Milton miał rację. Z ubóstwa wychodzi się dzięki pracy, a nie zasiłkom

7 kwietnia 2019, 09:00 | Aktualizacja: 28.04.2019, 11:35
Źródło:MAGAZYN DGP
Milton Friedman

Milton Friedmanźródło: Bloomberg

Wydatki socjalne może wyciągają ze skrajnego ubóstwa, ale nie ratują od biedy. Konserwują ją. Traktujmy więc ostrożnie polityków obiecujących jeszcze większe pieniądze. Mogą spełnić swoje obietnice - pisze Sebastian Stodolak.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (114)

  • obywatel(2019-08-17 19:06) Zgłoś naruszenie 00

    aha jasne, zwlaszcza nieroby darmozjady spadkobiercy dorabiają sie własną pracą :D

    Odpowiedz
  • abc(2019-08-16 20:09) Zgłoś naruszenie 310

    Czy ten cały Milton brał pod uwagę w swoich analizach 300 lat pańszczyzny w Rzeczypospolitej?

    Odpowiedz
  • tad(2019-08-15 15:55) Zgłoś naruszenie 014

    Stodolak - kolejny, któremu się wydaje, że zmieni rzeczywistość, opisując ją inaczej, niż ona wygląda.

    Odpowiedz
  • rambo(2019-08-14 23:50) Zgłoś naruszenie 1308

    gdyby zasiłki były rozwiązywały problem to należałoby dać nie po 500 a po 5000 i bylibyśmy państwem powszechnej szczęśliwości. Jeśli Państwo chce pomagać to powinno dokładać do pensji a dawać do kieszeni.

    Odpowiedz
  • Karol(2019-08-14 21:17) Zgłoś naruszenie 13419

    Srednia intelgencja tego narodu i jej politykow jest niestety za niska, azeby to zrozumiec i dlatego nigdy nie wyjdziemy z niedorozwoju i towarzyszacej mu biedy. PIS gwarantuje, ze ten narod nie bedzie lepiej rzadzony, niz na to zasluguje.

    Odpowiedz
  • Nieròb(2019-05-15 18:09) Zgłoś naruszenie 112

    W Szwajcarii nawet proste prace są przyzwoicie wynagradzanie, zatem i rozbudowany socjal nie jest potrzebny. Z pracy się ich dochød bierze ? Urzędnikòw bankowych ! Bo poza zegarkami niczego nie produkują. Artykuł jak wstępniak Korwinistòw sprzed 20 lat

    Odpowiedz
  • ekonomista(2019-05-12 22:53) Zgłoś naruszenie 215

    jakby pan Stodolak urodził się w rodzinie z 6-gem dzieci, z dala od dużego miasta, a ojciec zarabiałby ...3 gys. zł...to by pewnie nigdy nie nauczył się pisać tak kiepskich artykułów...bo by w ogóle na studia nie trafił. Po raz kolejny wzywam Forsal, aby postawił tame takim pseudonaukowym artykułom. Co do meritum: tam, gdzie występuje zjawisko dziedziczenia biedy - oszczędzanie na pomocy publicznej na zasadzie: bieda was wyzwoli, musicie być biedni, aby być bogaci to drwina z ludzi biednych. Syty głodnego nie zrozumie. Owszem, są problemy z właściwą polityką społeczną, która powinna wiązać pomoc z aktywnością ludzi, którym pomoc jest udzielana, ale to źle realizowana pomoc, a nie dowód na jej zlikwidowanie. Jeszcze raz powiadam: skończcie z pseudo naukowcami w internecie!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • LoL(2019-05-10 06:22) Zgłoś naruszenie 6673

    Ja też uważam, że pieniądze należą się za pracę a nie za nieróbstwo. Dlatego zastanawia mnie, skąd jest na świecie tylu bogatych próżniaków?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zenek(2019-05-09 16:24) Zgłoś naruszenie 9848

    "Z ubóstwa wychodzi się dzięki pracy, a nie zasiłkom" A nasz tragikomiczny firerek twierdzi ze to osiagniemy dzieki 500+ ..

