Katastrofalne dane z Niemiec. Co oznaczają dla Polski?

8 stycznia 2019, 13:02 | Aktualizacja: 08.01.2019, 13:10
Źródło:Cinkciarz.pl
Berlin, Niemcy, 23.08.2017

Berlin, Niemcy, 23.08.2017źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Krisztian Bocsi

Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w listopadzie najbardziej od dekady. Inne dane z niemieckiej gospodarki również pokazują znacznie spowolnienie koniunktury, a nawet możliwość zagrożenia recesją. Publikacje makroekonomiczne z Niemiec to fatalne informacje dla Polski – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (40)

  • im gorzej tym lepiej(2019-01-09 19:18) Zgłoś naruszenie 20

    A nie prawda ,ze zle dla Polski. Chyba dobrze , bo Niemcy przestana nas hamowac w rozwoju. My sobie znajdziemy wlasna droge .Nie moglismy rozwiajac sie w przeszlosci , bo zawsze ktos mieszal .Jak robilismy reformy ,ktore by nas rozwinely ,to interweniowano z zewnatrz.

    Odpowiedz
  • alex(2019-01-09 10:51) Zgłoś naruszenie 53

    Merkel wykończyła Niemcy + chora polityka klimatyczna.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bob(2019-01-09 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    A co wy na taką interpretację faktów: - kapitalizm + kredyt stworzył niezwykle wydajną maszynę spełniającą życzenia konsumenta masowego kosztem rabunkowej eksploatacji wszelkich możliwych zasobów. - Rewolucja przemysłowa + paliwa kopalne - pozwoliły zmienić tory świata z "zabierz innym" - aby zarobić na "możemy się ścigać w ucieczce do przodu" zagospodarowując obfitość zasobów i technik ich eksploatacji. - Powyższe dało zachodniej cywilizacji dobrobyt. - Dochodzimy do granic dostępnych zasobów na bardzo wielu polach. Co więcej na wielu polach zasoby zostały wykorzystane dalece poza granice ich "odnawialności" W tym takie jak grunty rolne, wody głębinowe, populacje zwierząt, ryb. Zdolność natury do przyjęcia zanieczyszczeń i odpadów. A także granice zasobów ludzkich takich jak motywacja, poczucie sensu, możliwość rozumienia, uczenia się, adaptacji do zmian ... - Zwiastuje to nieuniknioną i gwałtowną zapaść - Podejmowane są nieudolne próby ratowania systemu. - Na polu propagandy - opiewanie osiągnięć zachodu - aby uczynić system wartym uratowania i zmotywować ludzi do wysiłku na jego rzecz (wszelkie pomysły tak zwanej lewicy) - ostatecznie coś w stylu - Pomożecie ? - Pomożemy! - Na polu zasobów - próby powstrzymania rabunkowej natury systemu - poprzez wprowadzenie opłat ekologicznych - handlu emisjami ... - Próby wprowadzenia techno (anty)utopii - opartej na technologii - inwigilacji - A.I. (facebook, google, chiński social credit system) potencjalnie nie do utrzymania przy kończącej się energii kopalnej. - A czeka nas zapaść i związane z nim zdziczenie człowieka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Eric Braun (2019-01-09 00:03) Zgłoś naruszenie 54

    Deutschland KAPUT for ever !!!!!

    Odpowiedz
  • buszu(2019-01-08 22:43) Zgłoś naruszenie 143

    Zawiniła Merkel, z Pełowcy zrzucą winę na PiS. Ale zacznie się jazgot jak PKB spadnie do 4%, ogłoszą wtedy krach gospodarczy. Nie ważne,że jak oni rządzili to 2,5% wzrostu to był cud gospodarczy.

    Odpowiedz
  • Wojtek(2019-01-08 21:36) Zgłoś naruszenie 1911

    Niech mi ktoś wytłumaczy bo już nie wiem. Przecież my się rozwijaliśmy 5% PKB r/r w IIIQ własnie dlatego że - jak wszyscy eksperci w TVN mówili - koniunktura w Niemczech, która nas miała tak ciągnąć, a teraz się okazuje że tam była recesja..... to w końcu może te rządy PIS nie są takie złe......może jednak dbają bardziej o rodziny kapitał niż formy Niemieckie.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • STEFAN ZYGZAK(2019-01-08 18:10) Zgłoś naruszenie 108

    sprowadzą trochę kolorowych to konsumpcja pójdzie w górę !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Caius(2019-01-08 16:51) Zgłoś naruszenie 2812

    Jak na pańskim stole kiepsko z jedzeniem to i psom trudno będzie coś wyżebrać. Pocieszenie choć w tym że może nas to zmusi do uderwania od Eurokołchozu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Alf(2019-01-08 16:04) Zgłoś naruszenie 5919

    Niemcy powolutku się kończą jakie znamy. Teraz trzeba uważać by drzazgi zza Odry, do na nie doleciały !

    Odpowiedz
  • kolo(2019-01-08 15:17) Zgłoś naruszenie 6321

    Bedzie okazja sie troche uniezaleznic od Niemiec. Bedzie bolalo ale wyjdzie nam to na dobre.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Kwas(2019-01-08 15:03) Zgłoś naruszenie 170

    Patrząc na mapę to jest po lewej stronie natomiast po prawej na Ukrainie będzie jeszcze gorzej musi w tym roku oddać 15mld dolarów kredytu z odsetkami.

    Odpowiedz
  • Newsroom(2019-01-08 14:48) Zgłoś naruszenie 6735

    Niemcy sami zagnali się w kozi róg z pakietem klimatycznym, bo te obostrzenia klimatyczne ,brutalnie szkodzą BMW Volkswagenowi czy Mercedesowi. Amerykanie wzięli do kontroli wszystkie te marki i się okazało że wszystkie one nie trzymają norm klimatycznych - wszystkie trują ponad normy, tak bardzo propagowanych przez Niemcy. Założyli sami sobie biedacy stryczek na szyję bo muszą teraz płacić w USA Chinach miliardy dolarów odszkodowania A taki to podobno mądry pragmatyczny i rozsadny narodek ci Niemcy ? Nie zawsze jak widać ideologia nie idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem /śmiech/

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zawierz(2019-01-08 14:41) Zgłoś naruszenie 2513

    Wroga propaganda. Polska jest, moi drodzy, ZAWIERZONA komu trzeba. Nic a nic nam nie grozi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Newsroom(2019-01-08 14:35) Zgłoś naruszenie 5243

    Kiedy dojdą cła na samochody to za Odrą dostaną zawału ! My jako poddostawcy części do samochodów mamy zapewniony przez Biały Dom specjalny bonus , specjalne traktowanie, jak do tej pory Niemcy. Stany nam otwierają rynek jako specjalny sojusznik, Niemcom zaś rynek amerykański staje się coraz trudniejszy do zdobycia ! Trzeba pamiętać że dobrobyt Niemiec , bierze się głównie z eksportu, zresztą tak jak Chin.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Weterynarz(2019-01-08 13:58) Zgłoś naruszenie 3962

    Jak Niemcy mają katar, to wiadomo, pisie dostają zapalenia płuc

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-01-08 13:35) Zgłoś naruszenie 9983

    Tak wygląda prawdziwa Deutsche Wirtschaft!!! Tak jest jak sprowadza się miliony dzikich i nieproduktywnych czarnych i isi no i oni prosto na socjal!!! Oni rozmnażają się jak karaluchy no i często z Niemkami i Polkami!!! Ale jest fajnie bo schön bunt i multi-kulti!!! LooooooooL.

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz