Mają pieniądze, ale nie mają pracowników. Najgorętszy rynek budowlany w Europie szuka rąk do pracy [TOP 2018]

19 listopada 2018, 06:55 | Aktualizacja: 26.12.2018, 12:51
Źródło:Bloomberg
Warszawa

Warszawaźródło: ShutterStock

Inwestorzy budowlani w Rumunii, Polsce i innych krajach wschodniej części Europy mają pieniądze, ale nie mają wystarczającej liczby dobrze wykwalifikowanych pracowników, aby te projekty realizować.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (56)

  • Zygmunt(2018-12-27 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze, chociaż zwolni to szaleństwo. Całą dzielnicę zbudowali tymi potworami, pełno ludzi i szrotów, a jeszcze niedawno było pełno zieleni i terenów rekreacyjnych. Mam nadzieję, że Ukraińcy wyjadą, spadnie popyt na mieszkania i dodatkowo deweloperzy zostaną bez pracowników. Niech bankrutują.

    Odpowiedz
  • kTn(2018-12-27 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam pieniądze, a nie mogę kupić sobie Porsche. Ciekawe, dlaczego?

    Odpowiedz
  • DAn(2018-12-26 23:12) Zgłoś naruszenie 00

    .."Mają pieniądze, ale nie mają pracowników".. Tam gdzie nie ma dostatecznie wysokiego wynagrodzenia, a na rynku dużo otartych inwestycji, zawsze będzie problem ze zdobyciem odpowiedni wykwalifikowanego pracownika. Firmy takie jak Skanska, ABY NIE ZAWYŻAĆ WYNAGRODZEŃ W BRANŻY montują na bieżąco swoje brygady bo podwykonawców chętnych do pracy za 30-40% TEGO, CO OTRZYMUJE GENERALNY WYKONAWCA BRAK.

    Odpowiedz
  • Emigrant (2018-12-26 22:59) Zgłoś naruszenie 00

    W PRL-bis jedna wyplata na moesiac 6 x mniejsza niz za granica...zadnych swiadczen socjalnych ani ubezpieczenia zdrowotnego ... to ja dziekuje za wasze dobrodZiejstwa..

    Odpowiedz
  • Terminator(2018-12-26 16:34) Zgłoś naruszenie 10

    Za kilka lat pensje takie jak na Zachodzie a nie dopiero za prawie 60 lat!!! Bzdury to wy nieraz piszecie na forsalu!!! I tak będzie się to opłacać!!!

    Odpowiedz
  • Olo(2018-11-21 23:35) Zgłoś naruszenie 31

    Prawdziwy problem w niskich wynagrodzeniach to BARDZO WYSOKIE KOSZTY PRACY W POLSCE . Do tego jako kraj jesteśmy biedni w porównaniu do wysoko rozwiniętych krajów UE i mamy w stosunku do nich jeszcze bardzo dużo do nadrobienia . A już dziś każdy fachowiec ( lekarz, nauczyciel , informatyk, itd,)chce unijnych zarobków. Zapominamy tylko o tym , że w wielu krajach UE trzeba za swoje studia zapłacić z własnej kieszeni. Np. studia medyczne w Polsce to ok. 35 tys. zł/rocznie to ponad 200 tys. Złotych za 6 lat studiów. Na zachodzie ten koszt jest zapewne kilkukrotnie wyższy. Na to wykształcenie płacą wszyscy obywatele ze swoich podatków w nadzieji że kiedyś doktor , informatyk , biochemik będzie pracował w Polsce . Tymczasem wielu studentów bierze dyplom który zafundowali mu obywatele i wyjeżdża za granicę pracować bo za psie grosze w Polsce nie będą. Polacy więc finansyują wykształcenie studentom których nigdy nie byłoby stać na ich opłacenie np. w W,. Brytanii i pełni dumy i wyjątkowości wyjeżdżają. A my kształcimy kolejne pokolenia dla zachodu w nadziejo że może jakiś patryjota zostanie w kraju i będzie pracował za wynagrodzenie dostosowane do naszych możliwości. A wynagrodzenia fachowców są dostosowane do realiów naszego kraju a nie bogatych krajów UE. Dlatego drodzy forowicze STUDIA POWINNY BYĆ PEŁNOPŁATNE !!!!!!!!!! ZAPŁAĆ ZA SWÓJ DYPLOM I RÓB Z NIM CO TYLKO ZECHCESZ !!!!!!!

    Odpowiedz
  • Jacek (2018-11-20 21:54) Zgłoś naruszenie 30

    To niech dalej nie płacą. Myślą że jak dadzą 1tys. to ktoś im pójdzie pracować. W Niemczech to samo. Złote czasy się skończyły. 1000euro samo mieszkanie kosztuje a zarobić można ok.1600euro netto. Na wyżywienie 400euro miesięcznie.Po co pracujemy?

