Rynek firm kosmicznych w Polsce jest już wyceniany na 150 mln zł. Dzięki uruchomieniu inkubatorów Europejskiej Agencji Kosmicznej nad Wisłą polski sektor technologii kosmicznych ma szanse na szybszy rozwój.

Do podpisania umowy ws. powołania Konsorcjum ESA BIC Polska, będącego koordynowaną i współfinansowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną siecią centrów inkubacji biznesowej, dojdzie w najbliższy poniedziałek w czasie finału konkursu „Konstelacje 2019”, organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP).

„Kosmiczne” inkubatory, które powstaną w wyniku podpisania umowy, będą wspierać polskie start-upy związane z wykorzystaniem technologii kosmicznych. Młode firmy, które otrzymają możliwość skorzystania z pomocy inkubatorów, będą mogły liczyć na szerokie wsparcie. Z jednej strony będą miały możliwość współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi, w tym ESA, co da im możliwość uzyskania wsparcia merytorycznego. Z drugiej zaś strony start-upom umożliwi się współpracę z instytucjami mogącymi finansować rozwój młodych firm (m.in. z bankami, funduszami inwestycyjnymi obejmującymi venture capital oraz tzw. aniołami biznesu).

Każdy inkubowany start-up będzie mógł liczyć m.in. na 50 tys. euro bezzwrotnego wsparcia finansowego, wsparcie techniczne, bezpłatny dostęp do pomieszczeń biurowych i infrastruktury technicznej na czas inkubacji, dostęp do europejskiej sieci inkubatorów czy promocję projektu na świecie. Funkcjonowanie każdego ESA BIC przewidziane jest na okres 5 lat. W tym czasie w rocznie inkubowanych będzie od kilku do kilkunastu start-upów na terenie Gdańska, Krakowa, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia. ESA BIC Polska utworzą cztery instytucje, w tym lider Konsorcjum - Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Zanim dojdzie do podpisania umowy ws. inkubatorów ESA, w czasie poniedziałkowej gali ARP ogłosi wyniki konkursu „Konstelacje 2019”, którego celem jest wyróżnienie podmiotów przyczyniających się do rozwoju i promocji polskiego sektora technologii kosmicznych.

Reklama

Kapituła nagrody pod przewodnictwem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, przedstawi zwycięzców w czterech kategoriach: kosmiczna firma roku, zagraniczny sukces, nadzieja sektora kosmicznego oraz nagroda specjalna.

ARP ocenia, że wartość rynku firm kosmicznych w Polsce waha się w okolicach 150 mln zł. Tworzy go ok. 300 podmiotów, w których pracuje już prawie 3000 osób. Dla porównania wartość branży w skali całej Unii Europejskiej to 50 mln euro, zaś liczba pracowników przekracza już 230 tys. osób.