Sześcioletnia sztuczna inteligencja technologicznego giganta, która potrafi prowadzić dyskusję, i która został pieszczotliwie nazwana “Miss Debater”, zmierzyła się w retorycznym pojedynku z najbardziej utytułowanym praktykiem tej sztuki na świecie. Po 25 minutach szybkiej wymiany zdań, w której dźwięczny komputerowo wygenerowany kobiecy głos wykazał się przebłyskami ludzkiego poczucia humoru, publiczność przyznała wygraną człowiekowi – 31-letniemu Harishy Natarajanowi.

Niekonwencjonalny językowy konkurs to kolejne wyzwanie dla projektantów sztucznej inteligencji. Wcześniej zrobiła ona kilka dużych kroków. W 1996 roku IBM stworzył komputerowy system, który po raz pierwszy pokonał szachowego arcymistrza. W 2011 toku superkomputer Watson pokonał dwóch najlepszych graczy w „Jeopardy!”. Z kolei AlphaGo Alphabetu udowodnił, że ludzie nie mają szans w walce z maszynami nawet w niezwykle skomplikowanej grze planszowej go. Jednak sztuka retoryki opartej na kreatywności i emocjonalnej wymowie ciągle jest dla sztucznej inteligencji wyzwaniem.

Maszyna IBM, która formalnie ma nazwę Project Debater, rozpoczęła rozmowę bezczelnym: „słyszałam, że jesteś rekordzistą świata w retoryce w rywalizacji z ludźmi, ale podejrzewam, że nigdy nie debatowałeś z maszyną. Witaj w przyszłości”.

Zawodnicy debatowali nad tematem „czy powinniśmy subsydiować przedszkola” i otrzymali 15 minut na przygotowanie się do 4-minutowego przemówienia, 4-minutowego obalania argumentów przeciwnika i 2-minutowego podsumowania. Sztuczna inteligencja analizowała w tym czasie miliardy zdań z artykułów prasowych i czasopism naukowych. Natarajan bazgrał notatki na skrawku papieru.

Reklama

Protoplasta językowego projektu SI Noam Alonim przyznał, że w wygrywaniu dyskusji ludzie ciągle przewyższają maszyny, ponieważ w retoryce kluczowy jest styl przekazywania treści oraz umiejętność narzucenia odbiorcom swojej perspektywy. Sztuczna inteligencja nie jest zdolna do emocjonalnego zabarwiania wypowiedzi, tonowania, pauzowania czy odmiany wyrazów.

Prace badaczy nad Project Debater mają przynieść w przyszłości wkład w rozwój ludzkiego umysłu.

>>> Polecamy: Interfejs mózg-komputer potrafi już przekładać proste myśli na mowę