Mapa europejskiego bogactwa. Dane Eurostatu o PKB państw i regionów w UE [INFOGRAFIKA]

12 marca 2019, 06:45 | Aktualizacja: 14.03.2019, 10:56
Źródło:forsal.pl
PKB w UE 4k18

PKB w UE 4k18źródło: Forsal.pl

Polska plasuje się w unijnej czołówce wzrostu gospodarczego. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych niedawno danych Eurostatu o PKB w czwartym kwartale 2018 roku. Nasz wkład w bogactwo całej wspólnotowej gospodarki wynosi jednak zaledwie 3,4 proc. PKB UE, co plasuje nas dopiero na siódmej pozycji w Unii.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (42)

  • jacekk(2019-03-12 11:41) Zgłoś naruszenie 33120

    Propagandy ciąg dalszy redaktorów forsalu.Artykuł nie ma na celu rzetelnego przedstawienia mapy bogactwa i biedy w Europie ,ale wywołanie wrażenie jaka to Polska jest biedna a Polacy beznadziejni.Autor z niezwykłą lubością podkreśla,że aż trzy Polskie regiony należą do najbiedniejszych w Europie.Zapomniał jednak dodać ,że z tego rankingu „ wstydu" właśnie zniknęły dwa Polskie regiony(Świętokrzyskie i Podlaskie),że takich regionów w Grecji jest cztery a dwa w„mega" bogatej Francji.Do „ekstazy"doprowadził autora fakt że Polska jest dopiero siódmą gospodarką Europy,ale już fakt,że w tym roku wyprzedziliśmy gospodarkę Szwecji umknął.To ,że region Warszawa jest biedniejszy niż Bratysława czy Praga jest faktem pozytywnym gdyż świadczy,że życie gospodarcze nie koncentruje się w tylko w stolicy.Autor pominął też fakt,że Polska jako jedyna z pośród wielkich gospodarek unii rozwijała się w dynamiczny sposób(kilka krotnie szybciej niż inne) i zrobił to świadomie.To tyle w temacie.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Terminator(2019-03-12 13:02) Zgłoś naruszenie 18312

    Dane już nie aktualne bo z 2017r.!!! Za ten rok PKB per Capita PPP Polski to min. 75% UE 28 PKB per Capita a UE27 bez GB to ok. 77%!!! Powoli luka rozwojowa zamyka się!!! Przy dalszym silnym wzroście wydajności i gospodarki Polska osiągnie przeciętny PKB per Capita PPP Niemiec w ok. 2034r.!!! Trzeba przy granicy z BLR i Ukrainą stworzyć wielkie ośrodki produkcyjne, miasta dla pracowników oraz rozwinąć te wschodnie tereny!!! Rąk do pracy tam nie brak! Rząd powinien przedstawić konkretny plan zagospodarowania wschodnich terenów Polski!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ugluk(2019-03-12 08:20) Zgłoś naruszenie 809

    Ile realnie Irlandia ma z tego, że kilka wielkich amerykańskich korporacji rozlicza się u nich z podatków?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • gostom(2019-03-12 16:13) Zgłoś naruszenie 6912

    Majątek Obywatela z Polski jest realnie wyźszy od Niemca, Polak jest tylko biedniejszy na papierze, Podobnie jest tak w Grecji. Irlandii. Hiszpanii i nawet w Rumunii i Bułgarii, Ci ostatni nawet posiadają w Europie najwyźszą kwotę mieszkań własnościowych. Sztuka polega na tym, źe według papieru i manipulowanych statyk te kraje otrzymują najwyźsze dotacje z UE.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • gostom(2019-03-12 17:18) Zgłoś naruszenie 6914

    Dla Polski do tego czasu przewidziano z unijnej kasy ponad 135 miliardów euro, z czego prawie 85 miliardy euro na politykę spójności, wyrównującą różnice w rozwoju regionów. Nasza składka do wspólnego budżetu UE do końca perspektywy budżetowej sięgnie ok. 15 miliardów euro. Dla całej Unii łączne wydatki długoterminowe zostały uzgodnione na poziomie 999 miliardów euro. Nie licząc inwestycji prowadzone z koncernów Niemieckich. GB.Francji czy teź USA, Jak prognozują eksperci, w kolejnej perspektywie należy zakładać, że do naszego kraju popłynie już mniej pieniędzy. Takiego rozwoju wydarzeń nie można wykluczyć z uwagi na fakt bogacenia się niektórych regionów Polski, a także związaną z wyjściem Wielkiej Brytanii reorganizację unijnego budżetu. Zaleźeć będzie wiele od Niemiec. czy budźet tego państwa wyrówna nieobecność GB,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • uSa(2019-03-12 08:44) Zgłoś naruszenie 5514

    Tak dlugo jak Polska bedzie montownia dla zachodu i nie wytworzy swoich firm, tak dlugo bedzie biedna. Byl Solaris i z braku kapitalu sie sprzedal Hiszpanom, jest Pesa i ledwie zipie. Produkujemy meble dla Ikei, jablka dla Chin i okna. W tym samym czasie wielke ulgi podatkowe dla firm zagranicznych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • 103(2019-03-12 08:20) Zgłoś naruszenie 4521

