Prezydentem Krakowa będzie Jacek Majchrowski, Gdańska – Paweł Adamowicz. Kielcami rządzić będzie Bogdan Wenta – wynika z sondażu Ipsos po II turze wyborów samorządowych.

Zaremba: Poważny sygnał ostrzegawczy dla PiS [OPINIA]

W tegorocznych wyborach samorządowych wybierano łącznie 46 tys. 747 radnych wszystkich szczebli.

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński wybrano m.in. 552 radnych sejmików województw; frekwencja w wyborach do sejmików wyniosła 54,84 proc.; ważnych głosów oddano 93,28 proc.; nieważne głosy stanowiły 6,72 proc.

Reklama

W skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobył 254 mandaty, Koalicja Obywatelska uzyskała 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem - 11. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka - 5, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2, KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1.

W woj. dolnośląskim do zdobycia było 36 mandatów w sejmiku. PiS przypadło 14 mandatów, KO 13, Bezpartyjnym Samorządowcom - 6, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2, PSL - 1.

W woj. kujawsko-pomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 14 mandatów, PiS - 11, PSL - 4, SLD-Lewica Razem - 1.

W woj. lubelskim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 18 mandatów, KO - 7, PSL - 7, SLD-Lewicy Razem - 1.

W woj. lubuskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 11 mandatów, PiS - 9, PSL - 4, Bezpartyjnym Samorządowcom - 4, SLD-Lewicy Razem - 2.

W woj. łódzkim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 17 mandatów, KO - 12, PSL - 4.

W woj. małopolskim do zdobycia było 39 mandatów. PiS przypadły 24 mandaty, KO - 11, PSL - 4.

W woj. mazowieckim do zdobycia było 51 mandatów. PiS przypadły 24 mandaty, KO - 18, PSL - 8, Bezpartyjnym Samorządowcom - 1.

W woj. opolskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 13 mandatów, PiS - 10, Mniejszości Niemieckiej - 5, PSL - 2.

W woj. podkarpackim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 25 mandatów, KO - 5, PSL - 3.

W woj. podlaskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS przypadło 16 mandatów, KO - 9, PSL - 5.

W woj. pomorskim do zdobycia były 33 mandaty. KO przypadło 18 mandatów, PiS - 13, PSL - 2.

W woj. śląskim do zdobycia było 45 mandatów. PiS przypadły 22 mandaty, KO - 20, SLD-Lewica Razem - 2, PSL - 1.

W woj. świętokrzyskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS przypadło 16 mandatów, PSL - 9, KO - 3, SLD-Lewicy Razem - 1, Projektowi Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1.

W woj. warmińsko-mazurskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 12 mandatów, PiS - 11, a PSL - 7.

W woj. wielkopolskim do zdobycia było 39 mandatów. KO przypadło 15 mandatów, PiS - 13, PSL - 7, SLD-Lewicy Razem - 3, Bezpartyjnym Samorządowcom - 1.

W woj. zachodniopomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 13 mandatów, PiS - 11, Bezpartyjnym Samorządowcom - 3, PSL - 2, SLD-Lewicy Razem - 1.

Ponadto w wyborach samorządowych do rad gmin wybrano 39 tys. 524 radnych, w tym 32 tys. 173 w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców oraz 7 tys. 351 radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców.

W dwóch okręgach wyborczych w gminach do 20 tys. mieszkańców (czyli takich, w której są jednomandatowe okręgi wyborcze) dwa mandaty pozostały nieobsadzone, ponieważ nie zarejestrowano tam żadnej listy kandydatów na radnych.

Głosowania nie przeprowadzono w ponad 3 tysiącach okręgów wyborczych, w których liczba zarejestrowanych kandydatów była równa lub mniejsza od liczby radnych wybieranych w tych okręgach wyborczych. W takiej sytuacji - jak mówił Hermeliński - ponad 3 tys. radnych uzyskało mandaty bez głosowania.

W gminach do 20 tys. mieszkańców frekwencja wyniosła 55,62 proc. Głosów ważnych było 97,68 proc., a nieważnych - 2,32 proc.

W gminach powyżej 20 tys. frekwencja wyniosła 54,77 proc. Oddano 97,11 proc. głosów ważnych i 2,89 proc. nieważnych.

Ponadto wybrano 425 radnych dzielnic m.st. Warszawy. Frekwencja wyniosła 66,58 proc. Oddano 98,09 proc. głosów ważnych, nieważnych było 1,91 proc.

Wybrano także 6 tys. 244 radnych rad powiatów. Frekwencja wyniosła 54,64 proc. Ważnych głosów oddano 94,64 proc. i nieważnych 5,36 proc.

Wcześniej, w środę późnym wieczorem, PKW podała zbiorcze wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

W pierwszej turze wybrano 1826 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. W 649 gminach i miastach odbędzie się II tura wyborów, gdyż w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W tych gminach i miastach, ponowne głosowanie odbędzie się 4 listopada.

Nie wybrano także włodarzy w 2 gminach, w których zarejestrowano tylko 1 kandydata. Kandydaci ci w wyniku głosowania nie uzyskali więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji - zgodnie z Kodeksem wyborczym - wyboru wójta lub burmistrza dokonają tam rady gmin.

Frekwencja w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wyniosła 54,90 proc. Głosów ważnych oddano 98,85 proc., nieważnych - 1,15 proc.

Warszawa - oto wyniki wyborów do rad wszystkich dzielnic

Wyniki exit poll

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos.

WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 W SEJMIKACH WOJEWÓDZKICH

Pozostałe ugrupowania startujące w wyborach do sejmików w całej Polsce znalazły się poniżej progu wyborczego: Wolność w Samorządzie i Partia Razem uzyskały po 1,5 proc. poparcia, Ruch Narodowy - 1,3 proc., a partia Zieloni - 1,1 proc. głosów. Na inne komitety - podał Ipsos - głosowało 3 proc. badanych.

Badanie late poll to badanie realizowane w dniu wyborów, po zakończeniu głosowania na podstawie cząstkowych wyników wyborów z wybranych losowo komisji.

W porównaniu do sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu opublikowanego w niedzielę wieczorem poparcie PiS-u zwiększyło się o niespełna 1 proc., a Koalicji Obywatelskiej o 2 proc. Z kolei poparcie dla PSL spadło o 3 punkty procentowe.

Hirsch: Słabość opozycji w sejmikach, porażka PiS w dużych miastach

W poprzednich wyborach samorządowych w 2014 r. Platforma Obywatelska wygrała wybory do sejmików w ośmiu województwach, PiS w sześciu województwach, a PSL - w dwóch.

Frekwencja wyborcza wyniosła 51,3 proc. "Prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję w historii wyborów samorządowych" - ogłosiła PKW.

Godusławski: Wielkie wydawanie czas zacząć [OPNIA]

Wyniki wyborów na prezydenta w największych miastach:

Warszawa: Rafał Trzaskowski uzyskał 56,67 proc. głosów w wyborach prezydenta Warszawy. Jego konkurent Patryk Jaki - 28,53 proc.- podała PKW.

Kraków: Wybory na prezydenta miasta w II turze wygrał Jacek Majchrowski; głosowało na niego 64,6 proc. wyborców. Na jego konkurentkę Małgorzatę Wassermann - 35,4 proc. - wynika z sondażu Ipsos.

Łódź: Obecna prezydent Łodzi Hanna Zdanowska popierana przez Koalicję Obywatelską (PO i Nowoczesna) oraz m.in. lokalne struktury SLD, PSL i KOD wygrała w pierwszej turze wyborów na prezydenta Łodzi, uzyskując 70,1 proc. głosów - wynika z sondażu Ipsos.

Katowice: Dotychczasowy prezydent Katowic Marcin Krupa zwyciężył w I turze, zdobywając 55,4 proc. głosów – podała Miejska Komisja Wyborcza po zsumowaniu wszystkich protokołów. Pokonał sześciu kandydatów, na drugim miejscu był Jarosław Makowski (Koalicja Obywatelska) – 24,11 proc.

Lublin: Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. W pierwszej turze wyborów zdobył 62,32 proc. głosów. Będzie to trzecia kadencja Żuka na stanowisku prezydenta Lublina.

Wrocław: Kandydat Koalicji Obywatelskiej Jacek Sutryk wygrywa w pierwszej turze wyborów na prezydenta Wrocławia z poparciem 50,1 proc. - wynika z sondażu exit poll. Drugie miejsce z poparciem 27,8 proc. zajęła kandydatka Zjednoczonej Prawicy – posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka.

Gdańsk: W II turze wyborów samorządowych w walce o fotel prezydenta Gdańska wygrał Paweł Adamowicz - wynika z sondaży exit poll. Jego konkurent Kacper Płażyński uzyskał 35,3 proc. poparcia.

Białystok: Urzędujący prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski popierany przez Koalicję Obywatelską w I turze został prezydentem miasta po raz czwarty.

Poznań: Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, ubiegający się o reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej, zdobył 127 125 głosów, czyli 55,9 proc. poparcia w I turze.

Kielce: Europoseł Bogdan Wenta wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kielcach – wynika z sondażu exit poll Ipsos. Pokonał Wojciecha Lubawskiego, który od 2002 roku rządził tym miastem.

Szczecin: Obecnie urzędujący prezydent Piotr Krzystek startujący z komitetu Bezpartyjnych i kandydat PiS Bartłomiej Sochański powalczą w drugiej turze wyborów na prezydenta Szczecina.

Opole: Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski utrzymał swoje stanowisko na drugą kadencję - wynika z informacji przekazanych przez miejską komisję wyborczą.

Gdynia: Z opartych na protokołach ze wszystkich obwodowych komisji danych wynika, że na prezydenta Gdyni wybrany został ponownie Wojciech Szczurek. Uzyskał on nieco ponad 68 proc. głosów. Będzie rządził Gdynią po raz szósty z rzędu.

Gorzów Wielkopolski: W Gorzowie Wielkopolskim wybory prezydenckie wygrał bezpartyjny Jacek Wójcicki. Startujący z własnego komitetu obecny prezydent tego miasta uzyskał 65,21 proc. głosów - wynika z informacji podanych przez PKW. Będzie to jego druga kadencja.

Zielona Góra: Niedzielne wybory na prezydenta Zielonej Góry wygrał w pierwszej turze z wynikiem 58,20 proc. obecny prezydent tego miasta Janusz Kubicki - wynika z ostatecznych wyników opublikowanych przez PKW. Będzie to jego czwarta kadencja. W wyborach startował z własnego komitetu.

Olsztyn: W II turze wyborów na prezydenta Olsztyna zmierzą się dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz i były włodarz miasta Czesław Małkowski; uzyskali oni największą liczbę głosów spośród 8 kandydatów.

Sopot: Jacek Karnowski został w I turze wybrany na prezydenta Sopotu; będzie pełnił tę funkcję po raz szósty z rzędu. Nadmorskim kurortem rządzi od 1998 r., a w sopockim samorządzie działa od początku jego powstania, kiedy w wieku 26 lat został radnym i wiceprezydentem Sopotu. W tegorocznych wyborach startował z komitetu wyborczego Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego.

Słowik: Dlaczego Patryk Jaki przegrał z kretesem?