Błaszczak został zapytany w radiowej Trójce o stan rozmów ws. budowy Fort Trump - stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce.

"To jest przedmiotem naszych rozmów. Jutro będę na ten temat rozmawiał z pełniącym obwiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem. Spotkamy się w Monachium na Konferencji Bezpieczeństwa, ale będziemy mieć (też) spotkanie bilateralne niejako przy okazji Konferencji" - odparł szef MON.

Zaznaczył, że pierwotnie spotkanie to było planowane podczas narady ministrów obrony państw NATO w Brukseli, jakie miało miejsce w środę. Z uwagi jednak na wizytę w Polsce wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a oraz sekretarza stanu tego kraju Mike'a Pompeo, Błaszczak nie mógł wziąć w niej udziału.

Szef MON przypomniał ponadto, że Kongres zobowiązał Pentagon, aby do marca przedstawił ocenę budowy w Polsce Fort Trump.

W środę dziennik "Financial Times" opublikował wywiad z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, w którym powiedziała ona, że liczba żołnierzy zostanie "znacząco zwiększona", choć nie chciała ujawnić, czy w Polsce powstanie stała baza amerykańska.

"Ministerstwo obrony postrzega (siły XXI wieku) jako bardziej sprawne, bardziej rotacyjne, raczej niż takie, gdzie są szpitale i domy, i gdzie sprowadza się swoje rodziny" - powiedziała Mosbacher. "Ale jeśli chodzi o obecność, która jest niezaprzeczalna, i dużą liczbę żołnierzy amerykańskich tutaj, to właśnie tak jest. I myślę, że (Polacy) dostaną większość tego, czego chcą" - dodała.

Spytana przez "FT", czy chodzi o zwiększenie liczby żołnierzy o setki czy tysiące, ambasador odpowiedziała, że "będzie ono znaczące". "Przekracza setkę, setki" - mówiła.

Z kolei rzecznik ministerstwa obrony USA Eric Pahon oświadczył w środę, że Stany Zjednoczone nie osiągnęły jeszcze żadnego porozumienia z Polską w sprawie zwiększenia liczby amerykańskich wojsk w Polsce i rozmowy na ten temat są kontynuowane.

"Jakiekolwiek spekulacje na temat zwiększenia liczby żołnierzy są w tym momencie bezpodstawne. Kontynuujemy dyskusje z naszymi polskimi sojusznikami i żadne porozumienia nie zostały jeszcze osiągnięte. Kontynuujemy dyskusje i poinformujemy o ich wynikach w stosownym momencie" - powiedział Pahon, cytowany przez agencję Reutera.

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą "Fort Trump".(PAP)

autor: Maciej Zubel