"Oprócz starzejącego się społeczeństwa, mamy dużą dynamikę migracji - nadal osoby gotowe do podjęcia pracy, znajdują się poza granicami kraju. Prawie 90 proc. prezesów firm stwierdza, że największym wyzwaniem wyzwaniem przed którym stoją jest pozyskanie pracowników zarówno o wysokich kwalifikacjach, jak i niewykwalifikowanych" - powiedział partner w PwC Mariusz Ignatowicz podczas konferencji prasowej.

"Konkurencja o pracownika przeniosła się na arenę międzynarodową. Po otwarciu rynku europejskiego - przygotowywane obecnie regulacje rynku pracy w Niemczech zakładają daleko idące ułatwienia w podejmowaniu pracy przez cudzoziemców w ich kraju" - podkreślił.

Z szacunków PwC wynika, że przy słabnącej podaży pracy w Polsce i utrzymaniu rozwoju gospodarczego w granicach potencjału pojawi się konieczność zatrudniania dodatkowo każdego roku ponad 300 tys. pracowników.

"W poszczególnych latach rozwój tempa gospodarczego będzie generował dalszy popyt na pracę. 300-400 tys. osób co roku schodzi z rynku pracy. Mamy lukę generacyjną - pracodawcom będzie brakowało 200-300 tys. pracowników rocznie. Tempo wzrostu gospodarczego będzie spowalniało w bieżącym i przyszłym roku, ale gdy cykl gospodarczy się odwróci - brak pracowników będzie dużym zagrożeniem dla gospodarki"- powiedziała wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC Jadwiga Chorążka podczas konferencji.

Reklama

Eksperci rekomendują w przy rosnącym popycie pracodawców na pracę i ciągle zacieśniającym się rynku pracy, wyzwaniach demograficznych wprowadzenie ulg podatkowych i ułatwień administracyjnych, które pozwolą na aktywizację zawodową określonych grup, a także uproszczą procedury zatrudniania cudzoziemców.

"Kluczowe jest dla polskiego rynku pracy ujednolicenie przepisów i procedur administracyjnych związanych z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce między regionami, województwami. Czas wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom również różni się między województwami, co jest olbrzymią przeszkodą wskazywaną przez zatrudniające firmy" - podkreśliła menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC Agnieszka Kucharska podczas konferencji.

"W zależności od województwa oraz kraju pochodzenia cudzoziemca proces może trwać nawet 5 miesięcy, od momentu badania rynku pracy do wydania dokumentu legalizującego zatrudnienie oraz wizy w polskim konsulacie. Autorzy raportu podkreślają, że większość firm sektora nowoczesnych usług biznesowych, jako największe przeszkody w zatrudnianiu cudzoziemców wskazuje formalności administracyjne oraz podejście urzędów, które nie odpowiadają potrzebom biznesu" - czytamy w materiale.

Autorzy raportu proponują pakiet ułatwień administracyjnych w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców w Polsce m.in. poprzez dodanie do wykazu kolejnych zawodów specjalistycznych oraz usprawnienie procedury dla zawodów deficytowych na polskim rynku pracy, rozszerzenie listy państw, których obywatele mogliby korzystać z podjęcia pracy na podstawie oświadczeń, wprowadzenie skróconej ścieżki uzyskania zezwoleń na pracę dla firm szczególnie istotnych z punktu widzenia gospodarki w regionie, przygotowanie listy zawodów pożądanych dla polskiej gospodarki adekwatnych do aktualnej sytuacji na rynku pracy.

"Przygotowanie listy zawodów pożądanych dla polskiej gospodarki adekwatnych do aktualnej sytuacji na rynku pracy byłoby wskazane. Po 4 latach takie osoby o tych specjalnościach mogłyby ubiegać się o pobyt w Polsce i warto, by ta lista była jak najszybciej gotowa" - powiedział starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC Filip Kowalski podczas konferencji.

Według ekspertów PwC, na ograniczenie luki na rynku pracy mogłyby również wpłynąć ulgi inwestycyjne związanymi z wydatkami na automatyzację - zwłaszcza dla sektora MŚP.

"Z naszych analiz wynika luka na rynku pracy jest obiektywnym faktem i nie da się jej zasypać dostępnym zasobem pracy tylko z polskiego rynku. Wprowadzenie zachęt m.in. jak pakiet podatkowy, który skłoni do pozostania na rynku pracy dłużej osoby pracujące i i pozyskanie nowych w 100 proc. nie zasypią tej luki. Musimy szukać pracowników granicami kraju i konieczna jest reforma legalizacji pracy i pobytu pracy cudzoziemców w Polsce, ujednolicenie tych procedur, dopuszczenie ułatwień i krajów, które mogą z tego korzystać" - podsumował Ignatowicz.

>>> Czytaj też: Pracownik wciąż cenny, choć coraz mniej poszukiwany