Dlaczego tak wielu niekompetentnych mężczyzn staje na czele firm?

15 marca 2019, 06:12
Źródło:Media
Te same cechy psychologiczne, które umożliwiają mężczyznom dojście na szczyt drabiny korporacyjnej lub politycznej, są też odpowiedzialne za ich upadek

Te same cechy psychologiczne, które umożliwiają mężczyznom dojście na szczyt drabiny korporacyjnej lub politycznej, są też odpowiedzialne za ich upadekźródło: ShutterStock

Mamy tendencję do utożsamiania talentu przywódczego z dysfunkcyjnymi cechami psychologicznymi. Tomas Chamorro-Premuzic napisał książkę o tym, jak naprawić patologiczny system promujący arogantów na wysokich stanowiskach.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (49)

  • Bo(2019-03-16 19:37) Zgłoś naruszenie 00

    partyjnych idiotów ci u nas dostatek.

    Odpowiedz
  • A dlaczego nie(2019-03-16 18:24) Zgłoś naruszenie 00

    skoro w rządzie i partiach ich nie brakuje ?!

    Odpowiedz
  • xperyskop(2019-03-16 17:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli wszystkie te panie są tak dobre w zarządzaniu, tak inteligentne to niech zakładają firmy, zarabiają pieniądze i wtedy będą na czele.

    Odpowiedz
  • hern(2019-03-16 13:50) Zgłoś naruszenie 10

    Hmm, nie trzeba nawet czytać tej książki, by stwierdzić, że jest głęboko ideologiczna. Sam tytuł prezentuje w formie supozycji tezę, która wymagałaby dogłębnego dowodu. A dla autora jest punktem wyjścia. Nie istnieją dobre badania, z których by wynikało że liczba niekompetentnych osób na stanowiskach przywódczych (czy to wśród mężczyzn czy kobiet) jest wyższa niż przeciętnia w populacji. Tak jak, o zgrozo, nie istnieją badania potwierdzające istnienie współcześnie tzw. szklanego sufitu. Istnieje natomiast wiele, bardzo wiele, badań mogących wytłumaczyć, czemu jest więcej mężczyzn na stanowiskach kierowniczych bez odwoływania się do kompetencji czy dyskryminacji. Przynajmniej 30 lat rozwoju psychologii różnic indywidualnych! Wiemy ponad wszelką wątpliwość, że mężczyźni i kobiety różnią się osobowością. Wiemy ponad wszelką wątpliwość, że kobiety są przeciętnie bardziej zgodne niż mężczyźni, w mniejszym stopniu będą skłonne bronić własnego stanowiska, w większym stopniu będą skłonne unikać konfliktu (tak jak rozumie się "zgodność" w model osobowości tzw. Wielkiej Piątki). Nie jest to wada ani zaleta, bo w zależności od sytuacji wysoka zgodność będzie obciążeniem lub będzie dawać przewagę. Tak po prostu jest. Ponadto kobiety są znacznie mniej skłonne pracować powyżej 40h tygodniowo, szczególnie powyżej 30 roku życia, co tłumaczy się innymi priorytetami życiowymi. A zgadnijcie jaki jest podstawowy wymóg zostania przywódcą jakiejkolwiek dużej organizacji? Już nawet nie będę rozwijał argumentów wolnorynkowych: gdyby kobiety rzeczywiście były statystycznie lepszymi menedżerami, to by nimi były, po chciałyby ich rady nadzorcze, akcjonariusze i wszyscy inni żywotnio zainteresowani dobrymi wynikami firm. Nie wierzę, że ludzie nie chcą być bogatsi z powodu uprzedzeń. Po prostu nie. Nuży mnie już ta nienawiść do mężczyzn i ten cały trend wymyślania problemów przez 5 osób, żeby zaangażować całą resztę społeczeństwa. W dodatku po drodze samemu popełnia się te same grzechy, z którymi próbuje się walczyć. Przeczytajcie ten artykuł, przecież to aż kipi obrzydliwym seksizmem.

    Odpowiedz
  • Paweł(2019-03-16 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    Autor/ka artykułu zapomniał/a, że osoba makiaweliczna, psychopatyczna, histrioniczna dotyczy tak samo mężczyzn, jak i kobiet.

    Odpowiedz
  • Polak(2019-03-16 10:32) Zgłoś naruszenie 10

    Autor chce za wszelka cene udowodnic ze faceci do niczego sie nie nadaja w wspolczesnym swiecie !! -odnosnie kobiet to moge tylko powiedziec ze w swoim zyciu nie spotkalem istot bardziej pozbawionych skrypolow i moralnosci i wstydu niz kobiety na wyzszym stanowisku dzierzace jakakolwiek wladze w reku!!!!!

    Odpowiedz
  • obserwacja dobrej zmiany(2019-03-16 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    A co powiedzieć o ministrach ? Wężmy taki od energii .Obraza inteligencji o fachowości nie wspominam bo i po co ?To jest dla mnie dość normalne . Pan i władca nie grzesząc nadmiarem wiedzy ,intelektu o inteligencji nie śmiem wspominać otacza się matołkami o krok za sobą bo błyszczy wśród gawiedzi .

    Odpowiedz
  • i tyle(2019-03-16 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego tak wielu niekompetentnych mężczyzn staje na czele firm? Bo mentalnie są kobietami!

    Odpowiedz
  • geodeta(2019-03-16 08:30) Zgłoś naruszenie 82

    Dlatego, że są mężczyznami. Mężczyźni są solidarni, kobiety nie. Wybrano kiedyś kobietę do odpowiedzialnego gremium, pani nie miała ochoty w nim być i chętnie przyjęła propozycję by zrezygnować, bo ponoć nie miała kwalifikacji. Następnie wybrano faceta identycznie pozbawionego kwalifikacji, ale faceta. Głosami kobiet. Nikt lepiej nie podstawi kobiecie nogi niż inna kobieta.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lopo(2019-03-16 00:16) Zgłoś naruszenie 00

    Feministyczny bełkot

    Odpowiedz
  • gość(2019-03-15 17:13) Zgłoś naruszenie 00

    Bo są mężczyznami!! Tylko dlatego!!

    Odpowiedz
  • Tak było(2019-03-15 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    No tak. Oddać władzę w ręce kobiet i powstanie utopia. Polecam ten artykuł. https://www.dailymail.co.uk/femail/article-1168182/Catfights-handbags-tears-toilets-When-producer-launched-women-TV-company-thought-shed-kissed-goodbye-conflict-.html

    Odpowiedz
  • derwan(2019-03-15 16:05) Zgłoś naruszenie 90

    Jest w tym nić prawdy, współpracuje z wieloma zarządami spółek i 80% osób na stanowiskach wysokiego szczebla ma wyżej opisane cechy, zdecydowana większość z nich zmienia pracę co 2-3 lata. Na szczęście są osoby, które zarządzając nie zakładają maski autorytaryzmu, mimo konsekwencji pozostają ludźmi a ich przywództwo jest po prostu naturalne, widać, że ich "załogi" się angażują, są zarażone charyzmą przywódcy, pójdą za nim w ogień a firmy którymi zarządzają tacy liderzy rozwijają się ponadprzeciętnie. Współczuję wszystkim którzy muszą się użerać z tymi 80%, oni potrafią wykończyć człowieka...Ludzie pamiętajcie praca to nie więzienie, dziesiątki firm z Waszej branży czeka na takich specjalistów jak Wy! Jedyny sposób aby wygrać z despotą pokazać swoją nieugiętość i determinację albo skapituluje i będzie Wasz szanował albo wywali na zbity pysk. W obu przypadkach zachowacie swoją godność!!!

    Odpowiedz
  • Parytet dla pań(2019-03-15 12:31) Zgłoś naruszenie 127

    Co szkodzi wymienić niekompetentnych mężczyzn na niekompetentne kobiety? Tylko jaki z tego pożytek?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kazia(2019-03-15 12:14) Zgłoś naruszenie 230

    A kto w Naszym kraju patrzy na kompetencje??? Kazdy dobrze płatny stolek obsadzany jest "swoim" z reguły glupkiem, nieudacznikiem, byle lojalnym i wiernym przelozonemu. I tak majac "glupka" z gory i "glupka"z dołu praca ludzi posrodku staje się koszmarem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • XXYYZZ(2019-03-15 12:07) Zgłoś naruszenie 208

    Kobiety w naszej kulturze są wielozadaniowe. Pełnią wiele ról - pracownika, matki, żony, opiekunki starszych rodziców i baaaardzo często są zapleczem w karierze mężczyzn. Mężczyzna , jeżeli awansuje - szef, polityk, manager - pełni, konsekwentnie, tylko tę jedną rolę! A jeszcze z przekonaniem, że słusznie mu się należy. I przez to świat jest jaki jest, bo tworzą go mężczyzni, którym codzienność i prozę życia zapewniają kobiety - matki, żony, kochanki.

    Odpowiedz
  • logika(2019-03-15 11:22) Zgłoś naruszenie 74

    kto normalny buduje meczet w mieście Chrystusa kościół

    Odpowiedz
  • POLAK(2019-03-15 11:17) Zgłoś naruszenie 201

    A dlaczego tak wielu niekompetentnych ludzi staje na czele rządów????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • webe(2019-03-15 11:10) Zgłoś naruszenie 286

    Firmy prywatne sa zazwyczaj zbudowane wielkim trudem zalozyciela ktory stara sie swe dzielo utrzymac. Firmy panstwowe sa sterowane przez skrajnie niekompetentnych wolakow od ktorych wymaga sie tylko calkowitej wiernosci partii rzadzacej.

    Odpowiedz
  • WERT(2019-03-15 10:52) Zgłoś naruszenie 2412

    Bardzo mnie interesuje skąd autor wziął informacje o tym, że cennych negatywne jak egocentryczność, narcyzm i nadmierna pewność siebie są nadreprezentowane u mężczyzn ? Przecież to bzdura. Pod tym względem obie płcie są niemal identyczne, choć być może ujawniają te cechy nieco inaczej i w nieco innych okolicznościach. Natomiast jeśli przyjrzeć się liderkom, to nie odstają one od mężczyzn jeśli chodzi o te cechy i pewne socjopatyczne skłonności. Już sam tytuł jest seksistowski i wskazuje na uprzedzenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz