GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wzrósł do +13,6 pkt w XWarszawa, 24.10.2018 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w październiku br. na poziomie plus 13,6 pkt wobec plus 12,2 pkt w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 13,6 (we wrześniu plus 12,2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,6% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 6,1% (przed miesiącem odpowiednio 18,6% i 6,4%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - czytamy w komunikacie.

Bieżąca sprzedaż oceniana jest korzystnie, podobnie jak przed miesiącem. Diagnozy sytuacji finansowej są najmniej pozytywne od sierpnia ub. r. Przewidywania w tym zakresie są optymistyczne od lutego br. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. Zapowiadany jest wzrost zamówień towarów u dostawców, większy od oczekiwanego w ubiegłym miesiącu. Planowane jest zwiększenie zatrudnienia, zbliżone do planowanego we wrześniu. Przedsiębiorcy prognozują, że ceny towarów będą rosnąć, podał Urząd.

Natomiast w handlu hurtowym w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 8,9 (przed miesiącem plus 12,8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,4% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 8,6% (miesiąc wcześniej odpowiednio 19,3% i 6,4%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny i przewidywania dotyczące sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej optymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Zapowiadany jest wzrost zamówień towarów u dostawców, choć mniejszy od planowanego w ubiegłym miesiącu. Oczekiwania dotyczące zatrudnienia są korzystne, ale ostrożniejsze od formułowanych we wrześniu. Przedsiębiorcy prognozują, że ceny towarów będą rosnąć w tempie zapowiadanym miesiąc wcześniej" - czytamy także w komunikacie.

(ISBnews)