Poprzedni premier Autonomii Palestyńskiej Rami Al-Hamdallah podał się wraz z rządem do dymisji w końcu stycznia.

Nominacja Sztajeha, należącego do Fatahu, oraz decyzja o utworzeniu nowego rządu są szeroko postrzegane przez analityków jako dodatkowy sposób Abbasa na izolację Hamasu rządzącego Strefą Gazy.

Rozpoczęty w październiku 2017 roku proces pojednania Hamasu i Fatahu, gdy po latach niezgody ruch islamistyczny zgodził się na przekazanie Autonomii Palestyńskiej władzy cywilnej w Gazie, załamał się. W 2018 roku doszło do nieudanego zamachu na premiera Hamdallaha podczas jego wizyty w Gazie.

Pod koniec grudnia palestyński prezydent ogłosił plany rozwiązania kontrolowanego przez Hamas palestyńskiego parlamentu i przeprowadzenia wyborów parlamentarnych w ciągu sześciu miesięcy.

Reklama

Dymisja Hamdallaha nastąpiła po sugestiach Komitetu Centralnego umiarkowanego ruchu Fatah prezydenta Abbasa, by utworzyć nowy rząd, w którego skład weszliby przedstawiciele Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) i niezależni politycy palestyńscy. Hamas nie należy do OWP.

Mandat Abbasa wygasł w 2009 roku, ale pozostał on na stanowisku prezydenta, ponieważ nie przeprowadzono wyborów.

Ostatnie wybory do palestyńskiego parlamentu odbyły się w 2006 roku. Od tego czasu wysiłki na rzecz pojednania między Fatahem a Hamasem nie przyniosły pożądanego rezultatu.(PAP)