    Odpowiedz
  • qwe(2019-05-08 14:53) Zgłoś naruszenie 317

    Ten artykul to czysta manipulacja przedwyborcza, sugerujaca, ze w Polsce wprowadza sie socjalizm, a w Szwajcarii go kompletnie nie ma. W Szwajcarii obowiazuje odpowiednik 500+ (200 chf na jedno dziecko, 250 chf na drugie, a za trzecie i kolejne – 370 chf), a takze 2000 chf becikowego. Wydatki promujace dzietnosc i rodzine, to obowiazek w obliczu wymierania narodow, co dotyczy rowniez Szwajcarii. Kryzys demograficzny predzej czy pozniej przelozy sie na kryzys ekonomiczny i spoleczny - kto z tym nie walczy, nie dba o swoj kraj i narod,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2019-04-29 13:29) Zgłoś naruszenie 12677

    Socjal psuje ludzi a w wypadku jego finansowania na kredyt, psuje dodatkowo pieniadz. Oczywiscie rowniez ten zarabiany za solidna prace. PIS to najgorszy rzad. jaki ten kraj kiedykolwiek mia.

    Odpowiedz
  • Zenon(2019-04-28 12:29) Zgłoś naruszenie 27

    Ciekawe, jak należałoby nazwać prawo, które płacenie podatków uznaje za obywatelski obowiązek, a socjal za społeczną szkodliwość 😁

    Odpowiedz
  • Eugenio Estonia(2019-04-13 22:04) Zgłoś naruszenie 15216

    Odrazu krytykują nawet rozumując że wolny rynek to dobre bo jak nie PiS to PO(w pamięci kradzież). Nie ma mowy o PO! W Polsce jest silna prawica - wolnorynkowcy znający wybitnych ekonomistow Friedmana, Misesa, Hayeka,.... Dzięki studentom Miltona Friedmana w Chile za Pinocheta wprowadzono wolny rynek i państwo wzbogaciło! Korwin i Michalkiewicz mówią 30 lat to samo co ekonomiści nobeliści, ale lud słucha kłamstwa reżimowej telewizji i pobiera zasilki.

    Odpowiedz
  • realista(2019-04-08 13:09) Zgłoś naruszenie 8719

    0% PIT dla młodych to "strzał w 10" pisowców - zamiast wyjeżdzać za granicę po uczelni (opłaconej z podatków wszystkich Polaków), zwiększy się szansa, że zostaną, dostając na start parę stówek więcej do kieszeni niż z dochodowym. Szkoda, że w mediach dominuje o wiele bardziej 500tka na 1. dziecko.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Balcerowicz(2019-04-08 12:23) Zgłoś naruszenie 222

    Piszecie o ekonomistach z zagranicy, a u nas rządzą Janusze ekonomi ala Balcerek , którzy promowali Januszów biznesu. Biznes po polsku płać jaka najmniej ,a zapie...dalaj za dziesięciu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • piotr.paisert@onet.pl (2019-04-08 09:08) Zgłoś naruszenie 1923

    Z Biedy wychodzi się dzięki KASIE A skąd ona jest tego nikt nie sprawdza najlepiej to ze spadku lub lotto :) a jak ktoś się pyta CO Robisz? ROBILI TO MOI PRZODKOWIE

    Odpowiedz
  • as(2019-04-08 08:43) Zgłoś naruszenie 3087

    No przeciez to oczywiste . Niskie podatki, malo biurokracji i panstwo rozwija sie jak rakieta. Jednak jest to wbrew interesowi urzednikow i grup interesow.

    Odpowiedz
  • ser(2019-04-08 07:46) Zgłoś naruszenie 428

    W Polsce było prawie 30 lat demagogi o dawaniu wędki nie ryby, Tylko że jedni sobie łowili w oceanie a iinym kazali łowić w kałuży. 30 lat noliberalnej demagogi w Polsce doprowadziło do katastrofy urodzeniowej i ucieczki milionów ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • atomowa_zima(2019-04-08 07:46) Zgłoś naruszenie 1130

    Dobre przykłady jak dużo pracując można dojść do majątku to oczywiście w Polsce sektor budżetowy. Na przykład nauczyciele, pielęgniarki i pracownicy kultury. Pozdrawiam strajkujących nauczycieli. Mam nadzieję, że nie ustąpicie i zmusicie rząd by uznał, że Wasza praca jest więcej warta niż hodowla krów i ********

    Odpowiedz