Skąd wiadomo, że pieniądze z PPK nie zostaną znacjonalizowane? Marczuk: Ryzyko jest zerowe

28 stycznia 2019, 16:20 | Aktualizacja: 28.01.2019, 16:24
Źródło:PAP
Pieniądze

Pieniądzeźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: John Guillemin

Ryzyko, że pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych zostaną znacjonalizowane jak środki z OFE jest zerowe - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Zaznaczył, że to jest tak nierealne jak nacjonalizacja naszych nieruchomości czy lokat w banku.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (9)

 • emeryt(2019-02-13 15:10) Zgłoś naruszenie 20

  Skoro to wszystko jak mówi pan prezes jest takie piękne, to dlaczego usiłuje się uszczęśliwiać ludzi na siłę, wpisując ich automatycznie, a nie dobrowolnie do PPK. Starsi pamiętają "wakacje pod palmami" i nachalną propagandę towarzyszącą wprowadzaniu OFE. A co się potem stało z ich pieniędzmi i kto ich oszukał, to mało się mówi. Tak naprawdę, jedyną osobą, która wyjaśniała czym są OFE i PTE oraz ostrzegała przed nimi, była pani profesor L. Oręziak, którą propaganda rządowa skutecznie blokowała. Nie daję więc wiary zapewnieniom pana prezesa o braku możliwości nacjonalizacji środków, gdyż nikt nie wie dzisiaj, co będzie za 20-30 lat. Gwaranci OFE mówili podobnie, a gdy do akcji wkroczyli rządzący-gwarancje okazały się zwykłym pustosłowiem. Kazuistyka prawnicza ma to do siebie, że zawsze potrafi skutecznie obejść przepisy, stosując różne tricki i kruczki prawne. Sprzyja temu wadliwy już na początku system stanowienia i stosowania prawa, w którym praktycznie wszystko można poddawać interpretacji. Prawo się czyta, a nie interpretuje, ale to tylko pobożne życzenie.

  Odpowiedz
 • sand(2019-01-29 08:21) Zgłoś naruszenie 35

  Myślę że PPK nie znacjonalizuje ani ta władza ani następna bo to nie są pieniądze na obowiązkowe składki jak to było w OFE a dodatkowe pieniądze prywatne na indywidualnym koncie a więc nie będzie już tego argumentu jak przy nacjonalizacji OFE

  Odpowiedz
 • Clerc(2019-01-29 00:14) Zgłoś naruszenie 60

  Bodajże w 2013 r. na Malcie, w obliczu krachu finansowego, znacjonalizowano nieubezpieczone depozyty bankowe. Więc nie przejmowałbym się zbytnio, czy to pieniądze w OFE, PPK, czy w bezpiecznym systemie bankowym, który zaliczył wszystkie stress-testy. Zawsze można jeszcze zrobić wymianę pieniądza, np. z limitem, że co prawda wymieniamy, ale tylko do np. 10 tys. zł. Takie numery też całkiem niedawno przetrenowywano. Tak więc za bardzo bym się ani gwarancjami ani ich brakiem nie przejmował - jak się nie ma realnego władztwa nad pieniądzem, to reszta to pobożne życzenia. Pozostaje również życzyć wszystkim nowoczesnym wyłącznie pieniądza elektronicznego - właśnie na Malcie zablokowano konta na około tydzień, bankomaty wypłacały po 20 Euro dziennie na chleb a w tym czasie parlament obradował, o ile ściąć depozyty.

  Odpowiedz
 • Tom-ch(2019-01-28 23:37) Zgłoś naruszenie 90

  Przypomnę że PIS nawet nie był przeciw tylko wstrzymał się od głosu jak Piłat przy grabieży OFE w 2014. Kaczyński obiecywał obniżenie podatku w paliwie a wprowadził daninę paliwowa 》 czyli podatek.

  Odpowiedz
 • wypisujesiezsystemu(2019-01-28 18:41) Zgłoś naruszenie 160

  Nie ma żadnej gwarancji, że za parę lat, rząd nie przegłosuje ustawy nacjonalizującej PPK. Słowo "prywatne" (w kontekście "moje pieniądze") pojawia się w ustawie raz. A skoro to wg. tego pana jest takie niewyobrażalne, to już łatwiej wyobrazić sobie, że bonus od państwa wyniesie 1%, potem 0.5%, a na końcu zero. No i oczywiście "jednak wam dowalimy podatek od zysków kapitałowych". Wszystko co jest w zasięgu lepkich łap rządu jest z definicji obarczone bardzo wysokim ryzykiem.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kemik89(2019-01-28 18:21) Zgłoś naruszenie 232

  OFE też było prywatne, miało być nawet dziedziczone - dziękuję wole odkładać sam, na taśmach wyciekło że i tak PPK będą znacjonalizowane w razie potrzeby

  Odpowiedz
 • Daria Danilczyk(2019-01-28 17:13) Zgłoś naruszenie 291

  Obiecujemy, że tym razem nie zrobimy was w ch ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze