Polskie metropolie to raj dla wynajmujących?

31 października 2018, 05:50 | Aktualizacja: 05.11.2018, 11:49
Tylko na Forsal.pl
mieszkanie

mieszkanieźródło: ShutterStock

Ze względu na niskie oprocentowanie lokat bankowych, inwestycja w najem stała się ważnym motywem zakupu mieszkania na terenie Polski. Ostrożne szacunki wskazują, że około 20 proc. - 30 proc. mieszkań z oferty deweloperów jest kupowanych w celach inwestycyjnych (związanych przede wszystkim z najmem).

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (16)

 • MarcinZygier (2018-11-05 11:59) Zgłoś naruszenie 22

  to prawda wynajęcie mieszkania w Warszawie się opłaca, sam kupiłem mieszkanie od fabryki domów i je wynająłem. Naprawdę się opłaca. Mieszkanie na kredyt wziąłem i za czynsz który lokatorzy płacą mam na ratę.

  Odpowiedz
 • Tom(2018-11-05 09:32) Zgłoś naruszenie 03

  Kupno mieszkania pd najem tto dobra inwestycja, która relatywnie szybko powinna sie zwrócić i gwarantuje comiesięczny dochód. Kupiłem w Warszawie mieszkanie od Robyga właśnie z takim przeznaczeniem - ludzie, którzy nie są zdecydowani na stałe mieszkanie w danym mieście, ale mający też trochę grosza wolą mieszkać w nowym fajnym mieszkaniu, więc myślę, że nie ryzykuję zbyt wiele.

  Odpowiedz
 • krysia(2018-11-03 10:28) Zgłoś naruszenie 50

  Hostele/hotele robotnicze i nie tylko/ stan prawny nie uregulowany.Nikt tego nie nadzoruje,nawet sanepid czy urząd skarbowy.Brud smród i ubóstwo?A ostatnio jak n.p w Łodzi okrutne morderstwo przez przyjezdnych obcokrajowców.

  Odpowiedz
 • asd(2018-11-02 16:42) Zgłoś naruszenie 93

  Najem jest szkodliwy społecznie bo winduje ceny mieszkań. Należy to ukrócić wprowadzając wysokie podatki od 2 i każdego następnego wynajmowanego mieszkania. Chcecie inwestować to są inne rzeczy które nie są społecznie potrzebne. Dzisiaj to rzeczywiście raj bo cwaniaki wykupują poz znajomości wszystkie mniejsze mieszkania zanim w ogóle pojawi się informacja o inwestycji a młodzi ludzie nie mają żadnych szans na zakup mieszkania. Dowalić jak w Paryżu 60% podatek za wynajem i za pustostan to na rynku zaraz znajdzie się kilkadziesiąt tysięcy mieszkań dla młodych rodzin. Nie pisze tego jako zwolennik PiS, bo wręcz przeciwnie jestem ich zagorzałym krytykiem, ale codziennie spotykam się z realiami wykupionych całych bloków przez opalonych kombinatorów siedzących we Włoszech albo innych ciepłych krajach.. Normą jest posiadanie już 30 mieszkań od których nie odprowadza się żadnych podatków.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Trybson(2018-11-01 09:51) Zgłoś naruszenie 72

  a po co to budowane? dla kogo? dla tej zarobkowej emigracji bez korzeni? komu potrzebne sąsiedztwo wynajmowaczy zarobkowych i robotników ze wschodu albo Azji? Z Wilanowa zrobili sypialnie w oparach spalin, niszczą skarpę Mokotowską....wszędzie korki pełne obcych rejestracji... po co cały ten samorząd..... gdzie parki, szkoły, tramwaje....

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Adi(2018-10-31 12:11) Zgłoś naruszenie 1811

  Ceny mieszkań w dużych miastach w dobrych lokalizacjach nie spadną, a nawet jeśli to w perspektywie 10 lat ceny i tak pójdą w górę, lokalizacji nie da się wyprodukować i jest ich ograniczona liczba, a w Warszawie mamy ogromny głód mieszkań, skalę imigracji, która byłaby gigantyczna, gdyby prowadzono inną politykę mieszkaniową, więcej ludzi co roku kończy w stolicy studia, niż powstaje nowych lokali, odejmijmy tu jeszcze lokalne luksusowe po za zasięgiem Kowalskiego i mamy obraz totalny. Ceny być może spadną, ale przecena obejmie głównie złe projekty, dobre są kupowane na pniu, ostatnio Echo investment się żaliło, że źle zrobiło sprzedając wszystko od razu, bo mając gotowe mieszkania można uzyskać wyższe ceny.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • E(2018-10-31 10:12) Zgłoś naruszenie 248

  Wszystko super. Autor tego sponsorowanego artykułu nie uwzględnił jednak niepodważalnego faktu. Kupno nieruchomości pod wynajem dzisiaj to utrata 25 - 35 % w perspektywie dwóch - trzech lat. Brak jest już zamówień na nowe inwestycje, sprzedaż ewidentnie hamuje. Jeśli ktoś kupuje na górce ten nie wycofa się z biznesu bo straci właśnie tyle. Wiele nieruchomości z górki sprzed 10 lat do dzisiaj nie osiągnęły wartości ówczesnego zakupu. Zakładając obłożenie najmem w 100%-tach, tylko wyrównanie straty zajmie jakieś 5 - 6 lat. (5.5% x 5 = 27,5%).

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • buy(2018-10-31 08:13) Zgłoś naruszenie 333

  Pompowanie bąńki developersko budowlanej. Przychody z wynajmu porównuje się z cenami nieruchomości w okresie długoterminowym, a porównywanie stanu na dany dzień to amatorszczyzna i wpuszczanie w maliny. Wystarczy porównać stawki czynszów w ostatnich 10 latach i uśrednione ceny płacone za metr kwadratowy. I tak nie będzie to dokładne ale bliższe prawdy. Oprócz tego można się pokusić o prognozę na 10 lat do przodu, ale w tym wypadku weryfikacja konkuruje z zaufaniem do tego kto to sporządza...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze