Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,54 proc., do 25.848,87 pkt.

S&P 500 wzrósł 0,50 proc. i wyniósł 2.822.48 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,76 proc. do 7.688,53 pkt.

Wzrostom w S&P 500 przewodził sektor IT, który zyskał 1,6 proc.

Akcje producenta półprzewodników Broadcom wzrosły o ponad 10 proc. - spółka podała w raporcie rocznym, że zysk na akcję wyniósł 5,55 USD, wobec oczekiwanych 5,23 USD.

Broadcom pociągnął za sobą inne spółki sektora - Adobe i NVidia zyskiwały po ponad 2 proc.

Walory Tesli spadły prawie 4 proc. w reakcji na prezentację nowego SUV-a Model Y, który rozczarował rynki.

Amazon zyskał 1 proc., po tym jak KeyBanc podniósł rekomendację do „przeważaj” z „neutralnie”.

Akcje Facebooka spadły ponad 2 proc.– firma ogłosiła, że dyrektor ds. produktu Chris Cox oraz szef działu WhatsApp Chris Daniels odchodzą ze spółki.

Prezydent Donald Trump oznajmił w piątek, że wetuje decyzję Kongresu USA ws. stanu wyjątkowego, który wprowadził, aby uzyskać fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem. Senat, a wcześniej Izba Reprezentantów, zagłosowały za odwołaniem stanu wyjątkowego

Chińska agencja Xinhua podała w piątek, że wicepremier Liu He odbył przez telefon kolejną rozmowę z udziałem ministra skarbu Stevena Mnuchina i przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera. Poczyniono znaczący postęp w negocjacjach - oceniła Xinhua.

Doniesienia pojawiły się po czwartkowej wypowiedzi Mnuchina, który potwierdził wcześniejsze spekulacje, że szczyt prezydentów USA i Chin, na którym miałoby dojść do podpisania porozumienia handlowego, nie odbędzie się pod koniec marca.

Agencja podała też, że chiński parlament uchwalił w piątek w formalnym głosowaniu nowe prawo o inwestycjach zagranicznych, mające złagodzić obawy zagranicznego biznesu dotyczące chińskiego środowiska inwestycyjnego; prawo wejdzie w życie w 2020 roku.

Natomiast premier Li Keqiang ogłosił w piątek - na zakończenie Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w Pekinie - termin obniżenia podatku VAT dla przedsiębiorców - to 1 kwietnia br. Rząd zobowiązał się do obniżenia VAT o 3 pkt. procentowe, co ma przynieść korzyści chińskim przedsiębiorcom.

Produkcja przemysłowa w USA w II wzrosła o 0,1 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Oczekiwano +0,4 proc. mdm, wobec -0,4 proc. w lutym, po rewizji z -0,6 proc. Natomiast przetwórstwo przemysłowe spadło w II o 0,4 proc. Prognozowano +0,1 proc., wobec -0,5 proc., po korekcie z -0,9 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w marcu 97,8 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 95,6 pkt., wobec 93,8 pkt. w lutym.

W środę decyzję ws. polityki monetarnej zaprezentuje amerykańska Rezerwa Federalna. Po jej ogłoszeniu odbędzie się publikacja kwartalnych projekcji makro. Od stycznia 2019 r. po każdym posiedzeniu Fed odbywa się konferencja prasowa.(PAP Biznes)