Obniżenie prognoz uzasadniono m.in. spowolnieniem w Europie oraz trwającymi konfliktami handlowymi.

"Rewizja w dół po części odzwierciedla słabszą dynamikę wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2018 r. - w tym w Niemczech, po wprowadzeniu nowych standardów emisji spalin, i we Włoszech, gdzie ryzyko związane z długiem państwowym i finansowym wpłynęło negatywnie na popyt krajowy i obniżyło nastroje na rynkach finansowych. Recesja w Turcji będzie głębsza niż oczekiwano" - napisano w raporcie.

W raporcie dodano, że to kolejna rewizja w dół - w październiku obniżenie prognoz uzasadniano wprowadzaniem barier celnych między USA a Chinami. Według prognoz, w 2019 r. dynamika wzrostu światowego PKB będzie najniższa od trzech lat.

MFW ocenia, że bilans ryzyk dla prognoz światowego wzrostu w krótkim terminie przechyla się w kierunku negatywnych.

Reklama

"Eskalacja napięć handlowych (...) pozostaje kluczowym ryzykiem dla prognoz. Warunki finansowe ulegają zaostrzeniu od jesieni. Szereg czynników wyzwalających poza eskalacją napięć handlowych może spowodować dalsze pogorszenie nastrojów związanych z ryzykiem, co będzie miało niekorzystny wpływ na wzrost, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoki poziom długu publicznego i prywatnego" - ocenia MFW.

Wśród takich ryzyk MFW wymienia wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia oraz większe od oczekiwań spowolnienie gospodarcze w Chinach. Wspomina się także o czynnikach ryzyka dla wzrostu światowego PKB, takich jak przedłużające się zawieszenie rządu federalnego USA i napięcie geopolityczne na Bliskim Wschodzie oraz we Wschodniej Azji. Jako ryzyka długoterminowe wskazano zmiany klimatyczne i utratę zaufania do partii politycznych oraz innych instytucji.

"Zwiększona niepewność w polityce handlowej oraz obawy dotyczące dalszej eskalacji konfliktów mogą obniżyć inwestycje przedsiębiorstw, zakłócić łańcuchy dostaw i spowolnić wzrost wydajności. Wynikające z tego pogorszenie perspektyw rentowności przedsiębiorstw może pogorszyć nastroje na rynkach finansowych i spowolnić wzrost gospodarczy" - dodano.

Według MFW, "bariery w handlu prowadzą do destabilizacji światowej gospodarki".

"Wspólnym priorytetem światowej polityki gospodarczej powinno być dążenie przez wszystkie kraje do szybkiego rozwiązania sporów handlowych i wynikającej z nich niepewności politycznej, zamiast dalej podnosić szkodliwe bariery" - oceniono w raporcie.

"We wszystkich gospodarkach konieczne są środki mające na celu zwiększenie potencjalnego wzrostu produkcji, zwiększenie integracji oraz wzmocnienie buforów fiskalnych i finansowych w warunkach wysokiego zadłużenia i bardziej rygorystycznych warunków finansowych" - dodano.

W tabeli poniżej znajdują się wybrane prognozy wzrostu PKB wg MFW, również w odniesieniu do poprzednich szacunków.

Prognozy styczeń '19 . .
dane w proc. 2019 2020 | 2018
Świat 3,5 3,6 | -0,2
Gospodarki rozwinięte 2,0 1,7 | -0,1
Gosp. rozwijające się i wschodzące 4,5 4,9 | -0,2
Europa wschodząca i rozwijająca się 0,7 2,4 | -1,3
USA 2,5 1,8 | b/z
Strefa Euro 1,6 1,7 | -0,3
Japonia 1,1 0,5 | -0,2
UK 1,5 1,6 | b/z
Chiny 6,2 6,2 | b/z

>>> Czytaj też: Niemcy wydały zakaz lotów dla irańskich linii lotniczych Mahan Air. Powód? "Pilna potrzeba ochrony interesów"