Warszawa, 19.12.2018 (ISBnews) - Projekt zmian niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych wejdzie pod obrady rządu w styczniu 2019 r. i ma szansę być przyjęty przez parlament w I kw. 2019 r., wynika ze słów minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.
"Jesteśmy na ostatnim etapie prac i w styczniu, będąc już po ostatnich uzgodnieniach chcemy zakończenia etapu prac rządowych. Mamy nadzieję że w Sejmie nie będziemy już długo na temat dyskutować, ponieważ projekt tej ustawy był bardzo szeroko konsultowany społecznie. Mamy nadzieję, że będzie to I kw. przyszłego roku" – powiedziała dziennikarzom Emilewicz.
Wcześniej, we wrześniu br. resort informował, że nowe przepisy mają wejść w życie w większości 1 czerwca 2019 r., ulga na złe długi ma z kolei obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Podano wtedy, że kluczowe rozwiązania projektu noweli to m.in.:
- wprowadzenie limitu 60 dni na uregulowanie przez dużego kontrahenta jego zobowiązania wobec mniejszego podmiotu,
- 30 dni na zapłatę faktury na rzecz przedsiębiorstw w przypadku instytucji publicznych np. ministerstw, jednostek samorządu, uniwersytetów (z wyłączeniem podmiotów leczniczych, przede wszystkim szpitali),
- obowiązek (dla dużych firm ) składania do Ministerstwa Finansów sprawozdań na temat tego, ile faktur dana firma płaci w ciągu 30 dni, ile w czasie 60 dni, a ile po upływie 60 dni, zarazem resort finansów będzie zobowiązany do publikowania tych informacji (to rozwiązanie wzorowane jest na regulacjach obowiązujących w Wielkiej Brytanii), pierwsze sprawozdanie będzie składane w roku 2021 (za rok 2020),
- ulga na tzw. złe długi w CIT i PIT (taka ulga obowiązuje w przypadku VAT) - zapisana w projekcie w odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców zgłaszane w toku konsultacji Zielonej Księgi.
Emilewicz dodała dziś, że resort jest także w konsultacjach z Ministerstwem Finansów i KAS w celu prowadzenia rejestru podatników, którzy ewentualnie będą nadużywać finansowania swojej działalności kosztem innych.
(ISBnews)