Nieuczciwi pożyczkodawcy mogą zawyżać pozaodsetkowe koszty kredytów i pożyczek na wiele sposobów. – Jednym z przykładów może być praktyka polegająca na sztucznym wydłużaniu okresu kredytowania – wiadomo, że im dłuższy okres kredytowania, tym koszty, którymi można obciążyć klienta są wyższe. W związku z tym, jeżeli dostajemy ofertę pożyczki, w której przytłaczającą większość kapitału spłacamy w ciągu kilku tygodni, a spłata kolejnych kilku procent jest rozłożona na kilka miesięcy, to powinno to wzbudzić naszą czujność – przestrzega Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego.

>>> Czytaj też: Finanse od Amazona. Czy amerykański gigant jest w stanie zagrozić bankom?

Warto zwrócić również uwagę na praktykę polegającą na stosowaniu przez firmy tzw. poręczenia. Rozwiązanie to w rzeczywistości nie chroni przed trudnościami ze spłatą, a jedynie stwarza możliwość zmiany wierzyciela. – Klient ponosi koszt, natomiast nie odnosi z tego żadnej korzyści – wyjaśnia Jaworski.

Raport Rzecznika Finansowego ”Kredyty konsumenckie. Bieżące problemy” dostępny jest pod tym adresem.

Reklama

Przedstawiciele Biura Rzecznika Finansowego brali udział w panelach dyskusyjnych Kongresu Consumer Finance, który na początku grudnia odbył się w Warszawie. „DGP” miała patronat medialny nad tym wydarzeniem.