Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie poinformowała na Twitterze, że premier Mateusz Morawiecki złożył wpis w księdze kondolencyjnej wystawionej po śmierci Prezydenta George'a H.W. Busha. "Kiedy Solidarność wytyczała drogę wolności dla Europy po komunizmie - był naszym wielkim Przyjacielem" - napisał szef rządu w księdze kondolencyjnej.

Georgette Mosbacher podziękowała Mateuszowi Morawieckiemu. "Dziękuję Panie Premierze za słowa wsparcia w tych trudnych dla nas chwilach. Prezydent George H.W. Bush był wielkim przyjacielem Polski i miał duży wkład w to, jak blisko są dziś ze sobą nasze kraje" - napisała ambasador Mosbacher, podając dalej wiadomość ambasady.

W środę rano trumna ze zwłokami prezydenta Busha seniora zostanie przewieziona z Rotundy na Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego prezydenta. W uroczystościach uczestniczyć będą również prezydent Andrzej Duda i b. prezydent Lech Wałęsa.

George Herbert Walker Bush zostanie w czwartek pochowany obok swojej żony Barbary i córki Robin na terenie prezydenckiej biblioteki swojego imienia w College Station w Teksasie.

George H.W. Bush, który był prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1989-1993, zmarł w Houston w Teksasie w ubiegły piątek, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Był najdłużej żyjącym prezydentem USA.(PAP)

autorka: Marzena Kozłowska