Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Lublin, Katowice i okręg górnośląski to największe skupiska osób pochodzenia ukraińskiego w Polsce, wynika z badania firmy Selectivv, specjalizującej się w pozyskiwaniu, analizie i profilowaniu danych z kanału mobile.

Selectivv przyjął, że "osoba z Ukrainy mieszkająca w Polsce" to taka, która posiada kartę SIM polskiego operatora, ale w telefonie ma ustawiony język rosyjski lub ukraiński oraz minimum raz w przeciągu 2018 r. była na terenie Ukrainy i/lub zmieniła w tym czasie kartę SIM na operatora ukraińskiego. Na tej podstawie w bazie Selectivv DMP sprofilowano 1,25 mln obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski.

"W stolicy Ukraińcy najczęściej zamieszkują Pragę oraz Ursynów, a także dzielnicę Wesoła i podwarszawski Sulejówek, gdzie znajdują się hotele pracownicze. W Trójmieście najchętniej wybierają gdański Wrzeszcz i Chełm, a od Gdyni wolą okoliczną Rumię. Duże skupisko obywateli Ukrainy znajduje się również na terenach sadowniczych: w regionie grójecko-wareckim, największym tego typu w kraju, oraz w okolicach Radomia" - czytamy w komunikacie.

Z analizy firmy wynika, że 38% Ukraińców w Polsce jest w wieku 21-30 lat, a 29% w wieku 31-40 lat. Mniej liczna jest populacja osób w wieku 41-50 lat i wynosi ok. 15%, natomiast powyżej 51 roku życia jest zaledwie 7% Ukraińców mieszkających w naszym kraju.

Przedstawiciele płci męskiej stanowią ponad 56%, kobiet jest ok. 44%. Mężczyźni przeważają w miastach do 100 tys. mieszkańców i w mniejszych miejscowościach, a odwrócone proporcje występują w większych ośrodkach.

Reklama

Na podstawie danych z kanału mobile wiadomo, że najczęściej używanymi aplikacjami bankowymi na smartfonach są te przygotowane przez PKO BP, następnie Pekao oraz mBank. Ponadto, szacuje się, że ok. 95% Ukraińców zatrudnionych legalnie w naszym kraju posiada polskie konto bankowe, podano także.

Ukraińcy korzystają również z ofert polskich sieci telefonicznych. Klienci z ustawionym językiem rosyjskim najczęściej wybierają sieci Play (40%) i T-Mobile (37%), a następnie Orange (13%) oraz Plus/Cyfrowy Polsat (10%). Natomiast, wśród osób z ustawionym językiem ukraińskim, większą przewagę procentową nad pozostałymi operatorami odnotowała sieć Play (43%). Z T-Mobile korzystało 36% Ukraińców, z Orange 12%, natomiast Plus/Cyfrowy Polsat wybrało 9%.

>>> Czytaj też: Do pracy na Wyspy? Nie w obliczu brexitu. Zobacz, dokąd wyjeżdżają teraz migranci zarobkowi