie 80

    Op.cit. " obnizki podatków dla osób lepiej uposażonych były większe niż obniżki dla osób mniej zarabiających". No. To jest raport Banku Światowego. No i co teraz??? Łże i klamie?

    Odpowiedz
  • zeflik(2018-09-25 21:25) Zgłoś naruszenie 34

    Buahaha! Żeby trafić do klasy średniej, to trzeba ryzykować (dg). Bezpieczeństwo socjalne to nieistotna kwestia dla przedstawicieli tej grupy. Piszę tu o faktycznej klasie średniej a nie cwaniakach podczepionych pod układy i rodziców, którzy bez ww g.... znaczą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Klasy(2018-09-25 19:54) Zgłoś naruszenie 64

    Polska wzoruje sie na USA, a dla tego kraju T. Piketty przewiduje b. wysoki nierowny nastepujacy rozklad dochodow: klasa wyzsza 45%, w tym 1% klasa dominujaca - 17%, klasa srednia 35% i klasa nizsza 20%. ------ To wszystko przed nami i wielkosc wskaznika Giniego w wysokosci 0,46 rowniez.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Klasy(2018-09-25 19:31) Zgłoś naruszenie 62

    Jak sie rozklada krajowy dochod na poszczegolne klasy: 1/ klase wyzsza - top 10%, 2/ klase srednia - 40% populacji i klase nizsza - 50% spoleczenstwa /podzial na klasy wg T. Pikettyego/? W oparciu o rozklad dochodu rozporzadzalnego na poszczegolne decyle oraz wielkosc krajowej konsumpcji prywatnej /2100 mld zl/ mozna powiedziec ze:----- 1. sredni dochod na osobe/mieszkanca kraju wynosi 2500 zl miesiecznie. Gdyby kazdy mieszkaniec naszego kraju dysponowal rzeczywiscie takim dochodem mielibysmy 200% komunizm. ----- 2. Na klase wyzsza przypada 25% czyli 275 mld zl; na klase srednia okolo 50% czyli 550 mld zl i ---- na klase nizsza 25% czyli 275 mld zl. ------ Na klase nizsza czyli na polowe spoleczenstwa przypada taka sama kwota jak na 10% najbogatszych. Relatywnie wysoki wskaznik przypada na klase srednia, w rozkladzie dochodu rozporzadzalnego wynosi okolo 48%. Generalnie gorna polowa populacji: klasa srednia i wyzsza konsumuje okolo 75% dochodu. ---- Uwazam, ze w Polsce sa zbyt duze nierownosci dochodowe i nalezy je przyciac.

    Odpowiedz
  • Marko(2018-09-25 17:40) Zgłoś naruszenie 168

    Statystyka to kłamstwo. Ilość osób w wieku 20-24 lata pracujących na śmieciówkach znacznie wzrosła od 1998 do 2013, bo młodzi zamiast iść do pracy idą na studia. A z kolei studiując zdecydowanie lepiej pracować w zawodach z elastycznym czasem pracy, czyli właśnie na śmieciówkach. 20 latek w 1998 r. był dorosłym człowiekiem, teraz to uczące się dziecko na utrzymaniu rodziców.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Gosc(2018-09-25 17:34) Zgłoś naruszenie 1411

    Bo polska klasa średnia służy do dojenia jej, żeby dać socjal leniom i wygrywać dzięki temu wybory.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz