W wieku 94 lat zmarł były prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush - poinformował w nocy z piątku na sobotę czasu lokalnego na Twitterze jego syn George W. Bush.

Politycy za pośrednictwem Twittera składają kondolencje rodzinie i wspominają byłego prezydenta. Przypominają jego wizyty w Polsce; w wielu wypowiedziach Bush nazwany jest "wielkim przyjacielem Polski". Politycy podkreślają też rolę, jaką odegrał wspierając przemiany w Europie i rozwój demokracji.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał: "Odszedł George H. W. Bush, który jako wieloletni wiceprezydent, a następnie prezydent Stanów Zjednoczonych wspierał przemiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej. Cześć jego pamięci. Niech odpoczywa w pokoju".

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oceniła, że "miała przywilej" nazwać Busha przyjacielem. "Bardzo smutna wiadomość o śmierci wielkiego prezydenta, patrioty, człowieka ogromnej godności i pokory, którego miałam przywilej nazywać przyjacielem. Niech Bóg ma w opiece jego i jego rodzinę" - napisała Mosbacher.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreśliła rolę Busha w budowie demokracji. "Prezydent George H. W. Bush był wielkim przyjacielem Polski. Miał ogromny wkład w utrzymanie pokoju podczas burzliwego okresu upadku komunizmu i demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej. Kondolencje dla rodziny i narodu amerykańskiego" - napisała na Twitterze Lubnauer.

Były premier Leszek Miller napisał: "Zmarł prezydent George H.W. Bush. Cześć Jego Pamięci. Bush w swojej książce +Świat przekształcony+ pisze o rozmowie z gen. Jaruzelskim podczas wizyty w Polsce w 1989, kiedy namawiał go do ubiegania się o urząd prezydenta. +Nalegałem, aby przemyślał ponownie swoją decyzję+".

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wspomniał, że prezydent dwukrotnie odwiedził Gdańsk. "George Bush był wielkim przyjacielem Polski, darzył sympatią Gdańsk. Dwukrotnie odwiedził nasze miasto - w 1989 i 1997 kiedy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. Odszedł gigant światowej polityki. Odczuwamy brak postaci tego formatu: strategów, wizjonerów, mężów stanu" - ocenił Adamowicz na Twitterze.

Adamowicz wspomniał byłego prezydenta również na Facebooku. "Prezydent Bush był wielkim przyjacielem Polski. Niezwykłą sympatią darzył również Gdańsk. Dwukrotnie odwiedził Miasto Wolności i Solidarności. Po raz pierwszy w 1989 r. wpierając nasze polskie dążenie do odzyskania wolności i demokracji. Druga wizyta to już udział w obchodach 1000-lecia grodu nad Motławą (czerwiec 1997 r. - PAP), kiedy to wspólnie z Lechem Wałęsą i byłym prezydentem Niemiec Richardem von Weizsäckerem otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Będzie nam go bardzo brakować" - podkreślił Adamowicz.

Lider partii Teraz! Ryszard Petru przypomniał wkład Busha w obalenie komunizmu. "Odszedł Prezydent George H. W. Bush - wielki przyjaciel Polski. Za wkład w obalenie komunizmu i odzyskanie przez Polskę niepodległości otrzymał Order Zasługi Rzeczypospolitej i nagrodę im. Nowaka-Jeziorańskiego. W polskiej historii i w naszej pamięci zapisał się na zawsze" - napisał Petru.

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik określił Busha "prezydentem polskiego i europejskiego przełomu". "George H. W. Bush odwiedził Polskę dwukrotnie. Jako pierwszy prezydent USA (...). Prezydent polskiego i europejskiego przełomu. Wiele mu zawdzięczamy. Cześć Jego pamięci" - napisał .

Urodzony 12 kwietnia 1924 roku w Milton (Massachusetts) George H. W. Bush był Republikaninem, przedsiębiorcą naftowym. Funkcję 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych sprawował jedną kadencję - w latach 1989-1993. Walka o reelekcję zakończyła się jego porażką z Demokratą Billem Clintonem. Przed objęciem prezydentury Bush piastował w latach 1981-1989 stanowisko wiceprezydenta w administracji Ronalda Reagana. Był także ambasadorem USA przy ONZ oraz dyrektorem CIA.

Prezydentura Busha to lata końca zimnej wojny, I wojny w Zatoce Perskiej, upadku ZSRR czy zjednoczenia Niemiec. Bush w 1991 roku zawarł z ZSRR układ START I o redukcji zbrojeń strategicznych - był to pierwszy układ przewidujący faktyczną redukcję arsenałów jądrowych, a nie tylko kontrolę zbrojeń.

Kilka lat temu Bush ujawnił, że cierpi na chorobę Parkinsona. Wcześniej 41. prezydent USA prowadził aktywny styl życia, m.in. skacząc ze spadochronem z okazji swych 75., 80., 85. i 90. urodzin.

Do śmierci byłego prezydenta USA doszło kilka miesięcy po odejściu jego żony Barbary. Para była małżeństwem przez 73 lata i miała pięcioro dzieci - w tym 43. prezydenta USA George'a W. Busha - i 17 wnucząt.

Jak poinformował rzecznik rodziny, szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych zostaną przekazane tak szybko, jak to możliwe. (PAP)

autor: Marta Gostkiewicz, Robert Pietrzak