Prezydent Bush senior zmarł 30 listopada, otoczony rodziną i gronem najbliższych przyjaciół. Zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas.

Do stolicy trumna z jego zwłokami przyleciała na pokładzie jednego z dwóch samolotów typu Boeing 747 VC-25A jakie ma do dyspozycji urzędujący prezydent USA.

Trumna z ciałem 41. prezydenta zostanie jeszcze w poniedziałek wystawiona na widok publiczny w Rotundzie głównej siedziby Kongresu; w środę przewieziona będzie z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne. Wezmą w nim udział prezydent Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego prezydenta.

George H. W. Bush zostanie pochowany w czwartek około godz. 17 na terenie prezydenckiej biblioteki swojego imienia w College Station w Teksasie obok swojej zmarłej w kwietniu małżonki Barbary i córki Robin, która zmarła na białaczkę w 1953 roku w wieku zaledwie 3 lat. (PAP)

fit/ ap/