Gdyby w marcu odbyły się wybory parlamentarne, 44 proc. osób deklarujących udział w wyborach poparłoby PiS, 20 proc. głosowałoby na PO, 5 proc. na Kukiz'15; progu wyborczego nie przekroczyłyby PSL i Wiosna, które uzyskałyby po 4 proc. głosów - wynika z marcowego sondażu CBOS.

PiS w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca zyskało 4 pkt proc., PO - 5 pkt proc. Notowania Kukiz'15 nie zmieniły się od ostatniego badania CBOS.

Wiosna od lutego straciła 6 pkt. proc., a PSL - 1 pkt proc.

3 proc. uzyskałby SLD (wzrost o 1 pkt proc.), na 2 proc. mogłaby liczyć Nowoczesna (bez zmian). Po jednym procencie głosów uzyskałyby KORWIN (spadek o 1 pkt proc.), Partia Razem (bez zmian) i Partia Zieloni (wzrost o jeden pkt proc).

14 proc. badanych nie umiało powiedzieć na kogo zagłosuje, 1 proc. odmówił odpowiedzi na to pytanie.

Reklama

Według CBOS, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w drugim tygodniu marca uczestniczyłoby w nich, według własnych zapowiedzi 75 proc. badanych, o 2 punkty procentowe więcej niż w lutym. 13 proc. (taki sam odsetek jak w ubiegłym miesiącu) waha się, czy wziąć udział w wyborach; 12 proc. badanych (o 2 pkt proc. mniej) z góry odrzuca możliwość uczestniczenia w głosowaniu.

Jak podkreśla CBOS, marzec przyniósł niewielką poprawę notowań rządzącej koalicji, "być może związaną ze złożonymi w lutym atrakcyjnymi dla niektórych wyborców propozycjami programowymi PiS, zwanymi +nową piątką PiS+ lub +piątką Kaczyńskiego+". CBOS zauważa, że z drugiej strony poprawiły się również notowania najsilniejszej partii opozycyjnej, czyli PO, ale w tym przypadku - jak oceniono - "mamy do czynienia z odzyskaniem części poparcia utraconego w zeszłym miesiącu na rzecz debiutującej Wiosny".

"Na skutek spadku liczby zwolenników Wiosny poprawił się łączny wynik ugrupowań wchodzących w skład Koalicji Europejskiej, której kontynuacji wielu obserwatorów spodziewa się także w jesiennym głosowaniu do Sejmu i Senatu. O ile w lutym na koalicję PO, Nowoczesnej, PSL, SLD i Partii Zielonych chciało głosować 24 proc. badanych, o tyle w marcu chęć głosowania na ten zestaw partii zadeklarowało łącznie 30 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów" - podkreśla CBOS.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7-14 marca 2019 roku na liczącej 1046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.