Macron porównał sytuację w Europie do lat 30. "Trąd nacjonalistyczny grozi Europie rozczłonkowaniem"

2 listopada 2018, 12:05 | Aktualizacja: 02.11.2018, 12:39
Źródło:PAP
Emmanuel Macron

Emmanuel Macronźródło: ShutterStock

Francuskie media chwalą, ale i krytykują porównanie przez prezydenta Emmanuela Macrona obecnej sytuacji w Europie do lat 30. XX w. W wywiadzie dla "Ouest-France" wezwał on do "oporu" wobec nacjonalizmów zagrażających demokracji w Europie i suwerenności państw UE.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (29)

  • hehe(2018-11-02 14:03) Zgłoś naruszenie 365

    Rzucanie haseł, że nie liczy się interes narodowy to charakterystyczne dla zdegenerowanych elit zachodu. Żąglowanie hasłami typu nacjonalizm nie przeszkadza Francji wyciskać o się da z Europy Wschodniej jak i z Afryki.

    Odpowiedz
  • ed(2018-11-02 14:55) Zgłoś naruszenie 285

    brech stulecia ... komunista ostrzega przed faszyzmem :) .... boki zrywać

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fajf aweniuł(2018-11-02 18:05) Zgłoś naruszenie 283

    1. Polska i reszta krajów wschodniej Europy najpierw zgodziła się na zlikwidowanie lub sprzedanie francuskim i niemieckim firmom, by je zamknąć i zlikwidować konkurencję, a stworzyć rynek zbytu dla produkowanych pzrez nich towarów. 2. Przez 10 lat musieliśmy oczekiwać na wejście do UE i w tym czasie musieliśmy się sami utrzymywać. Panowało w Polsce wówczas bardzo wysokie bezrobocie, ludzie nie mieli dzieci lub mieli tylko jedno. A gdy weszliśmy do UE wprowadzono 7-letnie okresy przejściowe, byśmy nie mogli podejmować pracy za granicą. W tym czasie zachodnie firmy przejęły nasz handel, usługi, banki, ubezpieczenia, zakłady i środki produkcji i nasz rynek. Wyjątkiem była Wielka Brytania i tam Polacy pojechali do pracy - doktoranci do pracy na zmywaku i przy zamiataniu ulic, albo kopaniu rowów. 3. Obecnie większość francuskich firm w Polsce płaci nam niskie wynagrodzenia i dzięki temu jesteśmy konkurencyjni. Panie Macron niech Pan zaapeluje, aby francuskie zarządy firm zaczęły wypłacać wyższe wynagrodzenia polskim pracownikom. 4. Ale oprócz tego niech Pan przeanalizuje gdzie podziały się dawne francuskie miejsca pracy? W Chinach i Indiach, prawda? I kto je tam przeniósł? Przecież nie Chińczycy, czy Hindusi tylko francuskie zarządy firm. Więc proszę uwagi skierować do tych zarządów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • lolopindolo(2018-11-02 19:31) Zgłoś naruszenie 174

    Gość nie rozróżnia nacjonalizmu od patriotyzmu lub bardziej prawdopodobnie celowo je zrównuje, żeby nadać im negatywne konotacje. Patriotyzm narodowy jest zagrożeniem dla unijnego kombinatu francusko-niemieckiego, któremu ma podlegać Europa środkowo-wschodnia i do tego z narodami bez historii, bez tradycji i bez wiary, zniszczonymi marksistowskim 30 letnim liberalizmem i tęczowym ogłupianiem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Terminator(2018-11-02 14:35) Zgłoś naruszenie 165

    Nic dziwnego, bo mamy takich nieodpowiedzialnych i niekompetentnych polityków jak on i Angela!!!!LoooooooooL.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Alf(2018-11-02 19:27) Zgłoś naruszenie 143

    Co za tępa dzida z tego Macrona !

    Odpowiedz
  • niestety(2018-11-02 20:06) Zgłoś naruszenie 123

    ten fircyk nadal nie rozumie ,że EU nie chce kalifatu.Autochtoni nie popierają polityki otwartych drzwi dla gości mamy Merkel!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Azazel(2018-11-03 01:29) Zgłoś naruszenie 112

    Francji juz nie ma do kogo on gada?

    Odpowiedz
  • Lestek(2018-11-02 23:29) Zgłoś naruszenie 112

    Jak ściągnie do eurokołchozu dalsze dziesiątki milionów kolorowych z Azji i Afryki będzie tez miał nacjonalizm ale religijny. Tylko en facet jest marionetką i gada co mu każą.

