Transza ta zostanie udostępniona Ukrainie do 25 grudnia b.r. - wynika z komunikatu opublikowanego we wtorek przez ukraińskie ministerstwo finansów. Następne dwie transze zostaną przekazane Kijowowi w maju oraz w listopadzie przyszłego roku.

Środki pomocowe MFW dla Ukrainy były zamrożone od kwietnia 2017 r. w związku z opieszałością jej władz we wdrażaniu pakietu reform instytucjonalnych i brakiem wyraźnych postępów w przyjmowaniu antykorupcyjnego ustawodawstwa.

W marcu 2015 r. rząd ukraiński zobowiązał się walczyć z głęboko zakorzenioną w tym kraju korupcją w zamian za pakiet pomocy z MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. Program ten wygasa w 2019 r.

Władze w Kijowie były jednak krytykowane przez MFW oraz inne zachodnie instytucje finansowe za brak determinacji w zwalczaniu korupcji i uprzywilejowania oligarchów.

Mimo powołania do życia sądu antykorupcyjnego w czerwcu 2018 r., do czego niejednokrotnie wzywały władze Ukrainy państwa i instytucje zachodnie, w tym - MFW, Fundusz nie decydował się na uruchomienie nowego programu pomocowego.

Pomoc finansowa MFW w formacie kredytu stand by zatwierdzona we wtorek - pisze w komentarzu Reuters - pozwoli rządowi Ukrainy na uregulowanie odsetków związanych z zadłużeniem zagranicznym, ale przede wszystkim - będzie stanowić pozytywny sygnał dla instytucji zachodnich, w tym - Unii Europejskiej, który zachęci do udzielenia pomocy przeżywającej trudności gospodarcze Ukrainie.

Również Bank Światowy pozytywnie ocenia kierunki przemian gospodarczych na Ukrainie.

BŚ zgodził się na udzielenie Ukrainie kredytu o wartości 750 mln USD - napisał we wtorek na Twitterze prezydent tego państwa Petro Poroszenko, uznając to za dowód na "namacalny postęp na ścieżce reform".

Jak przypomina agencja Interfax-Ukraina, w końcu listopada ukraiński parlament zatwierdził przyszłoroczny budżet z deficytem do 2,3 proc. PKB. Było to jednym z warunków zatwierdzenia przez MFW nowego programu finansowania polityki władz w Kijowie.(PAP)

mars/