Wiatraki zawstydziły węgiel - dostarczą prąd o połowę taniej

26 listopada 2018, 05:51 | Aktualizacja: 26.11.2018, 13:31
Źródło:wysokienapiecie
Porównanie kosztu produkcji energii

Porównanie kosztu produkcji energiiźródło: Materiały Prasowe

Takich wyników pierwszej w Polsce aukcji dla farm wiatrowych nikt się nie spodziewał. Jeżeli obecne ceny prądu na giełdzie się utrzymają, inwestorzy wiatrowi będą dopłacać odbiorcom energii. Wiatraki są już o połowę tańsze od elektrowni węglowych.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (40)

  • Xyz(2018-11-26 07:36) Zgłoś naruszenie 8613

    Czy tchorzewski poniesie konsekwencje za swoja glupote i bledne decyzje w sprawie OZE?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Max(2018-11-26 06:26) Zgłoś naruszenie 797

    To super wiadomosc. Pozamykac kopalnie a gornikow wyslac do biedronek na kase.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • cot(2018-11-26 07:27) Zgłoś naruszenie 7916

    Pan minister PIS pomylił się tylko o 60%. Nie ma to jak fachowcy.

    Odpowiedz
  • Tak dla wiatrakow(2018-11-26 08:34) Zgłoś naruszenie 6215

    Pytanie czy naprawde chcemy zmuszac ludzi do pracy w ciemnosciach w kopalniach? Chyba lepiej jak ci sami ludzie maja prace przy wiatrakach a nie w archaicznych branzach, szkodliwych dla zdrowia

    Odpowiedz
  • bun(2018-11-26 09:53) Zgłoś naruszenie 4822

    Skoro jest tak pięknie, to po co farmy wiatrowe muszą się wspomagać sprzedażą nierynkowych wymysłów w postaci zielonych certyfikatów, żeby wyjść na swoje?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • George(2018-11-26 10:49) Zgłoś naruszenie 4512

    Szkoda że nie napisano jaką część z tych 300 zł/MWh stanowią koszty emisji CO2, bo to dopiero dałoby prawdziwy obraz sytuacji. OZE sprzedają zielone certyfikaty, elektrownie węglowe je kupują, co znakomicie wypacza rzeczywisty obraz Można znaleźć w Internecie że koszt tych certyfikatów na giełdzie to aż ponad 150 zł /MWh, więc ja po tym artykule nie wiem, czy energia z wiatraków jest tańsza czy nie jest.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • P___S(2018-11-26 09:38) Zgłoś naruszenie 3733

    "Wysokie Napiecie"... i wszystko jasne. Proporcje cen sa takie, bo farmy wiatrowe sprzedaja "nic" w postaci "zielonych certyfikatow" zas elektrownie weglowe musza je kupowac i placic za inne "nic" co nazywa sie "uprawnieniami do emisji dwutlenku wegla". Jak zostanie podjeta na szczeblu unijnym decyzja, ze elektrownie spalinowe musza kupowac jeszcze wiecej tego "nic", to ceny na gieldach tego "nic" wzrosna i prad z wiatrakow moze byc 10 lub dwadziescia razy tanszy niz ten z elektrowni konwencjonalnych. Manipulujac podatkami mozna dowolna galaz gospodarki doprowadzic do ruiny i wypromowac cos zupelnie nieefektywnego.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Tom-ch(2018-11-26 08:27) Zgłoś naruszenie 3411

    Fajnie..........ale jutro może być inaczej. Ważne jest by rząd i jego monopolistyczne córeczki ENEA ENERGA PGE TAURON nie zajmowały się ani produkcją ani sprzedażą prądu nakładając haracze zwane dla zmylki opłatami przesyłowymi dystrybucyjnymi itd itp. Po prostu odejdzmy od naturalnego marksizmu prusko-moskalsiego skrywajacego się za cynicznym POPISem

    Odpowiedz
  • omen(2018-11-26 09:59) Zgłoś naruszenie 3113

    To pewnie dlatego Niemcy budują nowe odkrywki węgla brunatnego.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dr inż. Elektroenergetyki(2018-11-26 08:24) Zgłoś naruszenie 2533

    Jasne... tansze... To Dlatego pewnie w Niemczech, które wytwarzają najwięcej energii Elektrycznej z Farm Wiatrowych - 20% Energia Elektryczna jest najdroższa :)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Serv(2018-11-26 12:26) Zgłoś naruszenie 2421

    Ten rząd stawia na pomoc rosji zwiększając zakupy węgla z donbasu osiągając dwa podstawowe cele (wspomaga budżet naszego wroga i dalej zaczadza Polskę). Polskie górnictwo i tak idzie w odstawkę pod hasłem, że nasz węgiel jest drogi. OZE będzie (pewnie) po cichu torpedowane/umniejszane przez pisuar, tak samo jak torpedowane są programy zbrojeniowe naszej armii. Kto korzysta - wiadomo.

    Odpowiedz
  • zibi(2018-11-26 09:50) Zgłoś naruszenie 2211

    Jeśli zamkniemy wszystkie elektrownie węglowe i przesiądziemy się na wiatraki, to skąd będziemy mieć prąd w bezwietrzne dni???

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Smog wawelski(2018-11-26 18:54) Zgłoś naruszenie 94

    Obecny reżim walcząc z polskim wiatrakami chce przy okazji wytruć jak najwięcej Polaków

    Odpowiedz
  • hihi(2018-11-26 12:04) Zgłoś naruszenie 62

    wyniki zupełnie takie jest jak z wynikami przedwyborczymi publikowanymi przez polskie sondażownie

    Odpowiedz
  • vertigo(2018-11-26 17:47) Zgłoś naruszenie 52

    Aby wiatraki ludziom "nie przeszkadzały" można stawiać zamiast takich o osi poziomej inne które mają oś pionową, czyli łopatologicznie tłumacząc kręcą się wokół słupa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fred(2018-11-27 12:11) Zgłoś naruszenie 22

    O, ale się zielonych propagandzistów do sekcji komentarzy zleciało, pewnie połowa to właściciele farm, a druga członkowie Greenpeace. Elektrownie wiatrowe to były super jak sprzedawały za krocie te swoje zielone certyfikaty oraz jak był ustawowo zagwarantowany odkup całego prądu wyprodukowanego przez OZE, nawet w miejscach gdzie tyle prądu nikt nie potrzebował i trzeba go było z ogromnymi startami na kablach przesyłać dalej. Jak się okazało, że farmy mają funkcjonować w warunkach trochę bardziej wolnorynkowych to zaraz był płacz i zgrzytanie zębów oraz "wszyscy zbankrutujemy".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2018-11-26 15:05) Zgłoś naruszenie 24

    No to jednak wiatraki opłacają się!!! No i EJ też!!! Hehehe.

    Odpowiedz
  • myślacy(2018-12-11 16:02) Zgłoś naruszenie 10

    a kto w Polsce będzie "dmuchał" w te wiatraki,to moze byc tylko niewielki system uzupełniający system,energetyczny,który musi byc zbudowany i oparty na węglu zgazyfikowanym /system energetyczy oparty na elektrowniach jądrowych nie wchodzi w grę w tak małym kraju ze względu na odpady toksyczne i zatrucie środowiska,które gdzieś muszą być składowane,a do Rosji wywozić się ich nie da,ze względu na idiotyczną rusofobię rządzących/

    Odpowiedz
  • laca(2018-11-28 16:37) Zgłoś naruszenie 02

    W końcu! Pierwszy polski serial Netflixa 1893 z Maciejem Musiałem, zapowiada się naprawdę brawurowa akcja!

    Odpowiedz