    Odpowiedz
  • banał (2018-11-20 21:37) Zgłoś naruszenie 191

    HM??? JEŻELI NIE PŁACĄ GODNIE ZA PRACE FACHOWCOM TO NIE MOŻNA NAPISAĆ ŻE MAJĄ KASĘ NA BUDOWĘ . Im się wydaję ze mają środki na budowę ale z artykułu wynika że ktoś źle poskładał kosztorys bo roboczogodziny i materiały wchodzą w skład sumy wykonania budowli

    Odpowiedz
  • Maniek(2018-11-20 09:13) Zgłoś naruszenie 10

    Nic dziwnego za dwa czy cztery tyś zł i pewnie 300 godzin ...ja pracuje na budowie w Holandii i mam za 40 godzin pracy trzy tysiące co tydzień. I jak ja mam wrócić do Polski..ceny paliw jedzenia są takie same jak w Europie tylko te wypłaty tragedia

    Odpowiedz
  • łob(2018-11-19 22:19) Zgłoś naruszenie 210

    starzy fachowcy się wykruszają, zaraz nie będzie komu nauczyć praktyki, sama teoria padnie

    Odpowiedz
  • łob(2018-11-19 22:14) Zgłoś naruszenie 31

    Nie problemem jest emigracja, problemem jest nieatrakcyjność tych zawodów , młodzież jest ambitna, lub nie garnie się do tego. Stereotypy panują dalej , a niby żadna praca nie hańbi , niby...

    Odpowiedz
  • Zfrustrowany Polak(2018-11-19 20:39) Zgłoś naruszenie 164

    Mają pieniądze? Jak zapłacą odpowiedni pracownik się znajdzie. Też we wschodniej Europie mam 8500 brutto, przy szykaniu w Polsce dawano mi 4000 Brutto za robienie tego samego, ta sama branża. Wschodnia europa!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • babajaga(2018-11-19 20:22) Zgłoś naruszenie 270

    widać mają za mało pieniędzy bo zabrakło im na pensje dla pracowników, ale managerowie zapewne premie nie zapomną sobie wziąć.

    Odpowiedz
  • Incognito (2018-11-19 18:42) Zgłoś naruszenie 420

    Problemem są kadry z komunistycznym podejściem do pracownika które szukają doświadczonych fachowców z zachodnim systemem pracy za wciąż wschodnie wynagrodzenie. A za pół roku zostanie taki fachowiec znowu bezrobotnym bo nie będą mieli dla niego oferty pracy. BRAK DOŚWIADCZONEJ MYŚLĄCEJ KADRY.

    Odpowiedz
  • Agdaz(2018-11-19 13:33) Zgłoś naruszenie 541

    Nie mają ludzi. Dziwne??? Bo jak fachowcowi z wieloletnim doświadczeniem można proponować 16zl /h i to jeszcze na czarno. Nosz ****** to jakaś farsa i breizmy. Jak dostanę prawdziwa ofertę to chętnie się w danej firmie zatrudnię.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2018-11-19 13:27) Zgłoś naruszenie 295

    Nie dla nowoczesnego handlu ludźmi!!! Człowiek to nie produkt i towar!!! To jest zglobalizowany, nowoczesny handel niewolnikami (human resources) i poparcie dla multi-kulti przez chytrych bandytów!!! Wstyd i hańba!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • omlet(2018-11-19 12:57) Zgłoś naruszenie 137

    W Polsce dużo się buduje i sporo o budownictwie się mówi, szczególnie tym mieszkaniowym (vide Mieszkanie Plus). Nawet wobec problemów kadrowych firm budowlanych, radzimy sobie całkiem nieźle. Z pomoca idzie technologia - budowanie domów czy apartamentowców z prefabrykatów betonowych oszczędza i czas i pieniądze, nie tracąc na jakości inwestycji.

    Odpowiedz
  • Były pracownik skanska(2018-11-19 11:45) Zgłoś naruszenie 520

    Skanska w Polsce zwolniła kilka tysięcy swoich pracowników w ostatnich dwóch latach i dalej bedą zwalniać. Winne temu jest słabe kierownictwo firmy zarówno ci co odeszli jak i obecni. Jest rynek do niedawna byli pracownicy ale od kilku lat bezmyślne działania zarządu firmy spowodowały jej upadek.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Anna(2018-11-19 11:27) Zgłoś naruszenie 702

    Nikt nie chce pracować na budowie,mróz, wiatr,upał, deszcz, śnieg. Pieniądze nie takie wielkie żeby zapłacić kwaterę, większość pracy odbywa się daleko poza domem. Brak hoteli robotniczych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • OFIARA RUDEGO ZŁODZIEJA(2018-11-19 11:11) Zgłoś naruszenie 11010

    Moze niech sobie sprowadza pracownikow z Wloch / Grecji / Hiszpanii. Podobno panuje tam bardzo wysokie bezrobocie a kraje są w UE wiec moga zatrudniac bez zadnych ograniczen :) A nie tylko na wschod się patrzą, jak cygan na rower i najlepiej jak by mogli jeszcze w rublach placic,.. Skanska, Strabag, Astaldi wielkie zachodnie firmy :) Co to Włosi nie chcą na budowach pracować? :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz