Komentując dane Eurostatu ws. stopy bezrobocia w Polsce w sierpniu na poziomie 3,4 proc. szefa MRPiPS wskazała, że Polska zajmuje drugie miejsce, razem z Niemcami.

"Przed nami są Czesi, ale jeszcze niedawno przed nami byli i Węgrzy i Malta. Mówiłam, że czekamy na podium, a teraz rzeczywiście jesteśmy w towarzystwie krajów, które są w czołówce najniższego bezrobocia" – mówiła. Dodała, że powoduje to pewne problemy. "Brakuje nam rąk do pracy i pracodawcy narzekają. Ale mamy rynek pracownika i wreszcie rosnące wynagrodzenia; szybciej niż kiedykolwiek rosnące wynagrodzenia" – powiedziała.

Minister wskazała, że w perspektywie wyzwań demograficznych i kurczenia się liczby osób w wieku produkcyjnym, "trzeba sięgać do osób biernych zawodowo, trzeba postawić na zwiększenie aktywności zawodowej Polaków". "Myślę tu o ludziach młodych; myślę o osobach wieku 50 plus; o tych, którzy na tyle się zniechęcili do poszukiwania pracy i dali sobie spokój” – powiedziała, akcentując, iż część tych osób, mogłaby odnaleźć się na rynku pracy.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że na koniec września stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co w sierpniu, czyli 5,8 proc. "Bezrobotnych jest dziś mniej niż 950 tys., dokładnie 948 tys. W 2015 r., jak rząd PiS rozpoczął funkcjonowanie, było tych bezrobotnych 1,5 mln, więc jest przepaść w zmianie na rynku pracy, która się dokonała" – przekazała.

Szefowa MRPiPS powiedziała, że zapoznała się z uwagami "Solidarności" ws. ograniczenia handlu. Zadeklarowała, że część uwag będzie uwzględniona w nowelizacji m.in. te dotyczące sklepów, które podają się za placówki pocztowe.

>>> Czytaj też: Wynagrodzenia specjalistów rosną wolniej niż robotników [RAPORT]