Na ulicach zgasną światła? Gminy są porażone cenami prądu

6 listopada 2018, 08:01 | Aktualizacja: 06.11.2018, 10:18
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Prąd coraz droższy

Prąd coraz droższyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zgaszone światła na ulicach czy jedna włączona żarówka na szpitalnym korytarzu – takiego czarnego scenariusza obawiają się samorządy

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (36)

  • olo(2018-11-07 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego w końcu nie wybudujemy elektrowni jądrowiej?.... węgiel to smog i choroby okołosmogowe...... poza tym najdroższa energia jaka może być.......

    Odpowiedz
  • Waldek(2018-11-07 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    wymienić żarówki na LED-owe i po płaczu ;))

    Odpowiedz
  • hirudoterapia(2018-11-07 05:50) Zgłoś naruszenie 11

    Przy oświetleniu ulicznym warto zrobić audyt każdego odcinka z osobna jaką ilość prądu mają podłączonych urządzeń/żarówek ma instalacja a ile przechodzi przez licznik, bo straty mogą być duże. Po wtóre warto aby inżynier od oświetlenia policzył gdzie światła i lamp jest za dużo a gdzie za mało. Warto również pomyśleć o oświetleniu tylko w czasie gdy jest tam ruch, a wyłączające się 3minuty po jego ustaniu. (swoją drogą widziałem kiedyś taką lampę, sęk w tym że paliła się całą noc a wyłączała gdy ktoś nadchodził, a włączała ponownie 3 min po jego przejściu). Co do sprzętu szpitalnego itp, to teraz warto porównać (koszt zakupu z kosztami eksploatacji 10 lat wliczając energię )ze sprzętem obecnym.

    Odpowiedz
  • Zielony (2018-11-07 03:34) Zgłoś naruszenie 41

    Juz kupoja prad z Niemiec. Ale jak Niemcy uslysza ze Polacy chca budowac elektrownie jadrowa to odrazu ,,Zieloni,, znajda pretekts do ochrony zagrozonej przyrody. Znamy tych hipokrytow..

    Odpowiedz
  • Zdrowy rozsądek.(2018-11-06 21:47) Zgłoś naruszenie 80

    Gaszenie światła na "zachodzie" jeśli nie jest potrzebne to normalnośc. Podobnie jak recykling, faworyzowanie przemysłu który wpływa na innowacje mocno mobilizująco itd. Wypływa to wprost z umiejętności liczenia. Tam w wielu miejscach światła w nocy 23-24 a 4-5 rano na wioskach, małych miasteczkach, tzw. przemysłowkach są zgaszone. Tak na zdrowy chlopski rozum po co ma sie spalać pieniądze jeśli pieszych, rowerzystów wtedy praktycznie na ulicach niema.

    Odpowiedz
  • Zdrowy rozsądek.(2018-11-06 21:37) Zgłoś naruszenie 11

    Gaszenie światła jeśli nie jest potrzebne to normalność w zachodzie wypływa to wprost z umiejętności leczenia. Tam w Willingen miejscach światła w nocy 23-24 a 4-5 rano na wioskach, przemysłowkach są zgaszone. Na zdrowy chlopski rozum po co ma se spłacać pieniądze jeśli pieszych, rowerzystów wtedy praktycznie niema.

    Odpowiedz
  • baba ze wsi(2018-11-06 20:00) Zgłoś naruszenie 243

    Będzie koniec świata jak zgaśnie światło ? To wszystko przez PiS , czego się nie dotknie to tragedia ! 500 plus , 75 plus , przekop Mierzei to kolejna tragedia ! Jeszcze te cholerne Mega Lotnisko, po co one komu ? Boże mój kiedy ten PiS przestanie z tym sabotażem państwowym ?

    Odpowiedz
  • baba ze wsi(2018-11-06 19:07) Zgłoś naruszenie 92

    Moderator - mój żartobliwy komentarz Cię wystraszył, który napisałam przed chwilą.? Miej odwagę i daj go jeszcze dzisiaj - odwagi !!

    Odpowiedz
  • Polak Mały(2018-11-06 18:49) Zgłoś naruszenie 356

    kilka miesięcy temu samorządy aż się rwały by przyjmować nielegalnych imigrantów na swój teren, a teraz płaczą, że na prąd nie mają?

    Odpowiedz
  • Pawel(2018-11-06 18:30) Zgłoś naruszenie 5134

    Jak zwykle mlotki w komentarzach krzycza o Jarku.A wiecie mlotki ze te ceny pradu wzrosly a calej Uni a w Polsce NAJMNIEJ?Jasne ze nie wiecie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dziękuję za uwage(2018-11-06 17:24) Zgłoś naruszenie 233

    Nic innego tylko mieszkać w lesie i palić liscie. Na ulicach można zrobić lampy na nafte

    Odpowiedz
  • RICO(2018-11-06 16:22) Zgłoś naruszenie 24

    Przybywa tych co żyją bez prądu !Nie żyjemy po to by spełniać wymagania hydry politycznej i finansowej świata.Chcecie być ich niewolnikami to dostosowujcie się do ich ciągłych zmian !

    Odpowiedz
  • Karol(2018-11-06 15:31) Zgłoś naruszenie 1727

    Efekt mnoznikowy spowoduje mocna inflacje. Przyczyna tego jest zaniechanie reform w gornictwie, niekontrolowane rozpasanie zwiazkow zawodowych i reczne sterowanie branza przez politykow z wylaczeniem weryfikacyjnej funkcji konkurencji rynkowej. Tyle co do strategicznego znaczenia branzy energetycznej.

    Odpowiedz
  • Lolo(2018-11-06 12:45) Zgłoś naruszenie 58

    Zwiększy się cena to bardziej będzie się opłacało oszczędzanie. Inteligentne czujnik wraz LED Szkoda pieniędzy na zanieczyszczenie światłem. Większy problem z ogrzewaniem...

    Odpowiedz
  • qwertyz(2018-11-06 12:27) Zgłoś naruszenie 151

    pakiet osłonowy dla gospodarstw niewiele pomoże, bo podwyżki cen zeżrą pieniądze za żywność, wodę, ogrzewanie, transport, usługi, produkty od A do Z. O ile gospodarstwo domowe nie ma ogrzewania elektrycznego jest w stanie trochę zminimalizować wydatki. Natomiast drożyzna na towary i usługi pierwszej potrzeby wydrenuje budżet przeciętnego gospodarstwa domowego. Pakiety osłonowe należy przede wszystkim skierować do miast, firm aby złagodzić podwyżki koszty podstawowych produktów i usług !

    Odpowiedz
  • AdaśKwaczyński(2018-11-06 10:04) Zgłoś naruszenie 5080

    Bo widzisz, Jarek, ręczne sterowanie Polską to nie hodowla kota

    Odpowiedz
  • misiek(2018-11-06 10:00) Zgłoś naruszenie 7425

    Niech gasną światła. W Skandynawii robią już to od wielu lat. Swiatła są właczone tylko w centrach miast. Zadna droga publiczna poza maistem już na etapie projektowania nie przewiduje oświetlenia - bo to marnotrastwo pieniędzy. Zgaszenie 80% niepotrzebnego oświetlenia da duże oszczędności w budżetach miast.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • eM(2018-11-06 09:00) Zgłoś naruszenie 3313

    Od lat wiadomo było że to nastąpi, mamy (w PL) kupować energię z zachodu a nie produkować własną właśnie dzięki emisjom CO2, a w zasadzie ich cenom na rynku. I weź tu teraz przekonaj niebogatych do zakupu elektrycznego auta.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pracujący(2018-11-06 08:52) Zgłoś naruszenie 116100

    Dziękujemy ci PIS-e za zablokowanie ustawy OZE w 2016 roku i dzisiaj mamy wystawiony rachunek. PIS namieszał odejdą po wyborach a Polacy dostaną rachunki. " Racz Dojną Polskę Nam Panie Zostawić".

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Szczęsny Szczepan(2018-11-06 08:44) Zgłoś naruszenie 3925

    PKSy już polikwidowane teraz zgasić światła na wioskowych ulicach i tak tam mieszkają frajerzy którzy jeszcze nie wyjechali. Niech nam królują wielkie miasta ,wszyscy do Warszawy ,pakować walizki a potem do Chicago jak USAki zniosą wizy ,bezrobocie 0%.

    Odpowiedz