SDF, które od 10 września prowadzą trzeci i ostatni już etap operacji "Burza Dżaziry" przeciw IS w enklawie Hadżin (prowincja Dajr az-Zaur), poinformowały w komunikacie, że w ostatnich trzech dniach toczyły się wyjątkowo ciężkie walki. Towarzyszyły im intensywne naloty międzynarodowej koalicji pod przywództwem USA. Według informacji podanej przez SDF dokonano aż 115 uderzeń powietrznych na pozycje dżihadystów.

Konfrontacja rozpoczęła się od nieudanej próby kontrofensywy IS, która została odparta przez SDF.

W starciach i nalotach zniszczona została również duża ilość sprzętu wojskowego terrorystów. Pod koniec listopada IS również próbowała rozpocząć kontrofensywę, która jednak została powstrzymana przy dużych stratach obu stron. Po tych wydarzeniach w rejon walk skierowane zostały znaczne posiłki SDF.

SDF poinformowało ponadto, że większość 1200 ewakuowanych cywilów stanowią kobiety i dzieci. Tymczasem Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet, występując w środę na konferencji prasowej w Genewie, wyraziła obawy o los 7 tys. cywilów, którzy utknęli w rejonie walk. Bachelet podkreśliła, że IS wykorzystuje ich jako żywe tarcze i nie pozwala na ewakuację. Dodała również, że dokonywane są masowe egzekucje osób oskarżanych o sympatie wobec SDF.

Witold Repetowicz (PAP)