PPK wpłynie na wysokość pensji i koszty pracodawców. Czy będzie mniej podwyżek?

5 kwietnia 2019, 06:45 | Aktualizacja: 05.04.2019, 09:30
Źródło:forsal.pl
Wpływ składek na PPK na strukturę całkowitych kosztów pracy wg wynagr. brutto - źródło Deloitte

Wpływ składek na PPK na strukturę całkowitych kosztów pracy wg wynagr. brutto - źródło Deloitteźródło: Materiały Prasowe

Jesteśmy świadkami rewolucji i narodzin nowego systemu emerytalnego – tak o wejściu w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych mówią eksperci. Czy polskie firmy są już na ten krok gotowe? Jak ta rewolucja będzie wyglądać w praktyce i jak wpłynie na pensje pracowników oraz koszty firm, które ich zatrudniają?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (30)

  • Curious(2019-04-05 07:07) Zgłoś naruszenie 829

    Moją pierwszą decyzją po wprowadzeniu PPK będzie z nich REZYGNACJA. Jeśli ktokolwiek myśli , że zaufam w zapewnienia rządzących to grubo się myli. Po wszystkich akcjach z emeryturami władze RP nie zobaczą na ten cel ode mnie ANI ZŁAMANEGO GROSZA. I głęboko w ***** mam zapewnienia ekspertów że program jest świetny. Polscy eksperci to sprzedajne ****** - mówią to czego chce od nich zleceniodawca "ekspertyzy"

    Odpowiedz
  • marcin86(2019-04-05 07:31) Zgłoś naruszenie 556

    Kolejna ściema: tym razem wmawia się ludziom, że będą gromadzić pieniądze. Kłamstwo. Będą gromadzić jednostki uczestnictwa funduszy inewestycyjnych, w większości finansujące pożyczki dla rządu i państwowe spółki. REZYGNACJA.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Marek87(2019-04-05 08:21) Zgłoś naruszenie 447

    Popieram przedmówców. Rezygnacja.

    Odpowiedz
  • Alina(2019-04-05 09:14) Zgłoś naruszenie 334

    OFE bis

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hh(2019-04-05 09:22) Zgłoś naruszenie 294

    W ZUS-ie będzie zapaść to zamiast podwyższać podatki wprowadzają PPK, taka podwyżka składki emerytalnej tylko ładnie opakowana.

    Odpowiedz
  • as(2019-04-05 09:17) Zgłoś naruszenie 255

    przyjdzie jakiś nowy "TUSK" i powie że "jak to są wasze pieniądze to spróbujcie je wypłacić" a po roku zabierze na ważniejsze dla rządu cele :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kazik(2019-04-05 09:17) Zgłoś naruszenie 232

    Nie wierzę im jak p...

    Odpowiedz
  • zeflik(2019-04-05 11:07) Zgłoś naruszenie 193

    Te PPK to taki państwowy Amber Gold.

    Odpowiedz
  • mpk(2019-04-05 10:56) Zgłoś naruszenie 135

    PPK dla frajerów!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PPK to nauka oszczedzania mniej zarabiajacych(2019-04-05 09:56) Zgłoś naruszenie 814

    PPK to nauka oszczedzania biedniejszych. Bogaci w Polsce oszczedzaja, mniej zarabiajacy tej umiejetnosci nie posiadaja i trzeba ich nauczyc oraz zmusic do oszczedzania. ---- Taka narracje slyszalem na wlasne uszy od P. Premiera i P. Minister Finansow.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 30latek(2019-04-05 18:52) Zgłoś naruszenie 70

    Długo się zastanawiałem, ale rezygnuję. Może później. To jest dobra opcja jak komuś zostało np. 10, 15 lat do emerytury. Dobre jest to, że można wykorzystać na wkład własny na zakup mieszkania, ale trzeba oddać przed upływem 15 lat, więc się opłaca - potem państwo będzie mnie ścigać, że nie oddałem swoich własnych pieniędzy, które od siebie pożyczyłem na wkład własny. Paranoja jakaś.

    Odpowiedz
  • j.(2019-04-05 16:37) Zgłoś naruszenie 70

    Ciekawe, jak sobie z tym poradzi od 2021 r. np. właściciel straganu z warzywami, który sam nie daje rady i zatrudni legalnie JEDNEGO pracownika... Jak sobie ustawodawca to wyobraża?... Prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju przypomina udział w zawodach w skoku wzwyż, w których poprzeczka jest ustawiona na wysokości 3 m a organizator zawodów raz po raz jeszcze ją podnosi puszczając oko do uczestników i mówiąc: "Ano... jak chcecie skakać w tych zawodach, no to wasza sprawa, jak sobie poradzicie..." No i... zawodnicy sobie radzą, jak mogą, bo przecież szemrane przysłowie mówi, że "każdy orze, jak może"... Ale jak to nie "orać", skoro organizator zawodów za żadne skarby nie chce się zgodzić na obniżenie tej przeklętej poprzeczki do jakiejś rozsądnej wysokości, tylko jeszcze raz po raz kombinuje, jak tu ją podnieść?... A przecież PPK, to jest kolejny obowiązek, kolejne „podniesienie poprzeczki”, bo ogrom biurokratycznych obowiązków nakładanych nawet na najmniejsze firmy chyba już przerósł najgorsze oczekiwania...

    Odpowiedz
  • antyPPK(2019-04-05 21:44) Zgłoś naruszenie 51

    Precz z OFE! Precz z PPK! Ratuj się, kto może! Rezygnować z tego nowego przekrętu, jak tylko można !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emeryt(2019-04-05 12:12) Zgłoś naruszenie 51

    Przecież (wedle artykułu) to jest ZUS 2.0 (z OFE to raczej dużo nie ma wspólnego).

    Odpowiedz
  • Kolda(2019-04-05 15:44) Zgłoś naruszenie 40

    Kwestia ciągłego trwania programu 500+ i polityki socjalnej jest najważniejsza. Bez ciągłości nie będzie efektów tych wydatków

    Odpowiedz
  • PPK to powiew nowoczesnosci w systemie emerytalnym(2019-04-05 11:13) Zgłoś naruszenie 310

    "PPK to powiew nowoczesnosci w systemie emerytalnym" /Pocztylion/. Akcjonariusze Pocztylina: Invesco Holding Cpmpany, BNP Paribas Cardif S.A., Poczta Polska S.A. oraz Konferencja Episkopatu Polski.

    Odpowiedz
  • MAK(2019-04-05 11:43) Zgłoś naruszenie 22

    a jak z emerytami mundurowymi którzy pracują. Maja należeć z urzędu, mają prawo wyboru, czy otrzymają pieniądze po odejściu z pracy, w jakim wieku?

    Odpowiedz
  • dawid(2019-04-14 13:10) Zgłoś naruszenie 10

    Ja tam też nie rezygnuję, teraz te parę groszy odkładane na PPK wcale mnie nie ratuje ale potem na emeryturze mam szansę na jakiś dodatkowy zastrzyk gotówki i to się liczy

    Odpowiedz