Warszawa, 31.01.2019 (ISBnews) - Decyzję o zmianie rachunku bankowego z wykorzystaniem systemu Ognivo w IV kw. 2018 r. podjęło 3 883 osób, podała Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). W IV kw. 2017 r. liczba rachunków przeniesionych przy pomocy prowadzonego przez KIR systemu wyniosła 6 655. Najwięcej wniosków - ponad 1,5 tys. wpłynęło w listopadzie ub.r.
"W celu przeniesienia rachunku z dotychczasowego banku do innego, z wykorzystaniem obsługiwanego przez KIR systemu Ognivo, wystarczy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. Równocześnie w taki sam sposób można złożyć wniosek o zamknięcie rachunku bankowego. Za pośrednictwem systemu Ognivo klienci banków mają możliwość wydania dyspozycji przekazania środków czy przeniesienia zleceń płatniczych i pełnomocnictw złożonych w dotychczasowym banku. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, którego stajemy się klientem.Na wniosek klienta bank może dodatkowo przekazać informację o dokonanej zmianie rachunku bankowego wskazanym przez klienta instytucjom. Cały proces zajmuje zaledwie kilka dni i nie wymaga udziału klienta" - czytamy w komunikacie.
Liczba wniosków o przeniesienie rachunku bankowego z wykorzystaniem Ognivo w IV kw. 2018 r. wyniosła 3 883. W tym samym okresie 2017 r. odnotowano 6 655 takich wniosków. Na zamknięcie dotychczasowego rachunku w IV kw. 2018 r. zdecydowało się 3 829 osób, czyli ponad 98% wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Przeniesienia salda dokonało 3 571 osób, tj. 92% wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 527 osób, a o przeniesienie poleceń zapłaty - 384 osoby, podano również.
KIR, powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego. Za pośrednictwem prowadzonych przez KIR systemów rozliczeniowych Elixir, Express Elixir i Euro Elixir, obsługujących standardowe i natychmiastowe przelewy międzybankowe w złotych oraz krajowe i transgraniczne przelewy w euro, przetwarzanych jest ponad 1,7 mld transakcji rocznie.
(ISBnews)