Coraz mniej Polaków na Wyspach. Odnotowano największy spadek od 2004 roku

29 listopada 2018, 16:29 | Aktualizacja: 29.11.2018, 16:55
Źródło:PAP
Przechodnie na moście Waterloo w Londynie

Przechodnie na moście Waterloo w Londynieźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Simon Dawson

Populacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii spadła o 36 tys. osób (3,52 proc.) - wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego. To największy spadek od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., ale dużo mniejszy niż spodziewali się obserwatorzy.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (19)

  • oscar(2018-11-30 16:55) Zgłoś naruszenie 05

    Pierwszy polski serial na Netflix - no wreeeeszcie !!! Pierwsze dwa odcinki nie budują fabułę, ale potem… mega. Polecam wszystkim żeby piątkowy wieczór zaplanowali sobie z Netflixem.

    Odpowiedz
  • pOl(2018-11-30 15:16) Zgłoś naruszenie 07

    Weekend = pizza i netflix. Co oglądać? To chyba jasne - 1983! Pierwszą polską produkcję Netflixa! Odliczam godziny do piątku.

    Odpowiedz
  • Jak żal(2018-11-30 13:02) Zgłoś naruszenie 20

    Po prostu się rozpłakałem.

    Odpowiedz
  • tak(2018-11-30 12:48) Zgłoś naruszenie 42

    a kto mądry chce siedzieć w tym brudzie i bałaganie?...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MarianoI(2018-11-30 11:58) Zgłoś naruszenie 09

    Nie wiem, jak wy, ale ja już nie mogę się doczekać pierwszego polskiego serialu na Netflixe. 1983, który reżyserowała między innymi Agnieszka Holland zapowiada się super. Dwa pierwsze odcinki, budują atmosferę i są trochę wolniejsze, ale od 3 - w sumie nie zdradzam, zobaczcie sami :D 30 listopada już na Netflix.

    Odpowiedz
  • Młoda(2018-11-29 19:39) Zgłoś naruszenie 1016

    Milion Polaków i tylko 15 tysięcy postarało się o obywatelstwo, dobrze że UK tego pilnuje. A w Polsce rozdają na prawo i lewo Ukraińcom kartę Polska, studia za friko itp. przywileje i dziecię się że stąd ludzie uciekają

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • rrrrrddddddd(2018-11-29 17:57) Zgłoś naruszenie 668

    Polak zarabiający 2500 zł na rękę (3 493 brutto) kosztuje pracodawcę po uwzględnieniu wszystkich składek 4207 zł. Państwo pobrało 1707 zł podatków i składek od pensji pracownika który otrzymał 2500 zł na rękę. W Polsce poświęcono młode pokolenie dla emerytów. Państwo nieproporcjonalnie mocno opodatkowało młode pokolenie aby przeznaczyć pieniądze na przywileje emerytalne i prezenty dla kilku dobrze zorganizowanych grup. Wysokie opodatkowanie pracy przyczynia się do niskich pensji a niskie pensje zmuszają Polaków do emigracji. Na przywileje emerytalne wydajemy 2.6 proc. PKB podczas gdy w Niemczech i Czechach wydatki na przywileje emerytalne nie przekraczają 0.5 proc. PKB. Gdyby Polska przeznaczyła na przywileje emerytalne taki sam odsetek PKB jak Niemcy to zaoszczędzilibyśmy 40 mld zł rocznie. Polska ma jedne z najwyższych wydatków na emerytury w UE. Chociaż mamy młodsze społeczeństwo niż w inne państwa UE. Polska wydaje na emerytury 13,5 proc. PKB w średnia w UE wynosi 12,7 proc. PKB. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej wydają na emerytury średnio 2,7 proc. PKB mniej niż Polska (to dwukrotność rocznych wydatków na 500+) . Według szacunków Eurostatu Polacy przepracują średnio 33.3 lata, Niemcy 38.4 lata a Szwedzi 41.7 lat. Oczywiście średnia w Polsce jest zaniżona przez kilka uprzywilejowanych grup. Na zachodzie system emerytalny jest bardziej sprawiedliwy, jest mniej grup uprzywilejowanych.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • boom erang(2018-11-29 17:55) Zgłoś naruszenie 87

    Znajomi z którymi byłem przed laty na wyspach są rezydentami i albo się szykują albo już jako rezydenci wyjechali do Australii. Tam są pająki które ich żony całe życie marzyły zobaczyć;-). No i kangurze steki na solarnych grillach + piwo do tego -to niezapomniane elementy takiej emigracji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tomek(2018-11-29 17:45) Zgłoś naruszenie 511

    Polakow jest o 36 000 mniej ale ilość imigrantów z poza unii wzrosl o 270 000 w ciągu roku! Współczuje tym co chcą tam być na stałe. UK za kilkanaście lat będzie wyglądać jak Brazylia! A trochę później jak RPA!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan88(2018-11-29 17:18) Zgłoś naruszenie 200

    To tylko pokazuje ilu polakow bylo na wyspach w okresie badania --- liczba ta jest mniejsza niz w roku poprzednim o kilkadziesiat tys osob. Jednakze jezeli wziac pod uwage tych wyjezdzajacych I tych przyjezdzajacych do uk to mozna stwierdzic ze wyjezdzajacych bylo okolo 100 kilkanascie tys. A mowa tu o jednym roku --- zatem jezeli Fla kogos 10% populacji to nie exodus --- widac tu pozostalosci brytyjskiego systemu edukacji

    Odpowiedz