Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) rozszerzyła w środę sankcje wobec Rosji za atak na ukraińskie okręty w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej i objęła restrykcjami organizatorów wyborów w zajętej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu.

RBNiO „poparła wprowadzenie sankcji wobec osób prawnych i fizycznych, rosyjskich firm, biznesmenów, polityków i deputowanych, pracowników resortów siłowych, którzy aktywnie wspierali bądź sprzyjali agresywnym działaniom przeciwko Ukrainie” - poinformowano w komunikacie.

„Wprowadzono także środki ograniczające w stosunku do organizatorów tak zwanych +wyborów+ na okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego, a także przeciwko wojskowym, sędziom i policjantom zaangażowanym w nielegalne zatrzymanie ukraińskich marynarzy podczas aktu agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie w Cieśninie Kerczeńskiej 25 listopada oraz nielegalne przetrzymywanie ich w rosyjskich więzieniach” - oświadczyła RBNiO.

Rada nie opublikowała listy firm i osób, które zostały objęte nowymi sankcjami. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył wcześniej, że listę sankcyjną uzupełnią deputowani rosyjskiej Dumy Państwowej z rządzącej Jednej Rosji i LDPR Władimira Żyrinowskiego. Trafią na nią także przedsiębiorstwa współpracujące z rosyjską armią.

We wtorek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie w sprawie sankcji wobec Ukrainy. Zostało nimi objętych siedem ukraińskich przedsiębiorstw związanych z obronnością i energetyką oraz 245 osób fizycznych. Miedwiediew poinformował na Twitterze, że ma to służyć „ochronie interesów rosyjskiego państwa, firm i obywateli”.

Reklama

Na liście znalazły się takie przedsiębiorstwa jak państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom i firma Ukrspeceksport, spółka Centrenerho i Ukraiński Państwowy Bank Eksportowo-Importowy, grupa ubezpieczeniowa TAS i Pierwsza Kompania Logistyczna.

Wśród osób fizycznych objętych sankcjami znaleźli się m.in. szef głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukraina Wasyl Burba, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak, syn prezydenta Poroszenki Ołeksij, była premier Julia Tymoszenko, sekretarz RBNiO Ołeksandr Turczynow oraz szef MSW Arsen Awakow.

1 listopada rosyjski rząd zadecydował o wprowadzeniu sankcji gospodarczych wobec 322 obywateli Ukrainy i 68 firm z tego kraju. Obecnie objętych sankcjami jest 567 osób i 75 firm. Sankcje przewidują zablokowanie środków finansowych, papierów wartościowych i majątku na terenie Rosji oraz zakaz na wyprowadzanie kapitału poza ten kraj.

RBNiO Ukrainy informowała w czerwcu, że lista podmiotów objętych ukraińskimi sankcjami liczy 1759 osób fizycznych oraz 786 prawnych.

>>> Czytaj też: Rosja chce, by Zachód powstrzymał Ukrainę przed "nowymi prowokacjami"