    Polska to 22 najbogatsze Państwo na świecie, ale sami Polacy to biedacy. Gdzie ta cała forsa jest?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • POLAK(2019-03-12 11:12) Zgłoś naruszenie 22131

    Proponuję rządzącym taką PIĄTKĘ+ 1> wiek emerytalny 35 lat 2> 1000+ dla każdego kto kiedykolwiek był dzieckiem 3> podatek dla prywatnych firm 90% (odebrać złodziejom!) 4> upaństwowić firmy warte więcej niż milion złotych 5> bezzwrotny kredyt 15 mld zł dla prezesa Polski na jego wieżowce w 10 największych miastach wtedy będziemy najbogatszym krajem w Europie!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nie wydawac wiecej niz sie zarabia(2019-03-12 14:25) Zgłoś naruszenie 161

    Tak .prawde powiedziawszy to nic z tych madrosci nie rozumiem.Wiem tylko ,ze jak pieniadze nie przychodza z zewnatrz , ktorych nie trzeba zwracac ( z handlu ,przemyslu czy surowcow itd ) to kraj jest biedny. zadne manipulacje tu nie pomoga ,sluza tylko oglupiania wyborcow. Pozyczki na konsumpcje tez maja krotkie nogi.

    Odpowiedz
  • Gość(2019-03-12 08:18) Zgłoś naruszenie 133

    Jak się patrzy na mapę o poziomie rozwoju gospodarczego , to można odnieść wrażenie , że NRF rozgrywa UE. Jedne z ważniejszych państw jak WB, Francja , Włochy ,czy Hiszpania w tyle. Kilka państw o mniejszym znaczeniu dla UE jako całości : jak państwa skandynawskie ,czy Ilrlandia mają przyzwoity rozwój.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rr(2019-03-12 07:30) Zgłoś naruszenie 124

    Ta i tylko to bedx bogaty, bogaty. A gdzie ludzie zyja najszczęśliwej.

    Odpowiedz
  • AG(2019-03-13 15:09) Zgłoś naruszenie 101

    Region Warszawski Stoleczny to nie to samo co Warszawa. Podobnie jak Île de France to wiecej niz sam Paryz. Sama Wa-wa ma ponad 200% sredniej unijnej PPP: http://fairvalue.pl/gospodarka/warszawa-w-piatce-najbogatszych-regionow-ue/. Porownanie z sama Praga nietrafione. Praga i okoliczne tereny (Střední Čechy) to ok 135%.

    Odpowiedz
  • krzyhoo1(2019-03-13 14:12) Zgłoś naruszenie 88

    Dla "Kowalskiego" liczy się PKB per capita - nasze 12K ojro vs ca średnie 35-40K w NRF/UK/FRA/ IT/NL/BE to wyznacznik naszej względnej biedy. I neich nam nie mamią oczu PPP, bo w żadnej istotnej dziedzinie życia ceny towarów i usług w Polsce nie są 3-4 x niższe niż "na Zachodzie", żadnej !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Asimov(2019-03-12 20:34) Zgłoś naruszenie 77

    Jaka jest struktura PKB. Ile w nim kapitału UE i naszego narodowego mogę sie tylko domyslać. Jestesmy wyrobnikami co nie jest ogólnie złe ale to nie jest powód do zadnej dumy i zachwytów. Bez Eu i jej rynku kwiczymy .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ahaha(2019-03-13 07:44) Zgłoś naruszenie 53

    Ale idiotyczne porownanie porownywac inner london z staleczna warszawa dolnymslaskiem slaskiem i malopolska. Ladne glupoty. Trzabylo wziac inner Krakow, inner Wroclaw wyszloby ze jestesmy bogatsi od Londynu.

    Odpowiedz
  • moze byc dobrze(2019-03-13 09:38) Zgłoś naruszenie 312

    Jestesmy siodma dospodarka Unii ale najwiekszym benificjentem (dziadem proszalnym) co bardzo dobrze swiadczy o naszych dawnych negocjatorach. Dzieki niskim placom jestesmy konkurencyjni jako poddostawca Niemiec i po ew. zmianie rzadu byc lepiej niz kiedykolwiek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jaity(2019-03-15 20:03) Zgłoś naruszenie 20

    Najszybciej wzrasta to, co jest malutkie, i o niczym innym to nie świadczy, a najmniej o naszym bogactwie.

    Odpowiedz
  • Sklave(2019-03-17 11:33) Zgłoś naruszenie 22

    Pułapka statystyki. Kowalski ma 1000 E i ma wzrost 10proc. Smid ma 1000 000 E i wzrost 1proc. Kto ma więcej wzrostu ?

    Odpowiedz
  • niestety(2019-10-12 22:06) Zgłoś naruszenie 00

    Po "dobrej" zmianie bieda coraz większa.

    Odpowiedz