Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,46 proc. do 26.773,94 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,04 proc. i wyniósł 2.923,43 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,47 proc. do 7.999,55 pkt.

Wśród trzydziestu spółek z DJI najmocniej rósł Intel, o ponad 3,5 proc.

Akcje Boeinga i Caterpillar zyskały ponad 1 proc., a notowania tych spółek, zdaniem analityków, mogą odzwierciedlać oczekiwania rynku co do obaw rynku o handel zagraniczny, ze względu na swoją globalną ekspozycję. Nastrojom sprzyja zawarcie porozumienia między USA, Meksykiem i Kanadą.

"Reakcja rynku sugeruje, że inwestorzy coraz mniej martwią się wojnami handlowymi" - uważa Jennifer Ellison z firmy inwestycyjnej BOS.

Zniżkowały akcje Amazona (o 1,6 proc.). Przedsiębiorstwo handlowe podało we wtorek, że podniosło płacę godzinową dla wszystkich pracowników zatrudnionych w USA i Wielkiej Brytanii.

W dół poszły też akcje innej spółki z FAANG - Facebook stracił ponad 2 proc.

O 3 proc. spadły notowania Tesli. Spółka podała we wtorek, że w III kw. dostarczyła na rynek łącznie 83.500 aut - więcej niż oczekiwali analitycy.

Akcje producenta samochodów elektrycznych mocno zyskiwały w poniedziałek po wyklarowaniu się kwestii dotyczących jej kierownictwa. Założyciel i prezes Tesli E. Musk zawarł w sobotę porozumienie z Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych (SEC), na mocy którego zrezygnował ze swojej funkcji. Musi także zapłacić 20 mln USD kary, ale pozostanie dyrektorem generalnym firmy. Tesla musi także mianować dwóch niezależnych dyrektorów do rady spółki.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,74 proc., niemiecki DAX zniżkował o 0,42 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,71 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 0,28 proc.

We wtorek w centrum uwagi wciąż znajduje się "budżetowe zamieszanie" we Włoszech, które ciąży ich sektorowi bankowemu z powodu ekspozycji banków na włoski rynek obligacji rządowych.

Wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini oświadczył we wtorek, że jego rząd gotów jest domagać się odszkodowania od przedstawicieli UE, którzy swymi wypowiedziami sprawiają, że rośnie spread włoskich obligacji. Ocenił, że to atak na włoską gospodarkę.

W ten sposób Salvini skomentował m.in. wypowiedź przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, który wezwał rząd w Rzymie, by nie przyjmował obciążonego wysokim deficytem budżetu na przyszły rok.

Ponadto, traderzy obawiają się, że Włochy mogą zmierzać do wyjścia z euro lub z UE, ale premier Włoch Giuseppe Conte temu zaprzeczył mówiąc, że "euro jest naszą walutą, jest nieodwracalne dla kraju".

Na rynku walutowym eurodolar znalazł się we wtorek na najniższym poziomie od 6 tygodni, tj. przy 1,151, choć wieczorem EUR/USD spada o 0,2 proc. do 1,155.

"Niepewność związana z sytuacją we Włoszech, czy ryzyko kolejnych działań protekcjonistycznych USA (teraz w relacjach z Indiami i Brazylią) sugerują dalszy spadek pary EUR/USD w tym tygodniu. Wyłamanie się kursu poniżej 1,15 będzie sygnałem do ruchu nawet do 1,13" - oceniają ekonomiści ING.

"W tych okolicach spodziewamy się już jednak werbalnych interwencji administracji USA. Publikowane w najbliższych dniach dane z USA prawdopodobnie będą mieć małe przełożenie na rynek, gdyż mogą być silnie zaburzone przez przejście huraganu Florence przez wschodnie wybrzeże. Perspektywy na IV kw. (spowolnienie w strefie euro, kolejna podwyżka Fed) sugerują, że EUR/USD utrzyma się poniżej 1,20 co najmniej do końca roku" - dodają.

Pod presją pozostaje też para GBP/USD z powodu politycznej niepewności związanej z Brexitem. Funt osłabia się o 0,5 proc. do 1,298 USD.

Brytyjscy ministrowie ds. wyjścia z Unii Europejskiej Dominic Raab i finansów Philip Hammond wezwali w poniedziałek członków Partii Konserwatywnej do poparcia rządowej strategii negocjacji z UE, krytykując jednocześnie opozycyjną Partię Pracy i liderów Unii.

Baryłka WTI tanieje o 0,2 proc. a cena Brent spada o 0,5 proc. Notowania miedzi na COMEX w Nowym Jorku idą w górę o 0,5 proc.

W środę dane na temat tygodniowej zmiany zapasów paliw w USA przedstawi amerykański Departament Energii.

Z danych makro we wtorek opublikowano odczyt wskaźnika PPI w strefie euro w sierpniu, który wyniósł 0,3 proc. mdm, a rdr 4,2 proc. (PAP Biznes)