    Odpowiedz
  • ~m1(2018-11-02 19:03) Zgłoś naruszenie 97

    Do hehe, ed i Terminator, fajf aweniuł. Takie wypowiedzi służą jedynie sianiu zamętu i robieniu "wody z mózgu". "nieodpowiedzialna Angela" (być może na najbliższe dziesięciolecia najbardziej przychylna Polsce niemiecka polityczka; "komunista Macron ostrzega przed faszyzmem (no jeśli komunista, to oczywiste, że ostrzega)"?; "zdegenerowane elity zachodu" (a które są te niezdegenerowanie?)?! PKB Chin już dzisiaj mierzony parytetem siły nabywczej przekroczył unijny, a nominalnie jest 3 razy większy od niemieckiego i 4 razy od brytyjskiego i francuskiego. Każdy kraj europejski jest łupinką przy chińskim kolosie. A to dopiero 1/2 w przeliczeniu na głowę mieszkańca Polski i cięgle rośnie. Proponuję na początek przeczytać kilka książek z podstaw filozofii, matematyki i ekonomii a dopiero się tak kategorycznie wypowiadać. Tylko Federacja Europejska jest w stanie obronić część (i to tylko część) suwerenności społeczeństw europejskich, a nie wykrzykiwanie nacjonalistycznymi hasłami lub totalną krytyką ciągle kruchej europejskiej integracji. P.S. Najbardziej kuriozalny tekst pochodzi w wypowiedzi fajf aweniuł: "...w tym czasie musieliśmy się sami utrzymywać". Naprawdę, czyli w tym czasie byliśmy suwerenni, bo jeśli ktoś się sam nie utrzymuje to nie może być chyba suwerenny? A jednak, nie wiedzieć czemu brzmi ,to jak zarzut.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Stanisław Machulski(2018-11-03 01:31) Zgłoś naruszenie 63

    Ten makarłon to chyba sam jest nacjonalistą francuskim. Narodowy znaczy suwerenny. ROMAN DMOWSKI 1864 - 1939 Narodowa Demokracja.

    Odpowiedz
  • bkb2(2018-11-02 22:46) Zgłoś naruszenie 54

    Juz wie ze Francja jest skończona. ..współczucie

    Odpowiedz
  • mlkjhj(2018-11-03 11:48) Zgłoś naruszenie 32

    Ciekawe, ze w panstwie, w ktorym 90% obywateli zdecydowanie POPIERA obecnosc Polski w Unii Europejskiej na forach 100% wypowiedzi jest... antyunijnych. Kto je pisze?!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wierzący(2018-11-03 09:34) Zgłoś naruszenie 33

    UE rzeczywiście się rozpadnie. Wskazuje na to analiza biblijna. Księga ta zapowiada powrót, występującej w roli "króla północy" - Rosji (Daniela 11:29a). To w tym kontekście oznacza także kryzys, który przyćmi Wielką Depresję. Rozpadnie się nie tylko strefa euro, lecz także UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów i powróci pod skrzydła Rosji. W podobnie spektakularny sposób Bóg zrealizował wcześniejszą zapowiedź, mówiącą o powrocie wojsk rosyjskich do swej ziemi (Daniela 11:28b). Nie skończyło się na opuszczeniu dawnego NRD. Nieprzypadkowo rozpadł się Związek Radziecki i Układ Warszawski. Dzięki temu wojska rosyjskie opuściły całą Europę. W wyznaczonym przez Boga czasie mają powrócić tam, gdzie wcześniej stacjonowały. Będzie to ostatni wyraźny znak przed wybuchem globalnej wojny jądrowej (Daniela 11:29b,30a; Łukasza 21:10,11; Objawienie 6:4). To nie będzie "koniec świata", lecz początek trudnych czasów (Mateusza 24:7,8).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • WDFVB(2018-11-03 21:38) Zgłoś naruszenie 11

    JAKIM CUDEM TAKIE D.... MOGŁO ZOSTAĆ PREZYDENTEM PAŃSTWA SZOK I NIE DOWIERZANIE !!!

    Odpowiedz
  • abc(2018-11-04 09:53) Zgłoś naruszenie 10

    "wezwał on do "oporu" wobec nacjonalizmów zagrażających demokracji w Europie i suwerenności państw UE." - obecnie suwerenności państw UE najbardziej zagraża UE w obecnym kształcie.

    Odpowiedz