Brexit zabije globalną strategię, którą Wielka Brytania stosowała od pokoleń [OPINIA]

20 grudnia 2018, 06:55
Źródło:Bloomberg
Pomnik byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, Londyn, 7.06.2017

Pomnik byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, Londyn, 7.06.2017źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Luke MacGregor

Bez względu na to, czy wynegocjowana przez premier Theresę May umowa z UE przejdzie głosowanie w parlamencie, okres ostatnich dwóch lat pokazał, że wielką strategię globalną oraz opartą na niej politykę międzynarodową Londynu czekają przełomowe zmiany - pisze Hal Brands. 

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (41)

 • PearlHarbor(2018-12-31 17:55) Zgłoś naruszenie 00

  "Specjalne stosunki z USA wiązały się z tym, że Londyn zbliżał się do Waszyngtonu tak blisko, jak to możliwe, czasem nawet za cenę pozbawienia się pewnej części suwerenności i niezależności" - niezwykle AMERYKAŃSKI punkt widzenia historii świata! Londyn "został zbliżony" do Waszyngtonu i pozbawiony posiadłości zamorskich (+wpływów z nimi związanych) po II wojnie światowej. Zainteresowanych tematem odsyłam do historiografii Karty Atlantyckiej. P.S. Ostatnie raty za amerykańską pomoc Lend-Lease spłacił Londyn na początku lat 2000.

  Odpowiedz
 • max(2018-12-20 21:31) Zgłoś naruszenie 54

  Wstydzę się za sedziow SN !!!

  Odpowiedz
 • dziad wędrowny(2018-12-20 19:56) Zgłoś naruszenie 114

  Po brexicie słońce wstanie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie. Krowy będą się źrebić, a konie cielić. Chłop z chłopem będzie spać! Baba z babą! Oszustwo, dziadostwo, ku...stwo!

  Odpowiedz
 • farmazony(2018-12-20 18:55) Zgłoś naruszenie 40

  poplanina

  Odpowiedz
 • Pusty Śmiech(2018-12-20 13:35) Zgłoś naruszenie 94

  I teraz Belgia Guya będzie Brytyjczykom mówić co i jak?

  Odpowiedz
 • ddd(2018-12-20 13:20) Zgłoś naruszenie 155

  Na naszych oczach zmarlo mocarstwo....

  Odpowiedz
 • Barton(2018-12-20 12:29) Zgłoś naruszenie 278

  UK chyli się ku upadkowi od wielu, wielu lat. Całe bogactwo tego kraju zbudowane jest na koloniach a tych już nie ma. Dodatkowo jak słusznie zauważył autor artykułu Anglia miałaby problem z ochroną własnego wybrzeża a co mówić o wywieraniu wpływu na innych. Parę lat można pożyć przejadając srebra rodowe, ale po kilkunastu latach nawet największe zaskórniaki się wyczerpują. W momencie wyjścia UK z Unii i załamania się handlu międzynarodowego UK stoi nad przepaścią. Samo wyjście z Unii nie jest tu kluczowe, może jedynie być katalizatorem lub trochę przyspieszyć nieuchronny upadek tego byłego imperium. Ten kraj obecnie ma bardzo mało do zaoferowania. Zero przemysłu, zero rolnictwa, wyspa na peryferiach Europy. Praktycznie wszystko pochodzi z importu. Tesco zwija się z Polski ale i z Anglii w której przegrywa wojnę z Lidlem i Aldikiem. Już teraz gospodarka w głównej mierze opiera się na bankowości, która najbardziej odczuje zbliżające się zmiany. Brytyjski rynek nieruchomości to jedna z największych baniek spekulacyjnych. Każdy kto mieszkał trochę w UK wie, że prawie cały rynek nieruchomości został opanowany przez Pakistańczyków i Hindusów, których model biznesowy w skrócie wygląda tak: Ceny najmu rosną i coraz więcej ludzi przyjeżdża do UK. Wezmę kredyt na jak największą liczbę nieruchomości a te będą się spłacać z wynajmu. Ale jak tylko liczba imigrantów zacznie spadać, a tak się stanie po tym jak gospodarka Brytyjska zacznie zaliczać dołek, cały ten system runie, Pakistańczycy i Hindusi zaczną wiać do swoich macierzystych krajów zostawiając niespłacone kredyty co dobij całą gospodarkę. Przeciętny Brytyjczyk zacznie o wszystko oskarżać imigrantów a żółtw kamizelki wyjdą na ulicę...

  Odpowiedz
 • Raf(2018-12-20 11:59) Zgłoś naruszenie 2119

  Niemiecka propaganda na portalu (właściciel ma swoje prawa). Wystarczy porównać bilans handlowy GB z EU aby zobaczyć komu robi się teraz gorąco. A Brytyjczycy nie chcą skończyć jak południe Europy a teraz Francuzi

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Robol(2018-12-20 11:28) Zgłoś naruszenie 187

  Europeiska strategia uk jest prosta, rozbić UE. W Europie pokój, bogactwo, rozwój i przyjaźń oznacza że uk staje się małą zimną deszczową wyspą którą się omija. Wojny, kłótnie, walki w Europie oznacza ze uk może sobie siedzieć na wyspie śmiać się i ściągać inwestycje. Idealny przykład to japońskie koncerny samochodowe które w latach 70tych inwestowały i budowały fabryki w uk bo pół Europy było za żelazną kurtyną. Teraz większość japońskich i azjatyckich koncernów buduje fabryki w Europie centralnej a nie w uk. Likwidacja UE i wojny na kontynencie oznaczało by powrót do przeszłości.l czyli na kożyść uk. Warto tez wspomnieć ze ataki na Polaków odbywają się w uk a nie w Niemczech.

  Odpowiedz
 • t.(2018-12-20 10:51) Zgłoś naruszenie 1018

  Problem brukselskiego lewactwa polega na tym, ze tak naprawde nikt nie wie co bedzie po brexicie. Najgorszym dla lewactwa jest scenariusz ze UK bedzie rozwijac sie duzo szybciej niz obecnie. To bedzie gwozdz do trumny EU.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jarefeld(2018-12-20 10:48) Zgłoś naruszenie 3910

  Wielka Brytania to po prostu upadajace mocarstwo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Newsroom(2018-12-20 10:43) Zgłoś naruszenie 3625

  Brytyjczycy sobie z tym poradzą, niezależnie jak skończy się Brexit. Natomiast Niemcy powoli będą się kończyć w Europie i świecie,- mówią o tym już od dawna prof Marek Jan Chodakiewicz wykładowca i współzałożyciel Instytut World Politics , oraz George Friedman szef Stratfor w USA !! Może coś o tym napiszecie ? Tym bardziej że od jakiegoś czasu żle się dzieje zza Odrą , a będzie jeszcze gorzej !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ET(2018-12-20 09:53) Zgłoś naruszenie 5917

  (OPINIA): BREXIT doprowadzi do kataklizmu. Ludzie staną się bezpłodni, a ci mężczyźni, którzy zachowają resztki plemników nie będą zdolni do prokreacji z powodu impotencji. Będą nieustannie padały ulewne deszcze a kraj pogrąży się w ciemności. Brytyjczycy będą przedzierali się na kontynent, aby pozbyć się bezwartościowych funtów i będą dopłacali po 1 uncji czystego złota, aby tylko kontynentalni Europejczycy przyjęli śmieciowe funty zupełnie za darmo. Ok. 2030 roku Wielka Brytania przestanie istnieć co będzie zasłużoną karą za BREXIT. W tej sytuacji IV Rzesza Niemiecka nie będzie w stanie realizować eksportu do UK (ponad 90 miliardów rocznie), a dobra te (niewyeksportowane) zasilą specjalny fundusz, przeznaczony dla biednych i potrzebujących a także dla młodych profesjonalistów z Afryki, którzy w przyszłości zasilą wyższe uczelnie i instytuty naukowe w RFN (IV Rzesza).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dzin(2018-12-20 09:37) Zgłoś naruszenie 1121

  Przeczytajcie tytuł artykułu. Wielka Brytania od pokoleń/wieków prowadziła globalna stategie - czyli za czasów gdy nie było UE Teraz wychodzi z UE i to zabije tą strategie! Uśmiac się można i tyle. Stek bzdur

  Odpowiedz
 • vp(2018-12-20 09:30) Zgłoś naruszenie 3352

  Najmniej bym się martwił GB .My zaś jesteś dość daleko od ich możliwości . Jak oni uruchamiali pierwszą linię metra w Londynie w 1863r my zwalczaliśmy cara w powstaniu . Nie martwmy się o Brytyjczyków ,dadzą sobie radę ,to nie my stworzyliśmy i eksploatowaliśmy imperium NA NIEMAL CAŁYM GLOBIE .My mamy "dobrą zmianę" ciągnącą nas w otchłań na powrót innego imperium ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Stefan(2018-12-20 09:21) Zgłoś naruszenie 20

  Przepraszam, było do Ano, a nie do Romana.

  Odpowiedz
 • YES HD(2018-12-20 09:04) Zgłoś naruszenie 146

  Akurat święta więc czas się napić za Wielką Brytanię.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................DO DNA !

  Odpowiedz
 • Roman(2018-12-20 08:31) Zgłoś naruszenie 3247

  Anglii pozostało dogadać się z Putinem aby najechał kraje Bałtycki i Polskę i rozbił w zarodku powstające najpotężniejsze imperium w historii Świata jakim może być UE. Taki scenariusz jest dogodny dla Rosji i Anglii, którzy kasują przyszłego rywala już zanim powstanie. Dla USA osłabienie potencjalnego rywala też jest na rękę. Na przeszkodzie stoi jedynie fakt, że Polacy zaczynają budzić się i widzą jak poprzez socjologię i manipulację w Polce do władzy doszły osoby niekompetentne a nawet szkodliwe.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • ano(2018-12-20 08:03) Zgłoś naruszenie 3455

  Dzień w dzień ta sama nachalna propaganda. Jakoś nikt nie pisze o korzyściach z Brexitu

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • Jo(2018-12-20 07:52) Zgłoś naruszenie 4040

  Trafna analiza

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze