Firma z Malborka realizuje zamówienie warte 5,9 mln zł po wygranym przetargu na zakup i rozruch jednostki promowej. Prace mają zakończyć się wiosną 2019 roku, chociaż rok temu informowano o uruchomieniu inwestycji jesienią 2018 roku. Prace przygotowawcze trwają również w zakresie przebudowy dróg dojazdowych do przeprawy.

Stronami umowy są urzędy marszałkowski, miasta i gminy Solec Kujawski, gminy Zławieś Wielka oraz starostwa powiatów bydgoskiego i toruńskiego.

Zgodnie z planami przeprawa ma powstać na wysokości Solca Kujawskiego na lewym brzegu rzeki i Czarnowa na prawym brzegu. Przedsięwzięcie pozwoli na skomunikowanie dróg krajowych nr 10 i 80 biegnący po przeciwległych stronach rzeki. Według założeń prom będzie miał około 24 m długości i 11 m szerokości, a na pokład zabierze około 80 pasażerów i 15 samochodów osobowych.

Koszty eksploatacji promu oszacowano na 527 tys. rocznie. Podobnie jak w przypadku kosztów własnych inwestycji, połowę pokryć ma samorząd województwa, a samorządy lokalne - po 12,5 proc.

Reklama

"Przeprawa promowa pomoże skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 oraz 80. Poprawi dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy na terenie soleckiego parku przemysłowego. Liczymy też, że wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części województwa. Samorząd województwa realizuje przedsięwzięcie wspólnie z Solcem Kujawskim, który jest partnerem wiodącym, powiatami bydgoskim, toruńskim oraz gminą Zławieś Wielka" - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, cytowany w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego.