Miał być wielki projekt, a jest wielki chaos. Co dalej z Nowym Jedwabnym Szlakiem?

11 stycznia 2019, 06:45 | Aktualizacja: 11.01.2019, 15:28
Źródło:Bloomberg
Nowy Jedwabny Szlak. Kolorem czerwonym oznaczono Chiny, pomarańczowym - państwa członkowskie AIIB. Czarne linie to lądowe korytarze ekonomiczne związane z Nowym Jedwabnym Szlakem, zaś linia niebieska to główny szlak morski. Źródło: By Lommes - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58884083

Nowy Jedwabny Szlak. Kolorem czerwonym oznaczono Chiny, pomarańczowym - państwa członkowskie AIIB. Czarne linie to lądowe korytarze ekonomiczne związane z Nowym Jedwabnym Szlakem, zaś linia niebieska to główny szlak morski. Źródło: By Lommes - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58884083źródło: Creative Commons

Czy za chińską inicjatywą Nowego Jedwabnego Szlaku stoi przemyślana wizja budowy infrastruktury, czy jedynie grząski fundusz? Pytanie to staje się coraz bardziej naglące - pisze w opinii David Fickling.

wróć do artykułu

Reklama

Komentarze (51)

  • Jurek M(2019-01-11 13:10) Zgłoś naruszenie 3525

    Amerykanie nie mają w tym interesu by Jedwabny Szlak powstał, bo to zagraża ich interesom i za jakiś czas ten projekt uwalą i tyle w temacie. Póki co są silniejsi pod każdym względem. Ja też go nie chcę, bo interesuje mnie by żyć w świecie Atlantyckim ,i Anglosaskim a nie pod komunistycznym reżimem. D d ... mam komunistyczny zamordyzm. Kto spotkał się już z Chińczykami to już wie i wyje z bólu. Afryka i część Azji wie czym to pachnie .

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Beny(2019-01-11 10:57) Zgłoś naruszenie 3421

    "Chiny łapią państwa rozwijające się w pułapkę zadłużenia" - bzdury totalne. Jeśli już kraje rozwijające się zadłużają się u Chińczyków to na pewno w na o wiele lepszych dla siebie warunkach niż w dotychczas panujących na świecie złodziejskim - Międzynarodowym Funduszu Walutowym czy Banku Światowym które dusiły te państwa lichwiarskimi warunkami nie do opanowania. Przypomnę tylko, że te w/w instytucje pod szumnymi nazwami należą tak naprawdę do finansjery znanych państw - jednego z Ameryki Północnej, a drugiego z Bliskiego Wschodu;.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Kriz(2019-01-11 10:36) Zgłoś naruszenie 3415

    Co się stało ! pani Mosbacher najwyraźniej nie pozwala i tyle w temacie, po co takie elaboraty ? Puki Polska będzie totalnie oddana jednej stronie a nie zacznie uprawiać zrównoważonej polityki i rozgrywać interesy mocarstw to sama będzie rozgrywana przez jedno z nich. Niektórzy w naszym rządzie zapominają że sojusz to nie niewolnictwo !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Steven69(2019-01-11 10:03) Zgłoś naruszenie 317

    Czy jedwabny szlak idzie wb parze z interesami USA ?? Nie sądzę. ...

    Odpowiedz
  • Marian(2019-01-11 11:29) Zgłoś naruszenie 2815

    Jak się nagle Forsal martwi o Chiny, ostatnio czytałem, że w Kenii dzieci uczą się Chińskiego, czyli ekspansja Chin zwana potocznie Nowym Jedwabnym Szlakiem ma się dobrze. Jak Polska nie będzie współpracować z Chinami to zrobią to np: Niemcy i będą zgarniać kapustę :P

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Newsroom(2019-01-11 12:55) Zgłoś naruszenie 259

    Trzeba pamiętać że ten projekt "Jedwabny Szlak" prowadzi przez wiele krajów niestabilnych politycznie , które to państwa będą zagrożeniem, dla bezpieczeństwa Jedwabnego Szlaku. Nie będzie łatwo utrzymać bezpieczeństwo, na tak dużym obszarze. "Szlak Jedwabny", to dalej mimo wszystko marzenia komunistycznych chińskich elit !

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • jerzy(2019-01-11 09:08) Zgłoś naruszenie 2358

    Durnie się podniecali "Jedwabnym Szlakiem". Chinom brakuje jeszcze kilkaset lat by stały się rywalem dla USA, czyli nigdy. Oczywiście gdyby Stany same się wykończyły, co jest możliwe, kto inny przejmie pałeczkę, ale nie Chiny. Ale to jest perspektywa kilkuset lat, nie nasz problem.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • elo(2019-01-11 13:00) Zgłoś naruszenie 187

    Czy trzeba komuś tłumaczyć dlaczego USA dyskredytuje ten projekt?

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-01-11 13:26) Zgłoś naruszenie 1117

    Jedwabny Szlak w Europie to jakaś wielka pomyłka!!! Dopóki pan Trump jest prezydentem USA to takiego pozwolenia nie będzie!!! "Ludzi" którzy "uzyskują" nasze dane i technologie i to różnymi kanałami mamy już wystarczająco z Państwa Środka no i dodatkowo tani towar który nas zalewa od wielu lat (nierówna wymiana handlowa)!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dvf(2019-01-12 23:48) Zgłoś naruszenie 101

    Polska na tym szlaku to jest jak przystanek przy drodze gminnej, albo wójt będzie zabiegał, żeby busy na nim stawały albo mieszkańcom pozostanie łapanie stopa.

    Odpowiedz
  • De(2019-01-11 16:53) Zgłoś naruszenie 94

    Za barcelowicza też miało być dobrze a było bezrobocie i bida

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Isgard(2019-01-11 18:12) Zgłoś naruszenie 76

    Wielkie, nadete projekty maja to do siebie, ze zwykle wychodzi z nich wielki guzik. Jedwabny Szlak, Miedzymorze, Czwarta Rzeczpospolita... wszystko to kompletna lipa. Jedno tylko jest prawdziwe: to zwykle zrodlo szybkich, kosmicznych dochodow dla tych co sie za nie zalapia ("prawdziwe pieniadze robi sie na wielkich, slomiaych projektach").

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • NTS(2019-01-11 20:15) Zgłoś naruszenie 612

    Chińczycy to szarańcza. Niemcy juź to zrozumieli, a Polski rząd ułatwia ekspansję w Europie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zbych(2019-01-11 23:50) Zgłoś naruszenie 67

    Jedyne co możemy zrobić by powstrzymać chińską ekspansje to zaprzestać kupowania chińskich towarów a przynajmniej ograniczenie ich kupna. Ja tak robię. Wolę dać pracę Polakom, a nie wspierać chiński reżim.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • tam widze konflikt(2019-01-11 17:14) Zgłoś naruszenie 510

    Chiny nigdy ,tak samo jak Rosja nie beda najwieksza potega na swiecie, bo (tak jak slusznie pisze Friedman ) nie maja duzego dostepu do morza.. To ich ogranicza. Chiny majac nadwyzke ludnosci najpierw musza zdobyc tereny. Rosja ma niezalunione i chyba zbedne tereny, ktorych nie odda bez walki.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • teraz może być tylko gorzej(2019-01-12 15:14) Zgłoś naruszenie 42

    To już koniec jedwabnego szlaku i jakiejkolwiek współpracy gdy znajduje się szpiegów polskich i chińskich na polecenie USA

    Odpowiedz
  • Tom-ch(2019-01-13 00:31) Zgłoś naruszenie 30

    @newsroom -elity niemieckie straszą chińską expansja, ale Niemcy w handlu mają gigantyczną nadwyzke w przeciwieństwie do USA. Wystarczy zobaczyć niemiecką stronę Mercedesa w Wikipedii żeby zrozumieć że to USA ma problem nie Niemcy. Chiny kupują więcej Mercedesów niż Niemcy i USA razem. Zaraz BMW zamknie fabrykę w USA (największy exporter z USA) bo 80% produkcji idzie na export, a cła w Chinach na produkty made in USA trzeba zapłacić

    Odpowiedz
  • Tom-ch(2019-01-13 00:07) Zgłoś naruszenie 20

    Na drogach się nie zarabia lecz na handlu, A drogi to umożliwiają.

    Odpowiedz
  • Tom-ch(2019-01-13 09:56) Zgłoś naruszenie 01

    Świat anglosaski jest chwilowy - wypadkiem konsekwencją przy komunistycznej pracy. Heartland jest normalnością przyszłością. Jedynie co zostało z niego w Chinach to zamordyzm

    Odpowiedz